Facebook får dansk sms-trafik til at falde

Den danske sms-trafik er faldet med 20 procent i den første halvdel af 2011. Facebook får skylden.

Artikel top billede

Facebook er en gigantisk succes med flere end 800 millioner brugere verden over. Meget af den kommunikation, som tidligere kørte over sms, foregår nu på Facebook. Det kan mærkes hos teleselskaberne, hvor sms-trafikken er faldende.

Ifølge analysefirmaet Strand Consult er den danske sms-trafik faldet med 20 procent i de første seks måneder af 2011. Både TDC, Telia og Telenor har oplevet et markant fald i sms-trafikken. Kun 3 har haft en fremgang i antallet af sms'er - hvilket hænger sammen med, at selskabet har fået mange nye mobilkunder.

I første halvår af 2010 toppede sms-trafikken med 6,6 milliarder sendte beskeder i Danmark. Men herefter er tallet faldet støt måned for måned.

Strand Consult henviser til at mange danskere har smartphones og tre ud af de 5,5 millioner danskere er på Facebook, så det er nok ikke så underligt at mange vælger at sende beskederne over det sociale netværk.

Hvordan skal teleselskaberne håndtere denne udfordring? Ifølge analysefirmaet kan den "danske model" danne skole i andre lande. De danske teleselskaber kombinerer datapakker med fri sms og mms - og dermed kan faldet i sms-trafikken ikke umiddelbart mærkes på bundlinien. Kunderne "betaler" for deres sms i det øjeblik de køber en datapakke.

"Et nærmere kig på det danske marked efterlader ingen tvivl om at Facebook i øjeblikket kannibaliserer den danske sms-trafik. Men på den anden side er de danske operatører så heldige at deres kunder allerede er vant til at have sms-pakker kombineret med deres samtale-minutter, længe inden Facebook blev populær," skriver Strand Consult.

Selvom sms-trafikken er faldende er danskerne stadig blandt de mobilkunder i verden der sender flest sms'er - i gennemsnit er det omkring 1.200 beskeder per bruger. Her er forklaringen også, at danskerne har vænnet sig til pakker med fri sms, hvor man ikke behøver tænke over prisen for at sende hver enkelt besked.

Annonce

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S