Er dette verdens mest hadede software?

Briter kårer de ti mest hadede programmer.

Artikel top billede

(Foto: Clint Spencer/iStockphoto)

Om det er målt på antal bandeord og vredesudbrud pr minut eller mængden af nervøse sammenbrud forårsaget, vides ikke. Men desuagtet målemetode-udfordringen har et britisk it-medie sat sig for at kåre de computerprogrammer, som oftest er udsat for hadefulde udfald fra brugerne, fordi de slet og ret er noget juks, dårligt udført eller fyldt med graverende fejl.

Listen over den dårligste software i verden er samlet af Tech Radar, og indebærer ind til flere programmer fra Apple - som ellers siges at gå op i brugervenlighed og nem betjening.

Alligevel er nummer et på listen et Apple-program: Videoredigeringsprogrammet Final Cut pro X.

Ifølge TechRadar fungerede lige præcist denne version af FinalCut så dårligt, at den hensatte selv normalt rolige gemytter i et vildt raseri. Blandt de graverende fejl var, at det blev solgt som en opgradering, men i virkeligheden var et helt nyt produkt i version 1.0 - og derfor hverken havde de funktioner eller den kompatibilitet, som eksisterende brugere forventede.

iTunes er et andet Apple-produt, man finder på den britiske liste over verdens dårligste software. Det er vel og mærke Windows-versionen af iTunes, som briterne harcelerer over, mens Mac-versionen åbenbart er god nok. Til gengæld lægger forfatterne ikke fingrene imellem, og i kommentarfeltet får de opbakning af de fleste (lige så) sure iTunes-brugere, der mener, at programmet vitterlig er det værste hø, der nogensinde er udviklet.

Blandt andre hadeobjekter på listen finder man Ask Toolbar, Lotus Notes, Windows ME og Vista samt Word, hvoraf sidstnævnte især har fået briterne op i det røde felt ved hjælp af den eller så venlige hjælper, "Clippy the bloddy office assistant."

Læs hele listen med verdens dårligste software her. http://www.techradar.com/news/software/applications/the-10-most-hated-programs-of-all-time-1060129/?

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse