Streaming stopper piratkopiering

Jukeboxe i skyen lokker pirater væk fra downloadet musik. Hver tredje dansker hører i dag musik via streaming-tjenester.

Artikel top billede

Danmark er ved at indhente Sverige og Norge, når det gælder streaming. Det fremgår af en markedsundersøgelse udført af analysefirmaet Norstat i januar i år på vegne af den norsk-ejede musiktjeneste WiMP.

Ifølge undersøgelsen har en ud af tre danskere i dag adgang til en musik-streamingtjeneste. Hver femte af de adspurgte svarede, at de har lyttet til musik via en streaming-tjeneste inden for den sidste uge.

Et af de mest markante resultater af undersøgelsen er, at de streamende forbrugere i stor stil dropper den piratkopierede musik, som tidligere var meget udbredt.

Over halvdelen af de, som tidligere har downloadet ulovligt gør det mindre, efter at de har fået adgang til en streamingtjeneste, viser Norstat-undersøgelsen ifølge en erklæring fra WiMP.

CD-samlinger skrottet

Sammenlignet med før de fik adgang til en streamingtjeneste, svarer 27 procent af de adspurgte, at de downloader mindre ulovligt nu, og over halvdelen svarer, at de ikke downloader illegalt nu og heller ikke har gjort det tidligere.

Undersøgelsen viser også, mange helt har skrottet CD-samlingen.

Det er især unge under 30 år, der er hoppet med på streamingbølgen.

Det er kun en procent af de unge, der ifølge undersøgelsen, mener, at man vil lytte til musik på CD i fremtiden og hele 71 procent, der mener, at streaming er fremtidens måde at lytte til musik på. Og faktisk er mere end 4 ud af 10 af denne målgruppe villige til at betale for musikstreaming.

Læses lige nu

    KMD A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Linux-driftstekniker / Systemadministrator (Red Hat) til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Chef til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension