Sesam luk dig op Google

(opdateret) Nu er Google klar med en ny metode til log-in på usikre computere. Det kræver kun en smartphone med QR-software.

Artikel top billede

(Opdateret 11:38) Google eksperimenterer med en ny funktion, kaldet Google Sesame, der skal gøre det mere sikkert når man bruger fremmede computere til at logge sig på sin konto. Hvis man f.eks. anvender en offentlig computer er der risiko for, at der er installeret keyloggere på maskinen, som registrerer det indtastede brugernavn og adgangskode. Dermed kan uvedkommende få adgang til Google-kontoen.

Sesame skal beskytte mod dette ved at bruge smartphones til at logge ind i stedet for computeren. Brugeren går til en særlig login-side - accounts.google.com/sesame - hvor man finder en QR-code, der skal fotograferes med telefonens QR-software. Det kræver selvsagt at mobilen har et kamera og er koblet til nettet.

Herefter åbnes en login-boks på mobilen, hvorefter man indtaster sit brugernavn og adgangskode. Man skal så svare på et sikkerhedsspørgsmål og den ønskede side - f.eks. Google Mail - dukker så op i browseren på den fremmede computer.

Selvom der er installeret en keylogger eller anden mistænkelig software på computeren er der altså ingen mulighed for at aflure de følsomme data, fordi de kun bliver indtastet på mobilen.

Der er tale om et eksperiment og Google linker ikke direkte til Sesame fra sin officielle login-side. Google fortæller også, at funktionen ikke er officielt understøttet og kan forsvinde igen. Man arbejder allerede på noget bedre, oplyser Dirk Balfanz fra Googles Security Team.

Opdatering: Google har ændret teksten på Sesame-siden og fortæller at eksperimentet nu er afsluttet. Google tilføjer at man konstant eksperimenterer med nye og mere sikre login-metoder.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    D&A Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    Everllence

    Senior Cyber security engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Test Manager

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job