Nu bliver skærmen gennemsigtig

Samsung forvandler nu vinduet til en gennemsigtig skærm.

Artikel top billede

På årets CES-messe kunne koreanske Samsung fremvise sit nye Transparent Smart Window, som snart går i produktion i en 46-tommers udgave. I første omgang skal den berøringsfølsomme skærm bruges som en gennemsigtig dør til køleskabe. Her kan man få vist informationer om køleskabet som f.eks. temperatur og strømforbrug, men skærmen kan også vise opskrifter og bruges til at shoppe online.

Ifølge digi.no skal den gennemsigtige skærm også bruges til salgsautomater, udstillingsskabe, togdøre, medicinsk udstyr og mobile enheder. I Korea skal skærmen bruges til at vise reklamer på dørene i undergrundsbanen.

Den bruger det naturlige lys fra omgivelserne, men har også indbyggede lamper til en særlig natmodus. En integreret computer sørger for at man kan køre forskellige applikationer, gå på nettet og se fjernsyn.

Samsung oplyser at skærmens opløsning ligger på 1.366 x 768 pixels. Kontrastforholdet oplyses til 4.500:1. Den er kun i stand til at gengive 70 procent af farverne i sRGB, men det skulle også være nok. Strømforbruget skulle være meget lavt.

En af de smarte funktioner der blev vist på CES er, at skærmvinduet har "indbyggede" persienner, så man kan gøre rummet mørkere med et tryk på en knap.

Se skærmen demonstreret i de nedenstående videoer:

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job