Koobface-banden er gået i skjul

Efter afsløringen af Koobface-banden er det blevet meget stille i botnettet.

Artikel top billede

Det ser ud til at Koobface-banden har taget sit botnet offline. I de sidste dage er identiteten på de fem mænd der menes at stå bag Facebook-ormen blevet afsløret. De har selv været meget aktive på sociale netværk og derfor har medierne været i stand til at bringe meget personlige oplysninger, private billeder og følge deres færden i den seneste tid. En af dem har således været i Danmark så sent som i november.

De fem mænd fra Skt. Petersborg er hverken sigtet eller dømt, men noget tyder på at de er gået i skjul nu. Facebook fortæller nu til Reuters at botnettet er nede. Sophos's Graham Cluley siger til The H at botnettets command-and-control servere ikke har sendt nye kommandoer siden den 17. januar.

"Nu svarer de kun med 404 fejl," siger han.

Han tilføjer at de fem mænd åbenbart har haft travlt med at slette deres profiler på sociale netværk - stort set alt er forsvundet i løbet af de sidste dage.

"De pågældende personer er uden tvivl klar over mediedækningen og har gjort alt for at rense de forskellige brødkrummer som de har efterladt rundt omkring på nettet," siger Graham Clueley.

I den fysiske verden er det heller ikke så nemt at få fat i de fem. Den kontorbygning hvor de har lejet sig ind er fyldt med shipping-firmaer, og her er der ingen, der har hørt om dem. Reuters har sendt sine reportere rundt i Skt. Petersborg for at finde mændene, men sporet er indtil videre koldt.

Koobface har hærget nettet i de sidste tre år og det menes at botnettet på et tidspunkt omfattede mere end 800.000 computere - heraf næsten 10.000 i Danmark.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S