Koobface-banden er gået i skjul

Efter afsløringen af Koobface-banden er det blevet meget stille i botnettet.

Artikel top billede

Det ser ud til at Koobface-banden har taget sit botnet offline. I de sidste dage er identiteten på de fem mænd der menes at stå bag Facebook-ormen blevet afsløret. De har selv været meget aktive på sociale netværk og derfor har medierne været i stand til at bringe meget personlige oplysninger, private billeder og følge deres færden i den seneste tid. En af dem har således været i Danmark så sent som i november.

De fem mænd fra Skt. Petersborg er hverken sigtet eller dømt, men noget tyder på at de er gået i skjul nu. Facebook fortæller nu til Reuters at botnettet er nede. Sophos's Graham Cluley siger til The H at botnettets command-and-control servere ikke har sendt nye kommandoer siden den 17. januar.

"Nu svarer de kun med 404 fejl," siger han.

Han tilføjer at de fem mænd åbenbart har haft travlt med at slette deres profiler på sociale netværk - stort set alt er forsvundet i løbet af de sidste dage.

"De pågældende personer er uden tvivl klar over mediedækningen og har gjort alt for at rense de forskellige brødkrummer som de har efterladt rundt omkring på nettet," siger Graham Clueley.

I den fysiske verden er det heller ikke så nemt at få fat i de fem. Den kontorbygning hvor de har lejet sig ind er fyldt med shipping-firmaer, og her er der ingen, der har hørt om dem. Reuters har sendt sine reportere rundt i Skt. Petersborg for at finde mændene, men sporet er indtil videre koldt.

Koobface har hærget nettet i de sidste tre år og det menes at botnettet på et tidspunkt omfattede mere end 800.000 computere - heraf næsten 10.000 i Danmark.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS