Her er Kinect til Windows

Så er Microsoft klar med Kinect til Windows. Hardwaren kan dog ikke købes i Danmark endnu.

Artikel top billede

Den 1. februar har Microsoft som ventet frigivet sit gratis Kinect for Windows Software Developer Kit (SDK) og den særlige Windows-version af Kinect-hardwaren. SDK'en kan downloades gratis hos Microsoft. Den fylder 226 MB og kører under Windows 7 og preview-udgaven af Windows 8.

Den nye Kinect for Windows hardware kan nu købes i USA og en række andre lande, herunder Tyskland og Storbritannien. Danmark er ikke med i den første gruppe, men Microsoft fortæller at Kinect for Windows bliver tilgængelig i flere lande i de kommende måneder.

Kinect-hardwaren koster 250 dollar i USA. Det er næsten dobbelt så meget som Xbox 360-udgaven. Denne prisforskel begrundes med, at konsolversionen af Kinect finansieres gennem spillene.

Sådan er det ikke på Windows, hvor SDK'en sammen med de nødvendige runtime-filer altså er ganske gratis.

Der følger ikke software med til Kinect for Windows. Hardwaren kan kun bruges sammen med SDK'en og de applikationer, der er udviklet med dette værktøj. Indtil videre findes der kun uofficielle Kinect-programmer til Windows.

I sin blog fortæller Microsoft at der er sket en række ændringer i SDK'en og runtime-filerne i forhold til den sidste beta, der kom for tre måneder siden.

Der er nu understøttelse for op til fire Kinect-sensorer koblet til den samme computer, den såkaldte Near Mode kan nu se objekter ned til 40 centimeters afstand, og både talegenkendelse og tracking af personer skulle være forbedret.

Microsoft forventer at opdatere sin SDK og runtime to-tre gange om året - den næste version skulle allerede være undervejs. Så man kan altså regne med, at Kinect-hardwaren bliver endnu mere præcis og bedre til at følge bevægelser foran skærmen.

Hardwaren er lidt ændret i forhold til konsoludgaven. Kablet er lidt kortere og der er en lille usb-dongle, som skal gøre det lettere at bruge Kinect sammen med andre usb-enheder. Men ellers ligger de fleste af ændringerne i softwaren.

Microsoft arbejder angiveligt på at indbygge Kinect i bærbare computere, og der går også rygter om, at teknologien skal indbygges i fjernsyn og settop-bokse.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S