Sverige er bedre end Danmark til cyberforsvar

En ny rapport fra McAfee udpeger Finland, Sverige og Israel som landene med det bedste forsvar mod cyberangreb.

Artikel top billede

McAfee har udgivet en ny rapport hvor 23 lande bliver målt på deres evne til at forsvare sig mod angreb i cyberspace. Den bygger på en række interviews med eksperter inden for cybersikkerhed. I superligaen ligger Finland, Sverige og Israel. Det er altså de lande, som har den bedste cybersikkerhed.

I den store gruppe herunder ligger Danmark, Estland, Frankrig, Tyskland, Holland, Spanien, Storbritannien og USA.

Længere nede på ranglisten finder man Kina, Italien, Polen og Rusland, hvor cybersikkerheden altså ikke er i top, og helt nede i bunden kommer Brasilien, Indien, Rumænien og Mexico.

Sidstnævnte skyldes angiveligt at landets politi og myndigheder har så travlt med narkokrigen at de ikke har tid og ressourcer til at fokusere på it-sikkerhed.

Ifølge BBC efterlyser rapporten blandt andet et øget politisamarbejde på tværs af grænserne og øget deling af informationer.

McAfee erkender at der ikke er tale om en objektiv måling - rapporten bygger på eksperternes subjektive vurderinger.

Israel får ros for sit cyberforsvar - men det er også nødvendigt. Landet fortæller at man bliver udsat for 1.000 cyberangreb - i minuttet.

"Anonymous udfører mange angreb men de forvolder ikke meget skade. Den virkelige trussel kommer fra stater og kriminelle organisationer," siger Isaac Ben-Israel, der er seniorrådgiver til den israelske præsident.

Rapporten indeholder også et kapitel hvor man ser nærmere på cybersikkerheden i de 23 lande, der indgår i undersøgelsen. Her bliver Danmark kritiseret for sin manglende nationale strategi for it-sikkerhed. Politiet mangler penge og ressourcer - og koncentrerer sig mere om traditionel efterforskning end cyberkriminalitet.

Men det påpeges også at Forsvarets Efterretningstjeneste har planer om at oprette en enhed der skal beskytte landets væbnede styrker mod cyberangreb.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS