Apple: Vi tænker på hver eneste arbejder

Efter den seneste kritik af arbejdsforholdene på kinesiske fabrikker har Apple nu taget til genmæle.

Artikel top billede

En lang artikel i New York Times satte tidligere i denne uge fokus på vilkårene for arbejdere hos Foxconn og andre underleverandører til Apple. Avisen fortæller historien om en 22-årig arbejder, der blev dræbt i en eksplosion på iPad-fabrikken i Chengdu, og den citerer flere anonyme tidligere topledere hos Foxconn og Apple, som fortæller at man kun er interesseret i at presse prisen - arbejdernes velfærd spiller ingen rolle.

Det har nu fået Apple-chef Tim Cook til at reagere med en e-mail til firmaets ansatte. Han har afvist at kommentere sagen overfor amerikanske medier, men 9to5Mac har fået fat i en kopi af mailen, hvor Tim Cook tager til genmæle.    .

"Vi tænker på hver eneste arbejder i vores globale forsyningskæde. Enhver ulykke er meget foruroligende, og enhvert problem med arbejdsforholdene er grund til bekymring. Enhver antydning af, at vi bare er ligeglade, er både falsk og provokerende for os. Den slags anklager er i modstrid med vores værdier," skriver Cook.

Han henviser til at Apple selv gennemfører inspektioner på fabrikkerne og allerede har forbedret forholdene for hundredtusinder af arbejdere. Apple-chefen hævder, at selskabet gør mere end alle andre i branchen for at løse problemerne.

"Det er nemt at nøjes med at kigge efter problemer nogle få steder og aflevere en rapport med pænere resultater, men sådan handler man ikke når man er en leder," skriver han.

Apple-chefen tager ikke stilling til den konkrete kritik i artiklen eller de udtalelser, der er blevet fremsat, men lover at Apple fortsat vil arbejde for at gøre forholdene bedre.

"Vi vil fortsætte med at grave dybere, og og vi vil helt sikkert finde flere problemer. Men det, som vi ikke vil gøre - og aldrig har gjort - er at stå stille eller vende det blinde øje til problemer i vores forsyningskæde. Du har mit ord for det," skriver Tim Cook.

New York Times har blandt andet talt med en tidligere chef på den fabrik i Chengdu, hvor tre arbejdere blev dræbt under en eksplosion sidste år. Han hævder at Apple kun tænker på profit.

"Apple er kun interesseret i at forbedre produkternes kvalitet og sænke produktions-omkostningerne. De ansattes velfærd har ikke noget at gøre med deres interesser," siger den ny fyrede fabrikschef Li Mingqi til avisen.

En tidligere topmedarbejder i Apple hævder i artiklen, at selskabet har kendt til problemerne med dårlige arbejdsforhold i flere år uden at handle.

Annonce

Everllence

R&D Data Scientist

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT Partner der vil være med til at drive den digitale udvikling i PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Development Manager for Document Lifecycle

Region Sjælland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S