Microsoft kombinerer kodearbejde og spil

Nu kan du opnå trofæer mens du koder.

Artikel top billede

Softwareudvikleren lever sig liv i skyggen. De fleste lægger ikke mærke til programmørens arbejde - medmindre der er fejl i koden eller projektet er færdigt. Men kodearbejdet består af mange små og store udfordringer undervejs. Det minder faktisk lidt om et computerspil, hvor du også skal løse gåder og klare opgaver for at nå frem til målet.

Nu har Microsoft frigivet den første betaversion af en udvidelse til Visual Studio, der kombinerer det kendte udviklingsværktøj med trofæer og point - ligesom det kendes fra spillenes verden. Det betyder måske ikke at programmeringsarbejdet bliver den rene leg - men det skal gøre det sjovere at være udvikler.

I Visual Studio Achievements er der 32 forskellige udfordringer og 6 badges som kan man opnå. Når du har opnået en ny trofæ kan du dele det med vennerne på Facebook eller Twitter.

På udvikler-platformen Channel 9 kan du konkurrere med andre udviklere og se, hvem der er bedst og har flest point.

Microsofts nye udvidelse til Visual Studio er et eksempel på den trend, der kaldes "gamification". I spillenes verden er der ingen kontant belønning for anstrengelserne - man spiller fordi det er sjovt og for at måle sig med andre.

Med "gamification" forsøger man at overføre den samme motivation til arbejdslivet - så det bliver sjovt at arbejde (og så får man jo stadig løn for det).

IBM har udgivet en forskningrapport der beskriver hvordan denne trend kommer til at ændre arbejdspladsen, og i september sidste år blev der ligefrem afholdt en konference om fænomemet.

Wired fortæller om historien bag Visual Studio Achievements. Ideen kom oprindelig fra en gruppe HP-udviklere, som både bruger Visual Studio og elsker at spille Battlefield. Det blev diskuteret på det sociale netværk Reddit og Microsoft besluttede til sidst at gøre konceptet til virkelighed.

Hver gang udvikleren kompilerer sin kode sørger Achievements for at analysere programmet og uddele trofæer og point. Der er også negative trofæer - som "Go To Hell", der uddeles hvis udvikleren har brugt for mange goto-kommandoer til at springe rundt i koden.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S