Tysk Piratparti støtter Megaupload

Det tyske piratparti erklærer nu sin støtte til Megaupload.

Artikel top billede

I sidste uge fik FBI lukket filehosteren Megaupload i en stor aktion, hvor stort set hele firmaets ledelse blev anholdt. Den farverige tyske firmachef Kim Dotcom - tidligere kendt som Kim Schmitz - blev anholdt i New Zealand. Anklagen lyder blandt andet på ulovlig piratkopiering, hvidvaskning af penge og sammensværgelse med det formål at drive svindel.

Men det tyske piratparti ser noget anderledes på sagen. Her erklærer man nu sin uforbeholdne støtte til Megaupload.

Det sker i en pressemeddelelse, der indledes med overskriften "Contentmafiaen bruger USA-love til at anholde europæiske borgere i New Zealand".

Piratpartiet sætter spørgsmålstegn ved, om Megaupload faktisk har gjort sig skyldig i copyright-krænkelse.

"Piratpartiet konstaterer med stor bekymring, at copyright-industriens indflydelse efterhånden er så stor, at tre tyske statsborgere kan blive anholdt i New Zealand, fordi de angiveligt har overtrådt den amerikanske copyright," skriver partiet.

Megaupload har selv hævdet at man holder sig til den amerikanske Digital Millenium Copyright Act (DMCA). Her kræves det, at tjenesteudbydere som Megaupload skal fjerne piratkopierede filer hvis de modtager en henvendelse fra rettighedshaveren.

"Vi oplever en gentagelse af Pirate Bay-razziaen i 2006, som førte til stiftelsen af piratpartiet. Dengang blev serverne i Sverige beslaglagt efter henvendelse fra USA, fordi Pirate Bay angiveligt havde krænket den amerikanske lovgivning. I den aktuelle sag har man tilmed anholdt udenlandske statsborgere - tre tyskere og en hollænder," siger Andreas Popp, der er copyright-ekspert hos Piratpartiet.

Han mener at det er absurd, at myndighederne har slået til mod Megaupload.

"Juridisk set leverer filehostere næsten den samme ydelse som ejeren af en lagerhal - man kan ikke drage dem til ansvar for kundernes opførsel. Man kan jo ikke kritisere dem for, at de forsøger at tjene penge med en lignende ydelse og holder sig til lovene. Betyder det at Googles bestyrelse snart bliver anholdt, fordi brugerne har uploadet copyright-beskyttet materiale på Youtube?" spørger Andreas Popp.

Ifølge meningsmålinger står det tyske piratparti til at få op mod 10 procent af stemmerne ved det næste parlamentsvalg. Piraterne har allerede erobret 14 ud af 150 pladser i delstatsforsamlingen i Berlin og partiets formand har ligefrem luftet tanker om at indgå i en regeringskoalition.

Læses lige nu

    Djurslands Bank

    IT-udvikler

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S