Danskere vil sælge Android-tabletter til under en tusse

Billigere end Amazon Kindle Fire.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Firmaet Jecopix Danmark vil sælge Android-tablets til under 1000 kroner.

På sin firmaside er der lige nu lagt to modeller til salg.

Det er serien TabOne, som findes i skærmstørrelserne 7" og 9,7". Indmaden er desuden 1,2 Ghz processor og 802.11 Wi-Fi-forbindelser.
Begge modeller har web-kamera og praler med batteritid på mellem 14 og 29 timer ved normalt brug.

Billigere end Kindle Fire

Tabletten minder om mange andre på markedet, og det er især prisen, den forsøger at skille sig ud på. Den ligger for henholdsvis den lille og store model på 1000 kroner og 1700 kroner.
Det vil sige, at 7"-udgaven kan matche Amazons meget omtalte billige udvidede ebogs-computer Kindle Fire på prisen.

Desuden kommer TabOne 7" med 16GB hukommelse, 512MB RAM og Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) styresystem. TabOne 9,7" kommer har 1GB RAM, 16GB indbygget hukommelse + 16GB Micro SD-kort og kamera på begge sider.

Der er ikke meget information om Jecopix. Det er et enkeltmandsfirma drevet Jesper Vestergaard Mortensen, der også driver fotofirmaet JecoPixStock. Ifølge Erhvervs- og Selskabsstyrelsen blev firmaet stiftet i september sidste år.
Tablet-pc'erne kan bestilles fra hele Norden, og salget skulle ifølge webshoppen allerede være godt i gang.

Det er ikke første gang, at danskere forsøger at sælge de billige tavle-computere til spotpris. Firmaet ProPad forsøgte i 2010 at komme ind på markedet med en ligeledes billig tablet til 1500 kroner. Hjemmesiden er nu lukket.

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Teknisk IT-sikkerhedsspecialist - Beskyt Danmark med os i PET

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S