Er dette verdens mest hadede software?

Briter kårer de ti mest hadede programmer.

Artikel top billede

(Foto: Clint Spencer/iStockphoto)

Om det er målt på antal bandeord og vredesudbrud pr minut eller mængden af nervøse sammenbrud forårsaget, vides ikke. Men desuagtet målemetode-udfordringen har et britisk it-medie sat sig for at kåre de computerprogrammer, som oftest er udsat for hadefulde udfald fra brugerne, fordi de slet og ret er noget juks, dårligt udført eller fyldt med graverende fejl.

Listen over den dårligste software i verden er samlet af Tech Radar, og indebærer ind til flere programmer fra Apple - som ellers siges at gå op i brugervenlighed og nem betjening.

Alligevel er nummer et på listen et Apple-program: Videoredigeringsprogrammet Final Cut pro X.

Ifølge TechRadar fungerede lige præcist denne version af FinalCut så dårligt, at den hensatte selv normalt rolige gemytter i et vildt raseri. Blandt de graverende fejl var, at det blev solgt som en opgradering, men i virkeligheden var et helt nyt produkt i version 1.0 - og derfor hverken havde de funktioner eller den kompatibilitet, som eksisterende brugere forventede.

iTunes er et andet Apple-produt, man finder på den britiske liste over verdens dårligste software. Det er vel og mærke Windows-versionen af iTunes, som briterne harcelerer over, mens Mac-versionen åbenbart er god nok. Til gengæld lægger forfatterne ikke fingrene imellem, og i kommentarfeltet får de opbakning af de fleste (lige så) sure iTunes-brugere, der mener, at programmet vitterlig er det værste hø, der nogensinde er udviklet.

Blandt andre hadeobjekter på listen finder man Ask Toolbar, Lotus Notes, Windows ME og Vista samt Word, hvoraf sidstnævnte især har fået briterne op i det røde felt ved hjælp af den eller så venlige hjælper, "Clippy the bloddy office assistant."

Læs hele listen med verdens dårligste software her. http://www.techradar.com/news/software/applications/the-10-most-hated-programs-of-all-time-1060129/?

Aller Media A/S

IT Operations Engineer

Københavnsområdet

Statens IT

Sikkerhedsarkitekt til Statens It

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job