Sesam luk dig op Google

(opdateret) Nu er Google klar med en ny metode til log-in på usikre computere. Det kræver kun en smartphone med QR-software.

Artikel top billede

(Opdateret 11:38) Google eksperimenterer med en ny funktion, kaldet Google Sesame, der skal gøre det mere sikkert når man bruger fremmede computere til at logge sig på sin konto. Hvis man f.eks. anvender en offentlig computer er der risiko for, at der er installeret keyloggere på maskinen, som registrerer det indtastede brugernavn og adgangskode. Dermed kan uvedkommende få adgang til Google-kontoen.

Sesame skal beskytte mod dette ved at bruge smartphones til at logge ind i stedet for computeren. Brugeren går til en særlig login-side - accounts.google.com/sesame - hvor man finder en QR-code, der skal fotograferes med telefonens QR-software. Det kræver selvsagt at mobilen har et kamera og er koblet til nettet.

Herefter åbnes en login-boks på mobilen, hvorefter man indtaster sit brugernavn og adgangskode. Man skal så svare på et sikkerhedsspørgsmål og den ønskede side - f.eks. Google Mail - dukker så op i browseren på den fremmede computer.

Selvom der er installeret en keylogger eller anden mistænkelig software på computeren er der altså ingen mulighed for at aflure de følsomme data, fordi de kun bliver indtastet på mobilen.

Der er tale om et eksperiment og Google linker ikke direkte til Sesame fra sin officielle login-side. Google fortæller også, at funktionen ikke er officielt understøttet og kan forsvinde igen. Man arbejder allerede på noget bedre, oplyser Dirk Balfanz fra Googles Security Team.

Opdatering: Google har ændret teksten på Sesame-siden og fortæller at eksperimentet nu er afsluttet. Google tilføjer at man konstant eksperimenterer med nye og mere sikre login-metoder.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    At opnå ægte digital suverænitet kræver modstandsdygtig netværkes struktur

    Ønsket om digital suverænitet er blevet mere udbredt i løbet af det sidste årti.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S