Sådan vil Google fremover håndtere dine data

Google ændrer sin håndtering af brugernes data og vil fremover samle data fra alle sine forskellige tjenester.

Artikel top billede

Den 1. marts ændrer Google sine vilkår for brug af selskabets tjenester og erstatter 60 forskellige dokumenter med én enkelt aftale. Det fortæller Google i sin officielle blog. Bortset fra enkelte undtagelser - som Chrome og ChromeOS, Books og Wallet - gælder de samme vilkår fremover for alle Google-tjenester.

De nye vilkår skulle være mere enkle og lettere at forstå, og Google fortæller at det også bliver lettere for selskabet selv at håndtere reglerne.

En af de vigtigste ændringer er, at Google fremover vil sammenføre brugernes data fra sine forskellige tjenester.

Hvis brugeren er logget ind, kan Google altså f.eks. bruge informationer fra Google Mail og Google+ til at personalisere søgeresultaterne.

Google gemmer også kontaktinformationer om personer, som den enkelte bruger ofte deler indhold med, og sørger så for at disse informationer hurtigt kan tilgås i alle Google-produkter.

"Vi kan gøre søgningen bedre - ved at forstå, hvad du virkelig mener, når du indtaster Apple, Jaguar eller Pink. Vi kan minde dig om, at du har et møde snart, baseret på din lokation, din kalender og den aktuelle trafik," skriver Googles data-chef Alma Whitten.

Denne sammenkøring af data gør det også lettere for Google at integrere sine tjenester. Som ComON kunne fortælle i mandags, kan man fremover ikke længere oprette en Google-konto uden samtidig også at oprette en Gmail og blive en del af Google+.

Hvis man ikke er enig med de nye vilkår, er den eneste mulighed at slette sin Google-konto og undvære firmaets tjenester. Her kan man f.eks. bruge Google Takeout til at downloade sine data og tage dem med til andre udbydere.

Google lover fortsat at man ikke vil sælge brugernes data eller dele dem med tredjeparter uden brugerens tilladelse.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S