Sesam luk dig op Google

(opdateret) Nu er Google klar med en ny metode til log-in på usikre computere. Det kræver kun en smartphone med QR-software.

Artikel top billede

(Opdateret 11:38) Google eksperimenterer med en ny funktion, kaldet Google Sesame, der skal gøre det mere sikkert når man bruger fremmede computere til at logge sig på sin konto. Hvis man f.eks. anvender en offentlig computer er der risiko for, at der er installeret keyloggere på maskinen, som registrerer det indtastede brugernavn og adgangskode. Dermed kan uvedkommende få adgang til Google-kontoen.

Sesame skal beskytte mod dette ved at bruge smartphones til at logge ind i stedet for computeren. Brugeren går til en særlig login-side - accounts.google.com/sesame - hvor man finder en QR-code, der skal fotograferes med telefonens QR-software. Det kræver selvsagt at mobilen har et kamera og er koblet til nettet.

Herefter åbnes en login-boks på mobilen, hvorefter man indtaster sit brugernavn og adgangskode. Man skal så svare på et sikkerhedsspørgsmål og den ønskede side - f.eks. Google Mail - dukker så op i browseren på den fremmede computer.

Selvom der er installeret en keylogger eller anden mistænkelig software på computeren er der altså ingen mulighed for at aflure de følsomme data, fordi de kun bliver indtastet på mobilen.

Der er tale om et eksperiment og Google linker ikke direkte til Sesame fra sin officielle login-side. Google fortæller også, at funktionen ikke er officielt understøttet og kan forsvinde igen. Man arbejder allerede på noget bedre, oplyser Dirk Balfanz fra Googles Security Team.

Opdatering: Google har ændret teksten på Sesame-siden og fortæller at eksperimentet nu er afsluttet. Google tilføjer at man konstant eksperimenterer med nye og mere sikre login-metoder.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS