Danskere vil sælge Android-tabletter til under en tusse

Billigere end Amazon Kindle Fire.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Firmaet Jecopix Danmark vil sælge Android-tablets til under 1000 kroner.

På sin firmaside er der lige nu lagt to modeller til salg.

Det er serien TabOne, som findes i skærmstørrelserne 7" og 9,7". Indmaden er desuden 1,2 Ghz processor og 802.11 Wi-Fi-forbindelser.
Begge modeller har web-kamera og praler med batteritid på mellem 14 og 29 timer ved normalt brug.

Billigere end Kindle Fire

Tabletten minder om mange andre på markedet, og det er især prisen, den forsøger at skille sig ud på. Den ligger for henholdsvis den lille og store model på 1000 kroner og 1700 kroner.
Det vil sige, at 7"-udgaven kan matche Amazons meget omtalte billige udvidede ebogs-computer Kindle Fire på prisen.

Desuden kommer TabOne 7" med 16GB hukommelse, 512MB RAM og Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) styresystem. TabOne 9,7" kommer har 1GB RAM, 16GB indbygget hukommelse + 16GB Micro SD-kort og kamera på begge sider.

Der er ikke meget information om Jecopix. Det er et enkeltmandsfirma drevet Jesper Vestergaard Mortensen, der også driver fotofirmaet JecoPixStock. Ifølge Erhvervs- og Selskabsstyrelsen blev firmaet stiftet i september sidste år.
Tablet-pc'erne kan bestilles fra hele Norden, og salget skulle ifølge webshoppen allerede være godt i gang.

Det er ikke første gang, at danskere forsøger at sælge de billige tavle-computere til spotpris. Firmaet ProPad forsøgte i 2010 at komme ind på markedet med en ligeledes billig tablet til 1500 kroner. Hjemmesiden er nu lukket.

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse