Android lammer mobilnettet i Japan

Den japanske teleoperatør NTT Docomo mener at Android er skyld i et stort nedbrud i mobilnettet.

Artikel top billede

I sidste uge blev den største japanske mobiloperatør NTT Docomo ramt af et alvorligt nedbrud. Nu har teleselskabet analyseret nedbrudet og det skyldes angiveligt en voldsom trafikmængde i mobilnettet - udløst af Android-applikationer. Nu vil NTT Docomo tage kontakt til Google for at få lavet ændringer i Android, så man undgår lignende nedbrud i fremtiden. Det melder det japanske erhvervsblad Nikkei.

Teleselskabet vil gå sammen med andre operatører og internet-udbydere for at lægge pres på Google og udbydere af applikationer til Android. Nogle Android-programmer sender kontrolsignaler med 3-5 minutters mellemrum - selv når de ikke er aktiveret. Docomo har især fundet problemer med én konkret applikation til ip-telefoni.

Det store nedbrud skete sidste onsdag mellem kl. 8.30 og 13.00 lokal tid, hvor omkring 2,5 millioner mobiltelefon-brugere i Tokio blev afskåret fra mobilnettet. Docomo fortæller at selskabets packet-switches blev overbelastet.

Det var det sjette store nedbrud hos teleoperatøren i løbet af et halvt år. Nu vil NTT Docomo investere mere end 3,5 mia. kr. i at udbygge kapaciteten i sit netværk. Seks topchefer har fået reduceret deres løn med 10-20 procent som straf.

Men samtidig forsøger man altså at presse Google til at reducere datatrafikken fra Android-telefonerne. NTT Docomo har indtil nu forgæves forsøgt at få en aftale om at sælge konkurrenten Apples iPhone i Japan.

Den mobile datatrafik ventes at stige voldsomt i de kommende år. Ericsson har forudsagt at trafikken bliver tidoblet frem til 2016.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,