Sidste håb for Assange før udlevering i svensk sex-sag

Julian Assange forsøger at undgå Sverige...og sin tidligere advokater som han skylder penge.

Artikel top billede

Foto: New Media Days on Flickr

Den engelske Højesteret behandler i øjeblikket Julian Assanges udlevering til Sverige.

Wikileaks-frontmanden har appelleret udleveringen, fordi han ikke mener, at den svenske anklagemyndighed har hjemmel til at kræve ham udleveret.

Han er desuden bange for, at når de svenske myndigheder vil udlevere ham til USA, når de er færdige med at behandle hans sag.

Hvis det lykkes for Assange og hans hold af advokater at tale sig fri af en udlevering vil det betyde, at han kan betragte sig som en fri mand, så længe han undgår svensk og amerikansk jord. Juridiske eksperter i England mener dog, at det er et meget usandsynlig udfald af appelsagen.

Det er mere sandsynligt, at Assange bliver udleveret til svenske politibetjente og ført til Sverige for at begynde en retssag bag lukkede døre om mulige sexovergreb på to kvinder.

Højesteretssagen fortsætter i dag, men afgørelsen kommer tidligst om nogle uger. Hvis udleveringen ikke afvises, vil Assange kunne blive udleveret til svenske betjente inden for 10 dage.

Er flygtet fra sine regninger

Udleveringen er ikke Assanges eneste problem. Han er også jagtet af sine tidligere advokater, der mener, at han er stukket af fra sine regninger.

Advokatfirmaet Finers Stephens Innocent LLP hjalp Assange, da han blev arresteret i 2010. Firmaet har rejst sine krav i forbindelse med appelsagen i England.

Firmaet mener, at Assange skylder penge for advokatbistand og for de udlæg, som firmaet har gjort på hans vegne.

Advokaterne går rettens vej, fordi Assange har skiftet adresse uden at oplyse sin nye.

LÆS OGSÅ: Wikileaks vil gemme sig ude på havet

Man skulle ellers tro, at Wikileaks-frontmanden er til at finde. Han har i lang tid boet på et slot uden for London. Men det flyttede han fra i december.

Assange vil formentlig også søge sin sag optaget af Den Europæiske Menneskerettighedsdomstol, men det vil først ske, når han når til Sverige.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg