Koobface-banden er gået i skjul

Efter afsløringen af Koobface-banden er det blevet meget stille i botnettet.

Artikel top billede

Det ser ud til at Koobface-banden har taget sit botnet offline. I de sidste dage er identiteten på de fem mænd der menes at stå bag Facebook-ormen blevet afsløret. De har selv været meget aktive på sociale netværk og derfor har medierne været i stand til at bringe meget personlige oplysninger, private billeder og følge deres færden i den seneste tid. En af dem har således været i Danmark så sent som i november.

De fem mænd fra Skt. Petersborg er hverken sigtet eller dømt, men noget tyder på at de er gået i skjul nu. Facebook fortæller nu til Reuters at botnettet er nede. Sophos's Graham Cluley siger til The H at botnettets command-and-control servere ikke har sendt nye kommandoer siden den 17. januar.

"Nu svarer de kun med 404 fejl," siger han.

Han tilføjer at de fem mænd åbenbart har haft travlt med at slette deres profiler på sociale netværk - stort set alt er forsvundet i løbet af de sidste dage.

"De pågældende personer er uden tvivl klar over mediedækningen og har gjort alt for at rense de forskellige brødkrummer som de har efterladt rundt omkring på nettet," siger Graham Clueley.

I den fysiske verden er det heller ikke så nemt at få fat i de fem. Den kontorbygning hvor de har lejet sig ind er fyldt med shipping-firmaer, og her er der ingen, der har hørt om dem. Reuters har sendt sine reportere rundt i Skt. Petersborg for at finde mændene, men sporet er indtil videre koldt.

Koobface har hærget nettet i de sidste tre år og det menes at botnettet på et tidspunkt omfattede mere end 800.000 computere - heraf næsten 10.000 i Danmark.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Business Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Frontend-udvikler

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S