Gratis program rydder op i dit skrivebords-kaos

Ligner skrivebordet på din computer et bombet lokum? Vi har fundet to vildt simple programmer, der automatisk kan rydde op for dig.

Artikel top billede

Ofte er skrivebordet det letteste sted at gemme den pdf-fil, som vi lige har downloadet.

Og før vi ved af det, er vores skrivebord fyldt med filer, som vi er tilbageholdende med at slette: For tænk nu, hvis vi skal bruge dem igen. 

Derfor kan det være en fantastisk god hjælp med et program, der automatisk holder skrivebordet rent ved at flytte filerne til en ny mappe på computeren. 

Denne skribent har to favorit-programmer, der netop kan gøre dette. De hedder Clean og Clean My Desktop.

Begge programmer er til Mac og kan downloades i Mac App Store. Desværre findes ingen af dem i en Windows-udgave.

Helt ukompliceret

Vi har dog tidligere omtalt Windows-programmet Belvedere og det lignende Mac-program Hazel, som kan meget af det samme. Sammenlignet med Clean og Clean My Desktop er de dog betydeligt mere komplicerede at bruge. 

Og netop den simple brugerflade er Clean og Clean My Desktops store styrke: For hvis vi ikke har tid til at rydde op på vores skrivebord, må vi antage, at mange af os nok heller ikke orker at bruge tid på at nørkle med et computer-program.  

Clean er desuden gratis, og med blot et enkelt klik på en knap rydder programmet dit skrivebord. Filerne bliver i stedet flyttet til en mappe ved navn "desktop," der er placeret i din dokument-mappe.

Du kan naturligvis også vælge at få programmet til at gemme filerne i en anden mappe.

Du kan også sætte Clean til at køre ubemærket i baggrunden, og automatisk rydde op på dit skrivebord enten en gang om dagen eller en gang om ugen.

Få flere funktioner for 6 kroner

Mens Clean er gratis, skal du betale for Clean My Desktop, der koster seks kroner i Mac App Store.

For de seks kroner får du lidt flere funktioner. Eksempelvis kan du vælge mellem, hvilken type filer du ønsker, at der bliver ryddet op blandt.

Vil du eksempelvis have fjernet film og billedfiler, men bevare dine genveje og mapper, kan du indstille Clean My Desktop til at gøre det.

Du kan også udvælge helt specifikke filer, som du ønsker at bevare på skrivebordet, så Clean My Desktop ikke fjerner den Word-fil, som du netop sidder og skriver i.

Ligesom med Clean gemmer Clean My Desktop dine filer i en mappe, som du selv kan udvælge. Og i den mappe bliver filerne automatisk arkiveret i undermapper alt afhængig af deres filype. Billedfiler ender i én billedmappe, mens tekst-dokumenter ender i en anden mappe.  

Læs mere:

De 6 bedste tricks til din Mac


Sådan laver du smarte automat-svar i Gmail

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura