Koobface-banden er gået i skjul

Efter afsløringen af Koobface-banden er det blevet meget stille i botnettet.

Artikel top billede

Det ser ud til at Koobface-banden har taget sit botnet offline. I de sidste dage er identiteten på de fem mænd der menes at stå bag Facebook-ormen blevet afsløret. De har selv været meget aktive på sociale netværk og derfor har medierne været i stand til at bringe meget personlige oplysninger, private billeder og følge deres færden i den seneste tid. En af dem har således været i Danmark så sent som i november.

De fem mænd fra Skt. Petersborg er hverken sigtet eller dømt, men noget tyder på at de er gået i skjul nu. Facebook fortæller nu til Reuters at botnettet er nede. Sophos's Graham Cluley siger til The H at botnettets command-and-control servere ikke har sendt nye kommandoer siden den 17. januar.

"Nu svarer de kun med 404 fejl," siger han.

Han tilføjer at de fem mænd åbenbart har haft travlt med at slette deres profiler på sociale netværk - stort set alt er forsvundet i løbet af de sidste dage.

"De pågældende personer er uden tvivl klar over mediedækningen og har gjort alt for at rense de forskellige brødkrummer som de har efterladt rundt omkring på nettet," siger Graham Clueley.

I den fysiske verden er det heller ikke så nemt at få fat i de fem. Den kontorbygning hvor de har lejet sig ind er fyldt med shipping-firmaer, og her er der ingen, der har hørt om dem. Reuters har sendt sine reportere rundt i Skt. Petersborg for at finde mændene, men sporet er indtil videre koldt.

Koobface har hærget nettet i de sidste tre år og det menes at botnettet på et tidspunkt omfattede mere end 800.000 computere - heraf næsten 10.000 i Danmark.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS