Android lammer mobilnettet i Japan

Den japanske teleoperatør NTT Docomo mener at Android er skyld i et stort nedbrud i mobilnettet.

Artikel top billede

I sidste uge blev den største japanske mobiloperatør NTT Docomo ramt af et alvorligt nedbrud. Nu har teleselskabet analyseret nedbrudet og det skyldes angiveligt en voldsom trafikmængde i mobilnettet - udløst af Android-applikationer. Nu vil NTT Docomo tage kontakt til Google for at få lavet ændringer i Android, så man undgår lignende nedbrud i fremtiden. Det melder det japanske erhvervsblad Nikkei.

Teleselskabet vil gå sammen med andre operatører og internet-udbydere for at lægge pres på Google og udbydere af applikationer til Android. Nogle Android-programmer sender kontrolsignaler med 3-5 minutters mellemrum - selv når de ikke er aktiveret. Docomo har især fundet problemer med én konkret applikation til ip-telefoni.

Det store nedbrud skete sidste onsdag mellem kl. 8.30 og 13.00 lokal tid, hvor omkring 2,5 millioner mobiltelefon-brugere i Tokio blev afskåret fra mobilnettet. Docomo fortæller at selskabets packet-switches blev overbelastet.

Det var det sjette store nedbrud hos teleoperatøren i løbet af et halvt år. Nu vil NTT Docomo investere mere end 3,5 mia. kr. i at udbygge kapaciteten i sit netværk. Seks topchefer har fået reduceret deres løn med 10-20 procent som straf.

Men samtidig forsøger man altså at presse Google til at reducere datatrafikken fra Android-telefonerne. NTT Docomo har indtil nu forgæves forsøgt at få en aftale om at sælge konkurrenten Apples iPhone i Japan.

Den mobile datatrafik ventes at stige voldsomt i de kommende år. Ericsson har forudsagt at trafikken bliver tidoblet frem til 2016.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S