Mozilla vil åbne for push-beskeder på websider

Nu vil Mozilla sørge for at websider kan sende beskeder til brugeren selvom man befinder sig på et helt andet websted.

Artikel top billede

De såkaldte "push notifications" bruges allerede på mobile enheder med iOS og Android, hvor applikationer kan sende små notificeringer til brugeren. Det kan f.eks. være, at der er kommet nyt indhold eller nye beskeder. Push-konceptet har været kendt i mere end femten år. Det betyder at indhold bliver "skubbet ud" til brugeren, i modsætning til "pull", hvor man selv skal trække det hjem.

Mozilla arbejder nu med at skabe en universel push-tjeneste til alle websteder - både iOS og Android bruger deres egne push-tjenester, der ikke fungerer på andre platforme.

I denne blog kan man læse mere om planerne. Push betyder at websider kan sende beskeder til brugeren selvom man befinder sig på et helt andet websted. Det kan hurtigt blive irriterende og derfor skal brugeren godkende det i hvert enkelt tilfælde.

Det enkelte websted modtager en URL, hvor det kan sende beskederne til. Denne URL peger til den nye webtjeneste Mozilla Notification Service, som leverer beskeden videre til Firefox på desktoppen, til Android eller andre platforme - alt efter, hvilken enhed der bruges.

Man kunne forestille sig at internet-butik kunne bruge push-teknologien til at sende en besked, når den bestilte vare er blevet afsendt, eller en webkalender kan sende en besked om, at brugeren har en aftale.

Denne besked dukker så op på skærmen - måske som et pop-up vindue i browseren.

Dermed kan "push notifications" altså supplere mail og sms som en ny kommunikationskanal.

Der er flere informationer om teknologien i denne wiki.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S