Danskere vil sælge Android-tabletter til under en tusse

Billigere end Amazon Kindle Fire.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Firmaet Jecopix Danmark vil sælge Android-tablets til under 1000 kroner.

På sin firmaside er der lige nu lagt to modeller til salg.

Det er serien TabOne, som findes i skærmstørrelserne 7" og 9,7". Indmaden er desuden 1,2 Ghz processor og 802.11 Wi-Fi-forbindelser.
Begge modeller har web-kamera og praler med batteritid på mellem 14 og 29 timer ved normalt brug.

Billigere end Kindle Fire

Tabletten minder om mange andre på markedet, og det er især prisen, den forsøger at skille sig ud på. Den ligger for henholdsvis den lille og store model på 1000 kroner og 1700 kroner.
Det vil sige, at 7"-udgaven kan matche Amazons meget omtalte billige udvidede ebogs-computer Kindle Fire på prisen.

Desuden kommer TabOne 7" med 16GB hukommelse, 512MB RAM og Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) styresystem. TabOne 9,7" kommer har 1GB RAM, 16GB indbygget hukommelse + 16GB Micro SD-kort og kamera på begge sider.

Der er ikke meget information om Jecopix. Det er et enkeltmandsfirma drevet Jesper Vestergaard Mortensen, der også driver fotofirmaet JecoPixStock. Ifølge Erhvervs- og Selskabsstyrelsen blev firmaet stiftet i september sidste år.
Tablet-pc'erne kan bestilles fra hele Norden, og salget skulle ifølge webshoppen allerede være godt i gang.

Det er ikke første gang, at danskere forsøger at sælge de billige tavle-computere til spotpris. Firmaet ProPad forsøgte i 2010 at komme ind på markedet med en ligeledes billig tablet til 1500 kroner. Hjemmesiden er nu lukket.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS