Sverige er bedre end Danmark til cyberforsvar

En ny rapport fra McAfee udpeger Finland, Sverige og Israel som landene med det bedste forsvar mod cyberangreb.

Artikel top billede

McAfee har udgivet en ny rapport hvor 23 lande bliver målt på deres evne til at forsvare sig mod angreb i cyberspace. Den bygger på en række interviews med eksperter inden for cybersikkerhed. I superligaen ligger Finland, Sverige og Israel. Det er altså de lande, som har den bedste cybersikkerhed.

I den store gruppe herunder ligger Danmark, Estland, Frankrig, Tyskland, Holland, Spanien, Storbritannien og USA.

Længere nede på ranglisten finder man Kina, Italien, Polen og Rusland, hvor cybersikkerheden altså ikke er i top, og helt nede i bunden kommer Brasilien, Indien, Rumænien og Mexico.

Sidstnævnte skyldes angiveligt at landets politi og myndigheder har så travlt med narkokrigen at de ikke har tid og ressourcer til at fokusere på it-sikkerhed.

Ifølge BBC efterlyser rapporten blandt andet et øget politisamarbejde på tværs af grænserne og øget deling af informationer.

McAfee erkender at der ikke er tale om en objektiv måling - rapporten bygger på eksperternes subjektive vurderinger.

Israel får ros for sit cyberforsvar - men det er også nødvendigt. Landet fortæller at man bliver udsat for 1.000 cyberangreb - i minuttet.

"Anonymous udfører mange angreb men de forvolder ikke meget skade. Den virkelige trussel kommer fra stater og kriminelle organisationer," siger Isaac Ben-Israel, der er seniorrådgiver til den israelske præsident.

Rapporten indeholder også et kapitel hvor man ser nærmere på cybersikkerheden i de 23 lande, der indgår i undersøgelsen. Her bliver Danmark kritiseret for sin manglende nationale strategi for it-sikkerhed. Politiet mangler penge og ressourcer - og koncentrerer sig mere om traditionel efterforskning end cyberkriminalitet.

Men det påpeges også at Forsvarets Efterretningstjeneste har planer om at oprette en enhed der skal beskytte landets væbnede styrker mod cyberangreb.

Capgemini Danmark A/S

Management Consultant

Københavnsområdet

Supporters A/S

It-driftskonsulent i Jylland

Midtjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S