Gratis program rydder op i dit skrivebords-kaos

Ligner skrivebordet på din computer et bombet lokum? Vi har fundet to vildt simple programmer, der automatisk kan rydde op for dig.

Artikel top billede

Ofte er skrivebordet det letteste sted at gemme den pdf-fil, som vi lige har downloadet.

Og før vi ved af det, er vores skrivebord fyldt med filer, som vi er tilbageholdende med at slette: For tænk nu, hvis vi skal bruge dem igen. 

Derfor kan det være en fantastisk god hjælp med et program, der automatisk holder skrivebordet rent ved at flytte filerne til en ny mappe på computeren. 

Denne skribent har to favorit-programmer, der netop kan gøre dette. De hedder Clean og Clean My Desktop.

Begge programmer er til Mac og kan downloades i Mac App Store. Desværre findes ingen af dem i en Windows-udgave.

Helt ukompliceret

Vi har dog tidligere omtalt Windows-programmet Belvedere og det lignende Mac-program Hazel, som kan meget af det samme. Sammenlignet med Clean og Clean My Desktop er de dog betydeligt mere komplicerede at bruge. 

Og netop den simple brugerflade er Clean og Clean My Desktops store styrke: For hvis vi ikke har tid til at rydde op på vores skrivebord, må vi antage, at mange af os nok heller ikke orker at bruge tid på at nørkle med et computer-program.  

Clean er desuden gratis, og med blot et enkelt klik på en knap rydder programmet dit skrivebord. Filerne bliver i stedet flyttet til en mappe ved navn "desktop," der er placeret i din dokument-mappe.

Du kan naturligvis også vælge at få programmet til at gemme filerne i en anden mappe.

Du kan også sætte Clean til at køre ubemærket i baggrunden, og automatisk rydde op på dit skrivebord enten en gang om dagen eller en gang om ugen.

Få flere funktioner for 6 kroner

Mens Clean er gratis, skal du betale for Clean My Desktop, der koster seks kroner i Mac App Store.

For de seks kroner får du lidt flere funktioner. Eksempelvis kan du vælge mellem, hvilken type filer du ønsker, at der bliver ryddet op blandt.

Vil du eksempelvis have fjernet film og billedfiler, men bevare dine genveje og mapper, kan du indstille Clean My Desktop til at gøre det.

Du kan også udvælge helt specifikke filer, som du ønsker at bevare på skrivebordet, så Clean My Desktop ikke fjerner den Word-fil, som du netop sidder og skriver i.

Ligesom med Clean gemmer Clean My Desktop dine filer i en mappe, som du selv kan udvælge. Og i den mappe bliver filerne automatisk arkiveret i undermapper alt afhængig af deres filype. Billedfiler ender i én billedmappe, mens tekst-dokumenter ender i en anden mappe.  

Læs mere:

De 6 bedste tricks til din Mac


Sådan laver du smarte automat-svar i Gmail

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Københavns Universitet

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job