Microsoft kombinerer kodearbejde og spil

Nu kan du opnå trofæer mens du koder.

Artikel top billede

Softwareudvikleren lever sig liv i skyggen. De fleste lægger ikke mærke til programmørens arbejde - medmindre der er fejl i koden eller projektet er færdigt. Men kodearbejdet består af mange små og store udfordringer undervejs. Det minder faktisk lidt om et computerspil, hvor du også skal løse gåder og klare opgaver for at nå frem til målet.

Nu har Microsoft frigivet den første betaversion af en udvidelse til Visual Studio, der kombinerer det kendte udviklingsværktøj med trofæer og point - ligesom det kendes fra spillenes verden. Det betyder måske ikke at programmeringsarbejdet bliver den rene leg - men det skal gøre det sjovere at være udvikler.

I Visual Studio Achievements er der 32 forskellige udfordringer og 6 badges som kan man opnå. Når du har opnået en ny trofæ kan du dele det med vennerne på Facebook eller Twitter.

På udvikler-platformen Channel 9 kan du konkurrere med andre udviklere og se, hvem der er bedst og har flest point.

Microsofts nye udvidelse til Visual Studio er et eksempel på den trend, der kaldes "gamification". I spillenes verden er der ingen kontant belønning for anstrengelserne - man spiller fordi det er sjovt og for at måle sig med andre.

Med "gamification" forsøger man at overføre den samme motivation til arbejdslivet - så det bliver sjovt at arbejde (og så får man jo stadig løn for det).

IBM har udgivet en forskningrapport der beskriver hvordan denne trend kommer til at ændre arbejdspladsen, og i september sidste år blev der ligefrem afholdt en konference om fænomemet.

Wired fortæller om historien bag Visual Studio Achievements. Ideen kom oprindelig fra en gruppe HP-udviklere, som både bruger Visual Studio og elsker at spille Battlefield. Det blev diskuteret på det sociale netværk Reddit og Microsoft besluttede til sidst at gøre konceptet til virkelighed.

Hver gang udvikleren kompilerer sin kode sørger Achievements for at analysere programmet og uddele trofæer og point. Der er også negative trofæer - som "Go To Hell", der uddeles hvis udvikleren har brugt for mange goto-kommandoer til at springe rundt i koden.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S