Android lammer mobilnettet i Japan

Den japanske teleoperatør NTT Docomo mener at Android er skyld i et stort nedbrud i mobilnettet.

Artikel top billede

I sidste uge blev den største japanske mobiloperatør NTT Docomo ramt af et alvorligt nedbrud. Nu har teleselskabet analyseret nedbrudet og det skyldes angiveligt en voldsom trafikmængde i mobilnettet - udløst af Android-applikationer. Nu vil NTT Docomo tage kontakt til Google for at få lavet ændringer i Android, så man undgår lignende nedbrud i fremtiden. Det melder det japanske erhvervsblad Nikkei.

Teleselskabet vil gå sammen med andre operatører og internet-udbydere for at lægge pres på Google og udbydere af applikationer til Android. Nogle Android-programmer sender kontrolsignaler med 3-5 minutters mellemrum - selv når de ikke er aktiveret. Docomo har især fundet problemer med én konkret applikation til ip-telefoni.

Det store nedbrud skete sidste onsdag mellem kl. 8.30 og 13.00 lokal tid, hvor omkring 2,5 millioner mobiltelefon-brugere i Tokio blev afskåret fra mobilnettet. Docomo fortæller at selskabets packet-switches blev overbelastet.

Det var det sjette store nedbrud hos teleoperatøren i løbet af et halvt år. Nu vil NTT Docomo investere mere end 3,5 mia. kr. i at udbygge kapaciteten i sit netværk. Seks topchefer har fået reduceret deres løn med 10-20 procent som straf.

Men samtidig forsøger man altså at presse Google til at reducere datatrafikken fra Android-telefonerne. NTT Docomo har indtil nu forgæves forsøgt at få en aftale om at sælge konkurrenten Apples iPhone i Japan.

Den mobile datatrafik ventes at stige voldsomt i de kommende år. Ericsson har forudsagt at trafikken bliver tidoblet frem til 2016.

Læses lige nu

    Annonce

    Unik System Design A/S

    Product Owner – AI-First Property Management

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Københavns Universitet

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S