Tysk Piratparti støtter Megaupload

Det tyske piratparti erklærer nu sin støtte til Megaupload.

Artikel top billede

I sidste uge fik FBI lukket filehosteren Megaupload i en stor aktion, hvor stort set hele firmaets ledelse blev anholdt. Den farverige tyske firmachef Kim Dotcom - tidligere kendt som Kim Schmitz - blev anholdt i New Zealand. Anklagen lyder blandt andet på ulovlig piratkopiering, hvidvaskning af penge og sammensværgelse med det formål at drive svindel.

Men det tyske piratparti ser noget anderledes på sagen. Her erklærer man nu sin uforbeholdne støtte til Megaupload.

Det sker i en pressemeddelelse, der indledes med overskriften "Contentmafiaen bruger USA-love til at anholde europæiske borgere i New Zealand".

Piratpartiet sætter spørgsmålstegn ved, om Megaupload faktisk har gjort sig skyldig i copyright-krænkelse.

"Piratpartiet konstaterer med stor bekymring, at copyright-industriens indflydelse efterhånden er så stor, at tre tyske statsborgere kan blive anholdt i New Zealand, fordi de angiveligt har overtrådt den amerikanske copyright," skriver partiet.

Megaupload har selv hævdet at man holder sig til den amerikanske Digital Millenium Copyright Act (DMCA). Her kræves det, at tjenesteudbydere som Megaupload skal fjerne piratkopierede filer hvis de modtager en henvendelse fra rettighedshaveren.

"Vi oplever en gentagelse af Pirate Bay-razziaen i 2006, som førte til stiftelsen af piratpartiet. Dengang blev serverne i Sverige beslaglagt efter henvendelse fra USA, fordi Pirate Bay angiveligt havde krænket den amerikanske lovgivning. I den aktuelle sag har man tilmed anholdt udenlandske statsborgere - tre tyskere og en hollænder," siger Andreas Popp, der er copyright-ekspert hos Piratpartiet.

Han mener at det er absurd, at myndighederne har slået til mod Megaupload.

"Juridisk set leverer filehostere næsten den samme ydelse som ejeren af en lagerhal - man kan ikke drage dem til ansvar for kundernes opførsel. Man kan jo ikke kritisere dem for, at de forsøger at tjene penge med en lignende ydelse og holder sig til lovene. Betyder det at Googles bestyrelse snart bliver anholdt, fordi brugerne har uploadet copyright-beskyttet materiale på Youtube?" spørger Andreas Popp.

Ifølge meningsmålinger står det tyske piratparti til at få op mod 10 procent af stemmerne ved det næste parlamentsvalg. Piraterne har allerede erobret 14 ud af 150 pladser i delstatsforsamlingen i Berlin og partiets formand har ligefrem luftet tanker om at indgå i en regeringskoalition.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect