Nu bliver skærmen gennemsigtig

Samsung forvandler nu vinduet til en gennemsigtig skærm.

Artikel top billede

På årets CES-messe kunne koreanske Samsung fremvise sit nye Transparent Smart Window, som snart går i produktion i en 46-tommers udgave. I første omgang skal den berøringsfølsomme skærm bruges som en gennemsigtig dør til køleskabe. Her kan man få vist informationer om køleskabet som f.eks. temperatur og strømforbrug, men skærmen kan også vise opskrifter og bruges til at shoppe online.

Ifølge digi.no skal den gennemsigtige skærm også bruges til salgsautomater, udstillingsskabe, togdøre, medicinsk udstyr og mobile enheder. I Korea skal skærmen bruges til at vise reklamer på dørene i undergrundsbanen.

Den bruger det naturlige lys fra omgivelserne, men har også indbyggede lamper til en særlig natmodus. En integreret computer sørger for at man kan køre forskellige applikationer, gå på nettet og se fjernsyn.

Samsung oplyser at skærmens opløsning ligger på 1.366 x 768 pixels. Kontrastforholdet oplyses til 4.500:1. Den er kun i stand til at gengive 70 procent af farverne i sRGB, men det skulle også være nok. Strømforbruget skulle være meget lavt.

En af de smarte funktioner der blev vist på CES er, at skærmvinduet har "indbyggede" persienner, så man kan gøre rummet mørkere med et tryk på en knap.

Se skærmen demonstreret i de nedenstående videoer:

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse