Apple vil revolutionere e-bogen

På torsdag ventes Apple at lancere et "Garageband" til e-bøger.

Artikel top billede

Apple har indkaldt til et event om e-bøger på torsdag og der er som altid stor spænding omkring, hvad firmaet vil præsentere. Ifølge Ars Technica kommer Apple med et nyt værktøj som gør det meget lettere at oprette elektroniske bøger - et slags "Garageband" for e-bøger. Desuden ventes Apple at skifte fra ePub 2 til ePub 3-standarden, hvor der er nye muligheder for at integrere lyd og video.

Ars Technica har talt med flere eksperter, der forventer at Apple kommer med et iLive-lignende program hvor alle brugere kan producere deres egne e-bøger og distribuere dem gennem iBooks-platformen. Her vil Apple muligvis genbruge noget af koden fra den gamle iWeb-software.

Indtil nu har Apple satset på ePub 2-standarden blandet med sine egne HTML5-udvidelser til lyd og video. Men disse udvidelser er ikke kompatible med andre platforme. Nu ventes Apple at skifte til ePub 3, som ikke længere behøver udvidelserne.

Den generelle trend er, at e-bøger får stadig flere interaktive funktioner og kommer til at ligne applikationer, som ComON kunne fortælle i sidste uge. Amazon har netop introduceret det nye Kindle Format 8, hvor man kan tilføje nye interaktive funktioner til e-bøgerne. Her kan man blandt andet visualisere indholdet med tegninger og diagrammer.

Det ventes at Apple også vil præsentere et nyt fremstød inden for elektroniske skolebøger på torsdagens pressemøde. Indtil videre er udvalget af skole- og fagbøger i elektronisk format forholdsvis begrænset. Apple kommer muligvis med en helt ny platform til skolemarkedet. Her vil det også hjælpe, at man skifter til et nyt format hvor der er nye muligheder for interaktive funktioner i bøgerne.

Den afdøde Apple-chef Steve Jobs betegnede skolebogs-markedet som en "industri, der omsætter otte milliarder dollar om året og er klar til digital omvæltning" i sin biografi. Han havde angiveligt i længere tid arbejdet på at komme ind på dette marked.

Ars Technica skriver at Jobs var personligt involveret i dette projekt over flere år og det skulle have været annonceret sidste år samtidig med lanceringen af iPhone 4S, men blev udskudt i sidste øjeblik. Jobs døde kun få dage senere.

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Afdelingsdirektør for Digital Enablement

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT