Facebook får dansk sms-trafik til at falde

Den danske sms-trafik er faldet med 20 procent i den første halvdel af 2011. Facebook får skylden.

Artikel top billede

Facebook er en gigantisk succes med flere end 800 millioner brugere verden over. Meget af den kommunikation, som tidligere kørte over sms, foregår nu på Facebook. Det kan mærkes hos teleselskaberne, hvor sms-trafikken er faldende.

Ifølge analysefirmaet Strand Consult er den danske sms-trafik faldet med 20 procent i de første seks måneder af 2011. Både TDC, Telia og Telenor har oplevet et markant fald i sms-trafikken. Kun 3 har haft en fremgang i antallet af sms'er - hvilket hænger sammen med, at selskabet har fået mange nye mobilkunder.

I første halvår af 2010 toppede sms-trafikken med 6,6 milliarder sendte beskeder i Danmark. Men herefter er tallet faldet støt måned for måned.

Strand Consult henviser til at mange danskere har smartphones og tre ud af de 5,5 millioner danskere er på Facebook, så det er nok ikke så underligt at mange vælger at sende beskederne over det sociale netværk.

Hvordan skal teleselskaberne håndtere denne udfordring? Ifølge analysefirmaet kan den "danske model" danne skole i andre lande. De danske teleselskaber kombinerer datapakker med fri sms og mms - og dermed kan faldet i sms-trafikken ikke umiddelbart mærkes på bundlinien. Kunderne "betaler" for deres sms i det øjeblik de køber en datapakke.

"Et nærmere kig på det danske marked efterlader ingen tvivl om at Facebook i øjeblikket kannibaliserer den danske sms-trafik. Men på den anden side er de danske operatører så heldige at deres kunder allerede er vant til at have sms-pakker kombineret med deres samtale-minutter, længe inden Facebook blev populær," skriver Strand Consult.

Selvom sms-trafikken er faldende er danskerne stadig blandt de mobilkunder i verden der sender flest sms'er - i gennemsnit er det omkring 1.200 beskeder per bruger. Her er forklaringen også, at danskerne har vænnet sig til pakker med fri sms, hvor man ikke behøver tænke over prisen for at sende hver enkelt besked.

Politiets Efterretningstjeneste

Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Metroselskabet I/S

Teamchef for Data & Data Governance

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect