Apple vil revolutionere e-bogen

På torsdag ventes Apple at lancere et "Garageband" til e-bøger.

Artikel top billede

Apple har indkaldt til et event om e-bøger på torsdag og der er som altid stor spænding omkring, hvad firmaet vil præsentere. Ifølge Ars Technica kommer Apple med et nyt værktøj som gør det meget lettere at oprette elektroniske bøger - et slags "Garageband" for e-bøger. Desuden ventes Apple at skifte fra ePub 2 til ePub 3-standarden, hvor der er nye muligheder for at integrere lyd og video.

Ars Technica har talt med flere eksperter, der forventer at Apple kommer med et iLive-lignende program hvor alle brugere kan producere deres egne e-bøger og distribuere dem gennem iBooks-platformen. Her vil Apple muligvis genbruge noget af koden fra den gamle iWeb-software.

Indtil nu har Apple satset på ePub 2-standarden blandet med sine egne HTML5-udvidelser til lyd og video. Men disse udvidelser er ikke kompatible med andre platforme. Nu ventes Apple at skifte til ePub 3, som ikke længere behøver udvidelserne.

Den generelle trend er, at e-bøger får stadig flere interaktive funktioner og kommer til at ligne applikationer, som ComON kunne fortælle i sidste uge. Amazon har netop introduceret det nye Kindle Format 8, hvor man kan tilføje nye interaktive funktioner til e-bøgerne. Her kan man blandt andet visualisere indholdet med tegninger og diagrammer.

Det ventes at Apple også vil præsentere et nyt fremstød inden for elektroniske skolebøger på torsdagens pressemøde. Indtil videre er udvalget af skole- og fagbøger i elektronisk format forholdsvis begrænset. Apple kommer muligvis med en helt ny platform til skolemarkedet. Her vil det også hjælpe, at man skifter til et nyt format hvor der er nye muligheder for interaktive funktioner i bøgerne.

Den afdøde Apple-chef Steve Jobs betegnede skolebogs-markedet som en "industri, der omsætter otte milliarder dollar om året og er klar til digital omvæltning" i sin biografi. Han havde angiveligt i længere tid arbejdet på at komme ind på dette marked.

Ars Technica skriver at Jobs var personligt involveret i dette projekt over flere år og det skulle have været annonceret sidste år samtidig med lanceringen af iPhone 4S, men blev udskudt i sidste øjeblik. Jobs døde kun få dage senere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos