Facebook får dansk sms-trafik til at falde

Den danske sms-trafik er faldet med 20 procent i den første halvdel af 2011. Facebook får skylden.

Artikel top billede

Facebook er en gigantisk succes med flere end 800 millioner brugere verden over. Meget af den kommunikation, som tidligere kørte over sms, foregår nu på Facebook. Det kan mærkes hos teleselskaberne, hvor sms-trafikken er faldende.

Ifølge analysefirmaet Strand Consult er den danske sms-trafik faldet med 20 procent i de første seks måneder af 2011. Både TDC, Telia og Telenor har oplevet et markant fald i sms-trafikken. Kun 3 har haft en fremgang i antallet af sms'er - hvilket hænger sammen med, at selskabet har fået mange nye mobilkunder.

I første halvår af 2010 toppede sms-trafikken med 6,6 milliarder sendte beskeder i Danmark. Men herefter er tallet faldet støt måned for måned.

Strand Consult henviser til at mange danskere har smartphones og tre ud af de 5,5 millioner danskere er på Facebook, så det er nok ikke så underligt at mange vælger at sende beskederne over det sociale netværk.

Hvordan skal teleselskaberne håndtere denne udfordring? Ifølge analysefirmaet kan den "danske model" danne skole i andre lande. De danske teleselskaber kombinerer datapakker med fri sms og mms - og dermed kan faldet i sms-trafikken ikke umiddelbart mærkes på bundlinien. Kunderne "betaler" for deres sms i det øjeblik de køber en datapakke.

"Et nærmere kig på det danske marked efterlader ingen tvivl om at Facebook i øjeblikket kannibaliserer den danske sms-trafik. Men på den anden side er de danske operatører så heldige at deres kunder allerede er vant til at have sms-pakker kombineret med deres samtale-minutter, længe inden Facebook blev populær," skriver Strand Consult.

Selvom sms-trafikken er faldende er danskerne stadig blandt de mobilkunder i verden der sender flest sms'er - i gennemsnit er det omkring 1.200 beskeder per bruger. Her er forklaringen også, at danskerne har vænnet sig til pakker med fri sms, hvor man ikke behøver tænke over prisen for at sende hver enkelt besked.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S