Bestseller-forfatter opfordrer til piratkopiering

Paulo Coelho opfordrer alle til at hente sine bøger gratis på Pirate Bay.

Artikel top billede

Forleden startede Pirate Bay en usædvanlig aktion, hvor man inviterer kunstnere til at stille deres værker til rådighed gratis på platformen. Til gengæld bliver Pirate Bay-logoet på forsiden erstattet med et link til den pågældende kunstners musik, film eller bøger.

Den brasilianske bestseller-forfatter Paul Coelho har besluttet sig til at deltage og opfordrer nu alle internet-brugere til at downloade sine bøger fra Pirate Bay. Kvit og frit.

"Salget af mine fysiske bøger er steget siden de bliver uploadet til p2p-sites," skriver Coelho i sin blog.

Han har altså ikke noget imod, at hans værker bliver spredt som piratkopier på nettet. Men han har en lille bøn.

"Du er meget velkommen til at downloade mine bøger gratis og - hvis du nyder dem - købe en papirudgave. På den måde kan vi sende et signal til industrien om, at grådighed ikke nytter noget," lyder hans budskab.

Coelho henviser til det russiske bogmarked som et eksempel på, hvor meget piratkopiering kan bidrage til bogsalget. I Rusland udkom Coelhos bog "Alkymisten" kun i et lille oplag på 3.000 eksemplarer - men den blev hurtigt udbredt i en piratkopieret version online. Coelho opdagede dette og linkede selv til piratudgaven fra sin hjemmeside.

Bogen blev et hit i Rusland - indtil nu er der solgt 12 millioner eksemplarer af den russiske oversættelse.

"På min rejse gennem Rusland mødte jeg flere folk, som fortalte, at det var piratudgaven som gjorde dem interesseret i mine andre bøger," fortæller Coelho i sin blog.

Det er trods alt anstrengende at læse en lang tekst på skærmen - så forfatteren mener, at de fleste kun bruger piratudgaven som en smagsprøve og herefter køber papirbogen, hvis de synes om teksten.

"Jo mere pirateri, jo bedre," lyder Coelhos konklusion.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S