Sverige er bedre end Danmark til cyberforsvar

En ny rapport fra McAfee udpeger Finland, Sverige og Israel som landene med det bedste forsvar mod cyberangreb.

Artikel top billede

McAfee har udgivet en ny rapport hvor 23 lande bliver målt på deres evne til at forsvare sig mod angreb i cyberspace. Den bygger på en række interviews med eksperter inden for cybersikkerhed. I superligaen ligger Finland, Sverige og Israel. Det er altså de lande, som har den bedste cybersikkerhed.

I den store gruppe herunder ligger Danmark, Estland, Frankrig, Tyskland, Holland, Spanien, Storbritannien og USA.

Længere nede på ranglisten finder man Kina, Italien, Polen og Rusland, hvor cybersikkerheden altså ikke er i top, og helt nede i bunden kommer Brasilien, Indien, Rumænien og Mexico.

Sidstnævnte skyldes angiveligt at landets politi og myndigheder har så travlt med narkokrigen at de ikke har tid og ressourcer til at fokusere på it-sikkerhed.

Ifølge BBC efterlyser rapporten blandt andet et øget politisamarbejde på tværs af grænserne og øget deling af informationer.

McAfee erkender at der ikke er tale om en objektiv måling - rapporten bygger på eksperternes subjektive vurderinger.

Israel får ros for sit cyberforsvar - men det er også nødvendigt. Landet fortæller at man bliver udsat for 1.000 cyberangreb - i minuttet.

"Anonymous udfører mange angreb men de forvolder ikke meget skade. Den virkelige trussel kommer fra stater og kriminelle organisationer," siger Isaac Ben-Israel, der er seniorrådgiver til den israelske præsident.

Rapporten indeholder også et kapitel hvor man ser nærmere på cybersikkerheden i de 23 lande, der indgår i undersøgelsen. Her bliver Danmark kritiseret for sin manglende nationale strategi for it-sikkerhed. Politiet mangler penge og ressourcer - og koncentrerer sig mere om traditionel efterforskning end cyberkriminalitet.

Men det påpeges også at Forsvarets Efterretningstjeneste har planer om at oprette en enhed der skal beskytte landets væbnede styrker mod cyberangreb.

Annonce

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

DHI A/S

Software Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,