Facebook introducerer 60 nye applikationer

Facebook er klar med 60 nye Timeline-apps, der fortæller om hvad du spiser, hvor du rejser eller hvilke film du ser.

Artikel top billede

På et pressemøde i San Francisco onsdag kunne Facebook annoncere at 60 nye partnere har integreret deres applikationer med firmaets Open Graph. Det gælder blandt andet Foodspotting, Foodily, TripAdvisor, Ticketmaster, Digg, Kobo, Rotten Tomatoes og Buzzfeed.

Partnerne er på vej med nye Timeline-applikationer, som minder om Spotify, der fortæller hvilken musik du lytter til,. Med Foodily's applikation kan du f.eks. dele, hvad du laver i køkkenet. TripAdvisor og Gogobot har nye applikationer, der fortæller hvor du har rejst eller vil rejse hen.

I sin blog fortæller Facebook at der snart kommer applikationer om alt fra snowboarding til havearbejde og hækling. Brugeren kan selv tilføje de enkelte apps til sin Timeline og dermed sørge for, at de automatisk genererer opdateringer.

Her er det også muligt at vælge, hvem der skal kunne se opdateringerne, og enkelte posteringer kan fjernes selektivt.

"Det er kun toppen af isbjerget. Vores vision er, at du kan tilføje enhver applikation til din Timeline," sagde Facebooks platform-chef Carl Sjogreen ifølge CNET.

Det er fortsat frivilligt for brugerne, om de ønsker at skifte deres profil til den nye Timeline eller beholde det gamle design.

Hos VentureBeat har man set nærmere på, hvad de nye ændringer på Facebook betyder. Firmaet kalder selv dette for "Frictionless Sharing". Kort fortalt betyder det, at der fremover kommer mange flere automatisk genererede meldinger på Facebook. Den gamle "Synes godt knap" bliver nu suppleret med mange nye knapper.

Hvis du har købt et nyt par sko behøver du ikke længere fortælle om det i din statusopdatering - du kan bare klikke "Ejer" knappen hos en af Facebooks partnere, og skoene bliver automatisk tilføjet til listen over dine indkøb, der dukker op på det sociale netværk.

Alle aktiviteter fra en given applikation bliver opsummeret ved månedens udgang - alt, hvad du har købt, den musik du har lyttet til eller de steder du har rejst.

Som Facebook-bruger kan man hurtigt blive irriteret hvis man modtager for mange statusopdateringer - men de automatiske opdateringer fra applikationer dukker kun op i live-tickeren og på den enkelte brugers Timeline.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS