Multitasking kan skade børns sociale udvikling

Børn som bruger dagen med Facebook, Youtube eller sms-beskeder mangler ofte sociale færdigheder.

Artikel top billede

(Foto: L.A. Cicero)

En ny undersøgelse fra Stanford-universitetet i Californien antyder at børn som bruger mange timer med at multitaske mellem forskellige digitale enheder halter bagefter i deres sociale og følelsesmæssige udvikling i forhold til deres jævnaldrende. Men den gode nyhed er, at det er forholdsvis let at rette op på dette.

Forskerne har talt med 3.461 piger i alderen 8-12 år om deres forbrug af elektroniske gadgets og deres sociale og følelsesmæssige liv.

"Resultaterne er meget foruroligende og skræmmende," siger professor Clifford Nass.

Pigerne skulle blandt andet svare på, hvor meget tid de tilbringer med at se film, lytte til musik, bruge sociale netværk, sende beskeder og snakke i telefon - samt, hvor ofte de foretager to eller flere af disse aktiviteter samtidig. Altså det, som man kan kalde for multitasking.

Ifølge forskerne viser deres undersøgelse, at multitasking og et stort forbrug af video og online-kommunikation er forbundet med negative oplevelser; mindre social succes, at føle sig anderledes, dårlige venner og mindre søvn.

Netop alderen mellem 8 og 12 år er helt afgørende for børnenes udvikling, og de har brug for at snakke med andre ansigt-til-ansigt for at lære at tolke andre menneskers kropssprog. Men det kan være svært, når alle sidder rundt om spisebordet og er fordybet i deres smartphones.

"Når vi bruger flere medier samtidig, så er vi ikke rigtig opmærksomme på folk omkring os og vi vænner os til at ignorere dem. Det betyder at når jeg snakker til dig, så hører jeg ordene men jeg går glip af alt det rige, kritiske, saftige stof som er helt afgørende for det følelsesmæssige og sociale liv," siger professor Nass.

Hans råd er at komme ud og snakke med andre ansigt-til-ansigt - selv børn med et meget stort medieforbrug har en normal udvikling, hvis blot de stadig har rigtig fysisk kontakt med andre mennesker.

De samme forskere har tidligere gennemført en undersøgelse blandt voksne som viser at multitaskere faktisk har svært ved at lave mere end én ting af gangen. De mister fokus og koncentration, og mange har problemer med hukommelsen.

"De lader sig fange af irrelevante ting. Alt distraherer dem," siger Nass.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS