Global opvarmning kan gøre nettet hurtigere

Hvis isen forsvinder i Arktis kan det åbne for nye undersøiske kabelforbindelser mellem Europa og Asien.

Artikel top billede

Der spekuleres i at den globale opvarmning vil gøre den berømte Nordvestpassage mellem Atlanterhavet og Stillehavet langs Amerikas nordlige kyst farbar det meste af året. Men det varmere klima kan også betyde at det bliver muligt at placere nye undersøiske kabler gennem Arktis, som lader datatrafikken flyde direkte mellem Europa og Asien - uden at skulle igennem USA først. Det skriver Network World.

De nye undersøiske fiberforbindelser blev diskuteret i sidste uge på en konference arrangeret af Pacific Telecommunications Council i Honolulu.

Det anslås at halvdelen af kapaciteten i de transatlantiske undersøiske kabler stadig er ubrugt, men alligevel fortsætter man med at lægge nye kabler og finde nye ruter. Det sker blandt andet for at skabe redundans - så man undgår afbrydelser hvis et enkelt kabel bliver skåret over - og reducere latenstiderne.

I et typisk fiberkabel under Atlanterhavet er det 75 procent af den udnyttede kapacitet, der bruges til internet-trafik, mens kun 0,2 pct. benyttes til traditionelle telefonopkald. USA dominerer fortsat når det ind- og udgående trafik i de globale netværk, men der er også stærk vækst i Afrika og andre dele af verden.

De globale telenetværk er stadig sårbare. I Japan havde man store problemer med mobilnettet efter jordskælvet og tsunamien i marts sidste år, og japanske eksperter fortalte på konferencen at 6.000 mobilantenner var offline efter naturkatastrofen. Nu forsøger japanerne at udvikle et nyt system, hvor mobiltelefonerne kan danne deres egne ad hoc netværk og kontakte hinanden indbyrdes uden mobile basestationer i tilfælde af naturkatastrofer.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    ABENA

    IT Administrator

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos