Nye Apple-ansatte arbejder på falske produkter

Apples mistro mod sine egne ansatte er så stor, at de bliver sat til at arbejde på falske produkter.

Artikel top billede

I sin nye bog "Inside Apple" fortæller teknologi-journalisten Adam Lashinsky om den kultur af hemmelighedskræmeri, der kendetegner selskabet. Apple har en stærk mistro til sine egne ansatte. Det betyder at nye udviklere bliver sat til at arbejde med falske produkter - altså ting, som aldrig kommer på markedet. Hvis informationer om dette produkt slipper ud til offentligheden, kan Apple hurtigt finde kilden til lækagen og risikerer ikke, at detaljer om noget vigtigt som en ny iPhone eller iPad slipper ud.

En tidligere Apple-udvikler, der har arbejdet seks år for firmaet, bekræfter dette:

"En af mine venner er seniorudvikler hos Apple. Jeg er sikker på, at han arbejdede på falske produkter i den første del af sin karriere. Det er intenst," siger han ifølge Gizmodo.

Han fortæller også, at ansøgningsproceduren for at blive ansat hos Apple varede i ni måneder. Nu er det selvfølgelig helt normalt med en prøveperiode - men det er alligevel usædvanligt, at dygtige udviklere bliver sat til at spilde deres tid med fantasi-produkter for at teste deres loyalitet.

Han har talt med "mange mange folk", som har arbejdet for Apple, og hans bog beskriver en meget lukket og hemmelighedsfuld organisation, hvor alle medarbejdere - undtagen de øverste topchefer - er tvunget til at fokusere på deres egen specifikke opgave. De må ikke multitaske og kender ikke noget til, hvad der ellers foregår i organisationen.

I bedste spion-stil er Apple altså bygget op på "need to know" princippet - du må ikke vide mere end det, der er nødvendigt for at udføre dit job. Den enkelte Apple-medarbejder aner ikke, hvad der foregår i andre dele af organisationen. Når der annonceres et nyt produkt er det således en lige så stor overraskelse for Apples egne ansatte som for resten af verden.

Apple bliver dermed beskrevet som et "anti-Google". En virksomhed, der bygger sin succes på manglende transparens og en stramt autoritær organisationsstruktur. Det er lige modsat den flade, åbne struktur, der kendetegner Google og resten af internet-branchen. Google er således kendt for at give sine ansatte lov til at arbejde på deres egne projekter en del af tiden - det ville være helt utænkeligt hos Apple.

Annonceindlæg fra Comm2ig

Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS