Her er Kinect til Windows

Så er Microsoft klar med Kinect til Windows. Hardwaren kan dog ikke købes i Danmark endnu.

Artikel top billede

Den 1. februar har Microsoft som ventet frigivet sit gratis Kinect for Windows Software Developer Kit (SDK) og den særlige Windows-version af Kinect-hardwaren. SDK'en kan downloades gratis hos Microsoft. Den fylder 226 MB og kører under Windows 7 og preview-udgaven af Windows 8.

Den nye Kinect for Windows hardware kan nu købes i USA og en række andre lande, herunder Tyskland og Storbritannien. Danmark er ikke med i den første gruppe, men Microsoft fortæller at Kinect for Windows bliver tilgængelig i flere lande i de kommende måneder.

Kinect-hardwaren koster 250 dollar i USA. Det er næsten dobbelt så meget som Xbox 360-udgaven. Denne prisforskel begrundes med, at konsolversionen af Kinect finansieres gennem spillene.

Sådan er det ikke på Windows, hvor SDK'en sammen med de nødvendige runtime-filer altså er ganske gratis.

Der følger ikke software med til Kinect for Windows. Hardwaren kan kun bruges sammen med SDK'en og de applikationer, der er udviklet med dette værktøj. Indtil videre findes der kun uofficielle Kinect-programmer til Windows.

I sin blog fortæller Microsoft at der er sket en række ændringer i SDK'en og runtime-filerne i forhold til den sidste beta, der kom for tre måneder siden.

Der er nu understøttelse for op til fire Kinect-sensorer koblet til den samme computer, den såkaldte Near Mode kan nu se objekter ned til 40 centimeters afstand, og både talegenkendelse og tracking af personer skulle være forbedret.

Microsoft forventer at opdatere sin SDK og runtime to-tre gange om året - den næste version skulle allerede være undervejs. Så man kan altså regne med, at Kinect-hardwaren bliver endnu mere præcis og bedre til at følge bevægelser foran skærmen.

Hardwaren er lidt ændret i forhold til konsoludgaven. Kablet er lidt kortere og der er en lille usb-dongle, som skal gøre det lettere at bruge Kinect sammen med andre usb-enheder. Men ellers ligger de fleste af ændringerne i softwaren.

Microsoft arbejder angiveligt på at indbygge Kinect i bærbare computere, og der går også rygter om, at teknologien skal indbygges i fjernsyn og settop-bokse.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job