Bestseller-forfatter opfordrer til piratkopiering

Paulo Coelho opfordrer alle til at hente sine bøger gratis på Pirate Bay.

Artikel top billede

Forleden startede Pirate Bay en usædvanlig aktion, hvor man inviterer kunstnere til at stille deres værker til rådighed gratis på platformen. Til gengæld bliver Pirate Bay-logoet på forsiden erstattet med et link til den pågældende kunstners musik, film eller bøger.

Den brasilianske bestseller-forfatter Paul Coelho har besluttet sig til at deltage og opfordrer nu alle internet-brugere til at downloade sine bøger fra Pirate Bay. Kvit og frit.

"Salget af mine fysiske bøger er steget siden de bliver uploadet til p2p-sites," skriver Coelho i sin blog.

Han har altså ikke noget imod, at hans værker bliver spredt som piratkopier på nettet. Men han har en lille bøn.

"Du er meget velkommen til at downloade mine bøger gratis og - hvis du nyder dem - købe en papirudgave. På den måde kan vi sende et signal til industrien om, at grådighed ikke nytter noget," lyder hans budskab.

Coelho henviser til det russiske bogmarked som et eksempel på, hvor meget piratkopiering kan bidrage til bogsalget. I Rusland udkom Coelhos bog "Alkymisten" kun i et lille oplag på 3.000 eksemplarer - men den blev hurtigt udbredt i en piratkopieret version online. Coelho opdagede dette og linkede selv til piratudgaven fra sin hjemmeside.

Bogen blev et hit i Rusland - indtil nu er der solgt 12 millioner eksemplarer af den russiske oversættelse.

"På min rejse gennem Rusland mødte jeg flere folk, som fortalte, at det var piratudgaven som gjorde dem interesseret i mine andre bøger," fortæller Coelho i sin blog.

Det er trods alt anstrengende at læse en lang tekst på skærmen - så forfatteren mener, at de fleste kun bruger piratudgaven som en smagsprøve og herefter køber papirbogen, hvis de synes om teksten.

"Jo mere pirateri, jo bedre," lyder Coelhos konklusion.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S