Global opvarmning kan gøre nettet hurtigere

Hvis isen forsvinder i Arktis kan det åbne for nye undersøiske kabelforbindelser mellem Europa og Asien.

Artikel top billede

Der spekuleres i at den globale opvarmning vil gøre den berømte Nordvestpassage mellem Atlanterhavet og Stillehavet langs Amerikas nordlige kyst farbar det meste af året. Men det varmere klima kan også betyde at det bliver muligt at placere nye undersøiske kabler gennem Arktis, som lader datatrafikken flyde direkte mellem Europa og Asien - uden at skulle igennem USA først. Det skriver Network World.

De nye undersøiske fiberforbindelser blev diskuteret i sidste uge på en konference arrangeret af Pacific Telecommunications Council i Honolulu.

Det anslås at halvdelen af kapaciteten i de transatlantiske undersøiske kabler stadig er ubrugt, men alligevel fortsætter man med at lægge nye kabler og finde nye ruter. Det sker blandt andet for at skabe redundans - så man undgår afbrydelser hvis et enkelt kabel bliver skåret over - og reducere latenstiderne.

I et typisk fiberkabel under Atlanterhavet er det 75 procent af den udnyttede kapacitet, der bruges til internet-trafik, mens kun 0,2 pct. benyttes til traditionelle telefonopkald. USA dominerer fortsat når det ind- og udgående trafik i de globale netværk, men der er også stærk vækst i Afrika og andre dele af verden.

De globale telenetværk er stadig sårbare. I Japan havde man store problemer med mobilnettet efter jordskælvet og tsunamien i marts sidste år, og japanske eksperter fortalte på konferencen at 6.000 mobilantenner var offline efter naturkatastrofen. Nu forsøger japanerne at udvikle et nyt system, hvor mobiltelefonerne kan danne deres egne ad hoc netværk og kontakte hinanden indbyrdes uden mobile basestationer i tilfælde af naturkatastrofer.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec