Sidste håb for Assange før udlevering i svensk sex-sag

Julian Assange forsøger at undgå Sverige...og sin tidligere advokater som han skylder penge.

Artikel top billede

Foto: New Media Days on Flickr

Den engelske Højesteret behandler i øjeblikket Julian Assanges udlevering til Sverige.

Wikileaks-frontmanden har appelleret udleveringen, fordi han ikke mener, at den svenske anklagemyndighed har hjemmel til at kræve ham udleveret.

Han er desuden bange for, at når de svenske myndigheder vil udlevere ham til USA, når de er færdige med at behandle hans sag.

Hvis det lykkes for Assange og hans hold af advokater at tale sig fri af en udlevering vil det betyde, at han kan betragte sig som en fri mand, så længe han undgår svensk og amerikansk jord. Juridiske eksperter i England mener dog, at det er et meget usandsynlig udfald af appelsagen.

Det er mere sandsynligt, at Assange bliver udleveret til svenske politibetjente og ført til Sverige for at begynde en retssag bag lukkede døre om mulige sexovergreb på to kvinder.

Højesteretssagen fortsætter i dag, men afgørelsen kommer tidligst om nogle uger. Hvis udleveringen ikke afvises, vil Assange kunne blive udleveret til svenske betjente inden for 10 dage.

Er flygtet fra sine regninger

Udleveringen er ikke Assanges eneste problem. Han er også jagtet af sine tidligere advokater, der mener, at han er stukket af fra sine regninger.

Advokatfirmaet Finers Stephens Innocent LLP hjalp Assange, da han blev arresteret i 2010. Firmaet har rejst sine krav i forbindelse med appelsagen i England.

Firmaet mener, at Assange skylder penge for advokatbistand og for de udlæg, som firmaet har gjort på hans vegne.

Advokaterne går rettens vej, fordi Assange har skiftet adresse uden at oplyse sin nye.

LÆS OGSÅ: Wikileaks vil gemme sig ude på havet

Man skulle ellers tro, at Wikileaks-frontmanden er til at finde. Han har i lang tid boet på et slot uden for London. Men det flyttede han fra i december.

Assange vil formentlig også søge sin sag optaget af Den Europæiske Menneskerettighedsdomstol, men det vil først ske, når han når til Sverige.

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen