Facebook introducerer 60 nye applikationer

Facebook er klar med 60 nye Timeline-apps, der fortæller om hvad du spiser, hvor du rejser eller hvilke film du ser.

Artikel top billede

På et pressemøde i San Francisco onsdag kunne Facebook annoncere at 60 nye partnere har integreret deres applikationer med firmaets Open Graph. Det gælder blandt andet Foodspotting, Foodily, TripAdvisor, Ticketmaster, Digg, Kobo, Rotten Tomatoes og Buzzfeed.

Partnerne er på vej med nye Timeline-applikationer, som minder om Spotify, der fortæller hvilken musik du lytter til,. Med Foodily's applikation kan du f.eks. dele, hvad du laver i køkkenet. TripAdvisor og Gogobot har nye applikationer, der fortæller hvor du har rejst eller vil rejse hen.

I sin blog fortæller Facebook at der snart kommer applikationer om alt fra snowboarding til havearbejde og hækling. Brugeren kan selv tilføje de enkelte apps til sin Timeline og dermed sørge for, at de automatisk genererer opdateringer.

Her er det også muligt at vælge, hvem der skal kunne se opdateringerne, og enkelte posteringer kan fjernes selektivt.

"Det er kun toppen af isbjerget. Vores vision er, at du kan tilføje enhver applikation til din Timeline," sagde Facebooks platform-chef Carl Sjogreen ifølge CNET.

Det er fortsat frivilligt for brugerne, om de ønsker at skifte deres profil til den nye Timeline eller beholde det gamle design.

Hos VentureBeat har man set nærmere på, hvad de nye ændringer på Facebook betyder. Firmaet kalder selv dette for "Frictionless Sharing". Kort fortalt betyder det, at der fremover kommer mange flere automatisk genererede meldinger på Facebook. Den gamle "Synes godt knap" bliver nu suppleret med mange nye knapper.

Hvis du har købt et nyt par sko behøver du ikke længere fortælle om det i din statusopdatering - du kan bare klikke "Ejer" knappen hos en af Facebooks partnere, og skoene bliver automatisk tilføjet til listen over dine indkøb, der dukker op på det sociale netværk.

Alle aktiviteter fra en given applikation bliver opsummeret ved månedens udgang - alt, hvad du har købt, den musik du har lyttet til eller de steder du har rejst.

Som Facebook-bruger kan man hurtigt blive irriteret hvis man modtager for mange statusopdateringer - men de automatiske opdateringer fra applikationer dukker kun op i live-tickeren og på den enkelte brugers Timeline.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos