Her er Kinect til Windows

Så er Microsoft klar med Kinect til Windows. Hardwaren kan dog ikke købes i Danmark endnu.

Artikel top billede

Den 1. februar har Microsoft som ventet frigivet sit gratis Kinect for Windows Software Developer Kit (SDK) og den særlige Windows-version af Kinect-hardwaren. SDK'en kan downloades gratis hos Microsoft. Den fylder 226 MB og kører under Windows 7 og preview-udgaven af Windows 8.

Den nye Kinect for Windows hardware kan nu købes i USA og en række andre lande, herunder Tyskland og Storbritannien. Danmark er ikke med i den første gruppe, men Microsoft fortæller at Kinect for Windows bliver tilgængelig i flere lande i de kommende måneder.

Kinect-hardwaren koster 250 dollar i USA. Det er næsten dobbelt så meget som Xbox 360-udgaven. Denne prisforskel begrundes med, at konsolversionen af Kinect finansieres gennem spillene.

Sådan er det ikke på Windows, hvor SDK'en sammen med de nødvendige runtime-filer altså er ganske gratis.

Der følger ikke software med til Kinect for Windows. Hardwaren kan kun bruges sammen med SDK'en og de applikationer, der er udviklet med dette værktøj. Indtil videre findes der kun uofficielle Kinect-programmer til Windows.

I sin blog fortæller Microsoft at der er sket en række ændringer i SDK'en og runtime-filerne i forhold til den sidste beta, der kom for tre måneder siden.

Der er nu understøttelse for op til fire Kinect-sensorer koblet til den samme computer, den såkaldte Near Mode kan nu se objekter ned til 40 centimeters afstand, og både talegenkendelse og tracking af personer skulle være forbedret.

Microsoft forventer at opdatere sin SDK og runtime to-tre gange om året - den næste version skulle allerede være undervejs. Så man kan altså regne med, at Kinect-hardwaren bliver endnu mere præcis og bedre til at følge bevægelser foran skærmen.

Hardwaren er lidt ændret i forhold til konsoludgaven. Kablet er lidt kortere og der er en lille usb-dongle, som skal gøre det lettere at bruge Kinect sammen med andre usb-enheder. Men ellers ligger de fleste af ændringerne i softwaren.

Microsoft arbejder angiveligt på at indbygge Kinect i bærbare computere, og der går også rygter om, at teknologien skal indbygges i fjernsyn og settop-bokse.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Vendor Security Compliance Lead

    Københavnsområdet

    Csis Security Group A/S

    Senior Software Engineer

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Incident og problem manager

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S