Nu bliver skærmen gennemsigtig

Samsung forvandler nu vinduet til en gennemsigtig skærm.

Artikel top billede

På årets CES-messe kunne koreanske Samsung fremvise sit nye Transparent Smart Window, som snart går i produktion i en 46-tommers udgave. I første omgang skal den berøringsfølsomme skærm bruges som en gennemsigtig dør til køleskabe. Her kan man få vist informationer om køleskabet som f.eks. temperatur og strømforbrug, men skærmen kan også vise opskrifter og bruges til at shoppe online.

Ifølge digi.no skal den gennemsigtige skærm også bruges til salgsautomater, udstillingsskabe, togdøre, medicinsk udstyr og mobile enheder. I Korea skal skærmen bruges til at vise reklamer på dørene i undergrundsbanen.

Den bruger det naturlige lys fra omgivelserne, men har også indbyggede lamper til en særlig natmodus. En integreret computer sørger for at man kan køre forskellige applikationer, gå på nettet og se fjernsyn.

Samsung oplyser at skærmens opløsning ligger på 1.366 x 768 pixels. Kontrastforholdet oplyses til 4.500:1. Den er kun i stand til at gengive 70 procent af farverne i sRGB, men det skulle også være nok. Strømforbruget skulle være meget lavt.

En af de smarte funktioner der blev vist på CES er, at skærmvinduet har "indbyggede" persienner, så man kan gøre rummet mørkere med et tryk på en knap.

Se skærmen demonstreret i de nedenstående videoer:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job