Android lammer mobilnettet i Japan

Den japanske teleoperatør NTT Docomo mener at Android er skyld i et stort nedbrud i mobilnettet.

Artikel top billede

I sidste uge blev den største japanske mobiloperatør NTT Docomo ramt af et alvorligt nedbrud. Nu har teleselskabet analyseret nedbrudet og det skyldes angiveligt en voldsom trafikmængde i mobilnettet - udløst af Android-applikationer. Nu vil NTT Docomo tage kontakt til Google for at få lavet ændringer i Android, så man undgår lignende nedbrud i fremtiden. Det melder det japanske erhvervsblad Nikkei.

Teleselskabet vil gå sammen med andre operatører og internet-udbydere for at lægge pres på Google og udbydere af applikationer til Android. Nogle Android-programmer sender kontrolsignaler med 3-5 minutters mellemrum - selv når de ikke er aktiveret. Docomo har især fundet problemer med én konkret applikation til ip-telefoni.

Det store nedbrud skete sidste onsdag mellem kl. 8.30 og 13.00 lokal tid, hvor omkring 2,5 millioner mobiltelefon-brugere i Tokio blev afskåret fra mobilnettet. Docomo fortæller at selskabets packet-switches blev overbelastet.

Det var det sjette store nedbrud hos teleoperatøren i løbet af et halvt år. Nu vil NTT Docomo investere mere end 3,5 mia. kr. i at udbygge kapaciteten i sit netværk. Seks topchefer har fået reduceret deres løn med 10-20 procent som straf.

Men samtidig forsøger man altså at presse Google til at reducere datatrafikken fra Android-telefonerne. NTT Docomo har indtil nu forgæves forsøgt at få en aftale om at sælge konkurrenten Apples iPhone i Japan.

Den mobile datatrafik ventes at stige voldsomt i de kommende år. Ericsson har forudsagt at trafikken bliver tidoblet frem til 2016.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S