Apple: Vi tænker på hver eneste arbejder

Efter den seneste kritik af arbejdsforholdene på kinesiske fabrikker har Apple nu taget til genmæle.

Artikel top billede

En lang artikel i New York Times satte tidligere i denne uge fokus på vilkårene for arbejdere hos Foxconn og andre underleverandører til Apple. Avisen fortæller historien om en 22-årig arbejder, der blev dræbt i en eksplosion på iPad-fabrikken i Chengdu, og den citerer flere anonyme tidligere topledere hos Foxconn og Apple, som fortæller at man kun er interesseret i at presse prisen - arbejdernes velfærd spiller ingen rolle.

Det har nu fået Apple-chef Tim Cook til at reagere med en e-mail til firmaets ansatte. Han har afvist at kommentere sagen overfor amerikanske medier, men 9to5Mac har fået fat i en kopi af mailen, hvor Tim Cook tager til genmæle.    .

"Vi tænker på hver eneste arbejder i vores globale forsyningskæde. Enhver ulykke er meget foruroligende, og enhvert problem med arbejdsforholdene er grund til bekymring. Enhver antydning af, at vi bare er ligeglade, er både falsk og provokerende for os. Den slags anklager er i modstrid med vores værdier," skriver Cook.

Han henviser til at Apple selv gennemfører inspektioner på fabrikkerne og allerede har forbedret forholdene for hundredtusinder af arbejdere. Apple-chefen hævder, at selskabet gør mere end alle andre i branchen for at løse problemerne.

"Det er nemt at nøjes med at kigge efter problemer nogle få steder og aflevere en rapport med pænere resultater, men sådan handler man ikke når man er en leder," skriver han.

Apple-chefen tager ikke stilling til den konkrete kritik i artiklen eller de udtalelser, der er blevet fremsat, men lover at Apple fortsat vil arbejde for at gøre forholdene bedre.

"Vi vil fortsætte med at grave dybere, og og vi vil helt sikkert finde flere problemer. Men det, som vi ikke vil gøre - og aldrig har gjort - er at stå stille eller vende det blinde øje til problemer i vores forsyningskæde. Du har mit ord for det," skriver Tim Cook.

New York Times har blandt andet talt med en tidligere chef på den fabrik i Chengdu, hvor tre arbejdere blev dræbt under en eksplosion sidste år. Han hævder at Apple kun tænker på profit.

"Apple er kun interesseret i at forbedre produkternes kvalitet og sænke produktions-omkostningerne. De ansattes velfærd har ikke noget at gøre med deres interesser," siger den ny fyrede fabrikschef Li Mingqi til avisen.

En tidligere topmedarbejder i Apple hævder i artiklen, at selskabet har kendt til problemerne med dårlige arbejdsforhold i flere år uden at handle.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S