Microsoft kombinerer kodearbejde og spil

Nu kan du opnå trofæer mens du koder.

Artikel top billede

Softwareudvikleren lever sig liv i skyggen. De fleste lægger ikke mærke til programmørens arbejde - medmindre der er fejl i koden eller projektet er færdigt. Men kodearbejdet består af mange små og store udfordringer undervejs. Det minder faktisk lidt om et computerspil, hvor du også skal løse gåder og klare opgaver for at nå frem til målet.

Nu har Microsoft frigivet den første betaversion af en udvidelse til Visual Studio, der kombinerer det kendte udviklingsværktøj med trofæer og point - ligesom det kendes fra spillenes verden. Det betyder måske ikke at programmeringsarbejdet bliver den rene leg - men det skal gøre det sjovere at være udvikler.

I Visual Studio Achievements er der 32 forskellige udfordringer og 6 badges som kan man opnå. Når du har opnået en ny trofæ kan du dele det med vennerne på Facebook eller Twitter.

På udvikler-platformen Channel 9 kan du konkurrere med andre udviklere og se, hvem der er bedst og har flest point.

Microsofts nye udvidelse til Visual Studio er et eksempel på den trend, der kaldes "gamification". I spillenes verden er der ingen kontant belønning for anstrengelserne - man spiller fordi det er sjovt og for at måle sig med andre.

Med "gamification" forsøger man at overføre den samme motivation til arbejdslivet - så det bliver sjovt at arbejde (og så får man jo stadig løn for det).

IBM har udgivet en forskningrapport der beskriver hvordan denne trend kommer til at ændre arbejdspladsen, og i september sidste år blev der ligefrem afholdt en konference om fænomemet.

Wired fortæller om historien bag Visual Studio Achievements. Ideen kom oprindelig fra en gruppe HP-udviklere, som både bruger Visual Studio og elsker at spille Battlefield. Det blev diskuteret på det sociale netværk Reddit og Microsoft besluttede til sidst at gøre konceptet til virkelighed.

Hver gang udvikleren kompilerer sin kode sørger Achievements for at analysere programmet og uddele trofæer og point. Der er også negative trofæer - som "Go To Hell", der uddeles hvis udvikleren har brugt for mange goto-kommandoer til at springe rundt i koden.

KMD A/S

Senior Business Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

KMD A/S

SAP-arkitekt

Nordjylland

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S