Multitasking kan skade børns sociale udvikling

Børn som bruger dagen med Facebook, Youtube eller sms-beskeder mangler ofte sociale færdigheder.

Artikel top billede

(Foto: L.A. Cicero)

En ny undersøgelse fra Stanford-universitetet i Californien antyder at børn som bruger mange timer med at multitaske mellem forskellige digitale enheder halter bagefter i deres sociale og følelsesmæssige udvikling i forhold til deres jævnaldrende. Men den gode nyhed er, at det er forholdsvis let at rette op på dette.

Forskerne har talt med 3.461 piger i alderen 8-12 år om deres forbrug af elektroniske gadgets og deres sociale og følelsesmæssige liv.

"Resultaterne er meget foruroligende og skræmmende," siger professor Clifford Nass.

Pigerne skulle blandt andet svare på, hvor meget tid de tilbringer med at se film, lytte til musik, bruge sociale netværk, sende beskeder og snakke i telefon - samt, hvor ofte de foretager to eller flere af disse aktiviteter samtidig. Altså det, som man kan kalde for multitasking.

Ifølge forskerne viser deres undersøgelse, at multitasking og et stort forbrug af video og online-kommunikation er forbundet med negative oplevelser; mindre social succes, at føle sig anderledes, dårlige venner og mindre søvn.

Netop alderen mellem 8 og 12 år er helt afgørende for børnenes udvikling, og de har brug for at snakke med andre ansigt-til-ansigt for at lære at tolke andre menneskers kropssprog. Men det kan være svært, når alle sidder rundt om spisebordet og er fordybet i deres smartphones.

"Når vi bruger flere medier samtidig, så er vi ikke rigtig opmærksomme på folk omkring os og vi vænner os til at ignorere dem. Det betyder at når jeg snakker til dig, så hører jeg ordene men jeg går glip af alt det rige, kritiske, saftige stof som er helt afgørende for det følelsesmæssige og sociale liv," siger professor Nass.

Hans råd er at komme ud og snakke med andre ansigt-til-ansigt - selv børn med et meget stort medieforbrug har en normal udvikling, hvis blot de stadig har rigtig fysisk kontakt med andre mennesker.

De samme forskere har tidligere gennemført en undersøgelse blandt voksne som viser at multitaskere faktisk har svært ved at lave mere end én ting af gangen. De mister fokus og koncentration, og mange har problemer med hukommelsen.

"De lader sig fange af irrelevante ting. Alt distraherer dem," siger Nass.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job