Nu bliver skærmen gennemsigtig

Samsung forvandler nu vinduet til en gennemsigtig skærm.

Artikel top billede

På årets CES-messe kunne koreanske Samsung fremvise sit nye Transparent Smart Window, som snart går i produktion i en 46-tommers udgave. I første omgang skal den berøringsfølsomme skærm bruges som en gennemsigtig dør til køleskabe. Her kan man få vist informationer om køleskabet som f.eks. temperatur og strømforbrug, men skærmen kan også vise opskrifter og bruges til at shoppe online.

Ifølge digi.no skal den gennemsigtige skærm også bruges til salgsautomater, udstillingsskabe, togdøre, medicinsk udstyr og mobile enheder. I Korea skal skærmen bruges til at vise reklamer på dørene i undergrundsbanen.

Den bruger det naturlige lys fra omgivelserne, men har også indbyggede lamper til en særlig natmodus. En integreret computer sørger for at man kan køre forskellige applikationer, gå på nettet og se fjernsyn.

Samsung oplyser at skærmens opløsning ligger på 1.366 x 768 pixels. Kontrastforholdet oplyses til 4.500:1. Den er kun i stand til at gengive 70 procent af farverne i sRGB, men det skulle også være nok. Strømforbruget skulle være meget lavt.

En af de smarte funktioner der blev vist på CES er, at skærmvinduet har "indbyggede" persienner, så man kan gøre rummet mørkere med et tryk på en knap.

Se skærmen demonstreret i de nedenstående videoer:

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S