Sidste håb for Assange før udlevering i svensk sex-sag

Julian Assange forsøger at undgå Sverige...og sin tidligere advokater som han skylder penge.

Artikel top billede

Foto: New Media Days on Flickr

Den engelske Højesteret behandler i øjeblikket Julian Assanges udlevering til Sverige.

Wikileaks-frontmanden har appelleret udleveringen, fordi han ikke mener, at den svenske anklagemyndighed har hjemmel til at kræve ham udleveret.

Han er desuden bange for, at når de svenske myndigheder vil udlevere ham til USA, når de er færdige med at behandle hans sag.

Hvis det lykkes for Assange og hans hold af advokater at tale sig fri af en udlevering vil det betyde, at han kan betragte sig som en fri mand, så længe han undgår svensk og amerikansk jord. Juridiske eksperter i England mener dog, at det er et meget usandsynlig udfald af appelsagen.

Det er mere sandsynligt, at Assange bliver udleveret til svenske politibetjente og ført til Sverige for at begynde en retssag bag lukkede døre om mulige sexovergreb på to kvinder.

Højesteretssagen fortsætter i dag, men afgørelsen kommer tidligst om nogle uger. Hvis udleveringen ikke afvises, vil Assange kunne blive udleveret til svenske betjente inden for 10 dage.

Er flygtet fra sine regninger

Udleveringen er ikke Assanges eneste problem. Han er også jagtet af sine tidligere advokater, der mener, at han er stukket af fra sine regninger.

Advokatfirmaet Finers Stephens Innocent LLP hjalp Assange, da han blev arresteret i 2010. Firmaet har rejst sine krav i forbindelse med appelsagen i England.

Firmaet mener, at Assange skylder penge for advokatbistand og for de udlæg, som firmaet har gjort på hans vegne.

Advokaterne går rettens vej, fordi Assange har skiftet adresse uden at oplyse sin nye.

LÆS OGSÅ: Wikileaks vil gemme sig ude på havet

Man skulle ellers tro, at Wikileaks-frontmanden er til at finde. Han har i lang tid boet på et slot uden for London. Men det flyttede han fra i december.

Assange vil formentlig også søge sin sag optaget af Den Europæiske Menneskerettighedsdomstol, men det vil først ske, når han når til Sverige.

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

SOS International

IT Procurement Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job