Artikel top billede

Streaming stopper piratkopiering

Jukeboxe i skyen lokker pirater væk fra downloadet musik. Hver tredje dansker hører i dag musik via streaming-tjenester.

Danmark er ved at indhente Sverige og Norge, når det gælder streaming. Det fremgår af en markedsundersøgelse udført af analysefirmaet Norstat i januar i år på vegne af den norsk-ejede musiktjeneste WiMP.

Ifølge undersøgelsen har en ud af tre danskere i dag adgang til en musik-streamingtjeneste. Hver femte af de adspurgte svarede, at de har lyttet til musik via en streaming-tjeneste inden for den sidste uge.

Et af de mest markante resultater af undersøgelsen er, at de streamende forbrugere i stor stil dropper den piratkopierede musik, som tidligere var meget udbredt.

Over halvdelen af de, som tidligere har downloadet ulovligt gør det mindre, efter at de har fået adgang til en streamingtjeneste, viser Norstat-undersøgelsen ifølge en erklæring fra WiMP.

CD-samlinger skrottet

Sammenlignet med før de fik adgang til en streamingtjeneste, svarer 27 procent af de adspurgte, at de downloader mindre ulovligt nu, og over halvdelen svarer, at de ikke downloader illegalt nu og heller ikke har gjort det tidligere.

Undersøgelsen viser også, mange helt har skrottet CD-samlingen.

Det er især unge under 30 år, der er hoppet med på streamingbølgen.

Det er kun en procent af de unge, der ifølge undersøgelsen, mener, at man vil lytte til musik på CD i fremtiden og hele 71 procent, der mener, at streaming er fremtidens måde at lytte til musik på. Og faktisk er mere end 4 ud af 10 af denne målgruppe villige til at betale for musikstreaming.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere