Facebook får dansk sms-trafik til at falde

Den danske sms-trafik er faldet med 20 procent i den første halvdel af 2011. Facebook får skylden.

Artikel top billede

Facebook er en gigantisk succes med flere end 800 millioner brugere verden over. Meget af den kommunikation, som tidligere kørte over sms, foregår nu på Facebook. Det kan mærkes hos teleselskaberne, hvor sms-trafikken er faldende.

Ifølge analysefirmaet Strand Consult er den danske sms-trafik faldet med 20 procent i de første seks måneder af 2011. Både TDC, Telia og Telenor har oplevet et markant fald i sms-trafikken. Kun 3 har haft en fremgang i antallet af sms'er - hvilket hænger sammen med, at selskabet har fået mange nye mobilkunder.

I første halvår af 2010 toppede sms-trafikken med 6,6 milliarder sendte beskeder i Danmark. Men herefter er tallet faldet støt måned for måned.

Strand Consult henviser til at mange danskere har smartphones og tre ud af de 5,5 millioner danskere er på Facebook, så det er nok ikke så underligt at mange vælger at sende beskederne over det sociale netværk.

Hvordan skal teleselskaberne håndtere denne udfordring? Ifølge analysefirmaet kan den "danske model" danne skole i andre lande. De danske teleselskaber kombinerer datapakker med fri sms og mms - og dermed kan faldet i sms-trafikken ikke umiddelbart mærkes på bundlinien. Kunderne "betaler" for deres sms i det øjeblik de køber en datapakke.

"Et nærmere kig på det danske marked efterlader ingen tvivl om at Facebook i øjeblikket kannibaliserer den danske sms-trafik. Men på den anden side er de danske operatører så heldige at deres kunder allerede er vant til at have sms-pakker kombineret med deres samtale-minutter, længe inden Facebook blev populær," skriver Strand Consult.

Selvom sms-trafikken er faldende er danskerne stadig blandt de mobilkunder i verden der sender flest sms'er - i gennemsnit er det omkring 1.200 beskeder per bruger. Her er forklaringen også, at danskerne har vænnet sig til pakker med fri sms, hvor man ikke behøver tænke over prisen for at sende hver enkelt besked.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration