Mozilla vil åbne for push-beskeder på websider

Nu vil Mozilla sørge for at websider kan sende beskeder til brugeren selvom man befinder sig på et helt andet websted.

Artikel top billede

De såkaldte "push notifications" bruges allerede på mobile enheder med iOS og Android, hvor applikationer kan sende små notificeringer til brugeren. Det kan f.eks. være, at der er kommet nyt indhold eller nye beskeder. Push-konceptet har været kendt i mere end femten år. Det betyder at indhold bliver "skubbet ud" til brugeren, i modsætning til "pull", hvor man selv skal trække det hjem.

Mozilla arbejder nu med at skabe en universel push-tjeneste til alle websteder - både iOS og Android bruger deres egne push-tjenester, der ikke fungerer på andre platforme.

I denne blog kan man læse mere om planerne. Push betyder at websider kan sende beskeder til brugeren selvom man befinder sig på et helt andet websted. Det kan hurtigt blive irriterende og derfor skal brugeren godkende det i hvert enkelt tilfælde.

Det enkelte websted modtager en URL, hvor det kan sende beskederne til. Denne URL peger til den nye webtjeneste Mozilla Notification Service, som leverer beskeden videre til Firefox på desktoppen, til Android eller andre platforme - alt efter, hvilken enhed der bruges.

Man kunne forestille sig at internet-butik kunne bruge push-teknologien til at sende en besked, når den bestilte vare er blevet afsendt, eller en webkalender kan sende en besked om, at brugeren har en aftale.

Denne besked dukker så op på skærmen - måske som et pop-up vindue i browseren.

Dermed kan "push notifications" altså supplere mail og sms som en ny kommunikationskanal.

Der er flere informationer om teknologien i denne wiki.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job