Sesam luk dig op Google

(opdateret) Nu er Google klar med en ny metode til log-in på usikre computere. Det kræver kun en smartphone med QR-software.

Artikel top billede

(Opdateret 11:38) Google eksperimenterer med en ny funktion, kaldet Google Sesame, der skal gøre det mere sikkert når man bruger fremmede computere til at logge sig på sin konto. Hvis man f.eks. anvender en offentlig computer er der risiko for, at der er installeret keyloggere på maskinen, som registrerer det indtastede brugernavn og adgangskode. Dermed kan uvedkommende få adgang til Google-kontoen.

Sesame skal beskytte mod dette ved at bruge smartphones til at logge ind i stedet for computeren. Brugeren går til en særlig login-side - accounts.google.com/sesame - hvor man finder en QR-code, der skal fotograferes med telefonens QR-software. Det kræver selvsagt at mobilen har et kamera og er koblet til nettet.

Herefter åbnes en login-boks på mobilen, hvorefter man indtaster sit brugernavn og adgangskode. Man skal så svare på et sikkerhedsspørgsmål og den ønskede side - f.eks. Google Mail - dukker så op i browseren på den fremmede computer.

Selvom der er installeret en keylogger eller anden mistænkelig software på computeren er der altså ingen mulighed for at aflure de følsomme data, fordi de kun bliver indtastet på mobilen.

Der er tale om et eksperiment og Google linker ikke direkte til Sesame fra sin officielle login-side. Google fortæller også, at funktionen ikke er officielt understøttet og kan forsvinde igen. Man arbejder allerede på noget bedre, oplyser Dirk Balfanz fra Googles Security Team.

Opdatering: Google har ændret teksten på Sesame-siden og fortæller at eksperimentet nu er afsluttet. Google tilføjer at man konstant eksperimenterer med nye og mere sikre login-metoder.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S