Sidste håb for Assange før udlevering i svensk sex-sag

Julian Assange forsøger at undgå Sverige...og sin tidligere advokater som han skylder penge.

Artikel top billede

Foto: New Media Days on Flickr

Den engelske Højesteret behandler i øjeblikket Julian Assanges udlevering til Sverige.

Wikileaks-frontmanden har appelleret udleveringen, fordi han ikke mener, at den svenske anklagemyndighed har hjemmel til at kræve ham udleveret.

Han er desuden bange for, at når de svenske myndigheder vil udlevere ham til USA, når de er færdige med at behandle hans sag.

Hvis det lykkes for Assange og hans hold af advokater at tale sig fri af en udlevering vil det betyde, at han kan betragte sig som en fri mand, så længe han undgår svensk og amerikansk jord. Juridiske eksperter i England mener dog, at det er et meget usandsynlig udfald af appelsagen.

Det er mere sandsynligt, at Assange bliver udleveret til svenske politibetjente og ført til Sverige for at begynde en retssag bag lukkede døre om mulige sexovergreb på to kvinder.

Højesteretssagen fortsætter i dag, men afgørelsen kommer tidligst om nogle uger. Hvis udleveringen ikke afvises, vil Assange kunne blive udleveret til svenske betjente inden for 10 dage.

Er flygtet fra sine regninger

Udleveringen er ikke Assanges eneste problem. Han er også jagtet af sine tidligere advokater, der mener, at han er stukket af fra sine regninger.

Advokatfirmaet Finers Stephens Innocent LLP hjalp Assange, da han blev arresteret i 2010. Firmaet har rejst sine krav i forbindelse med appelsagen i England.

Firmaet mener, at Assange skylder penge for advokatbistand og for de udlæg, som firmaet har gjort på hans vegne.

Advokaterne går rettens vej, fordi Assange har skiftet adresse uden at oplyse sin nye.

LÆS OGSÅ: Wikileaks vil gemme sig ude på havet

Man skulle ellers tro, at Wikileaks-frontmanden er til at finde. Han har i lang tid boet på et slot uden for London. Men det flyttede han fra i december.

Assange vil formentlig også søge sin sag optaget af Den Europæiske Menneskerettighedsdomstol, men det vil først ske, når han når til Sverige.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Green Power Denmark

    It-chef med udviklingsfokus

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics