Slettede Facebook-billeder forsvinder ikke

Selv efter tre år ligger mange af de gamle slettede billeder stadig på det sociale netværk.

Artikel top billede

Det er nemt at uploade billeder til Facebook - men det er meget, meget svært at slette dem igen. Du kan ganske vist slette billedet fra din profil. Men det ligger stadig på Facebooks servere og hvis du har et direkte link til billedet kan du stadig hente det frem - selv flere år efter sletningen. Det er selvfølgelig uheldigt, hvis du forsøger at glemme et pinligt partybillede eller en anden situation, som ikke skal deles med resten af verden på Facebook.

Ars Technica skrev om problemet allerede for tre år siden og dengang fortalte Facebook, at man havde instrueret sin CDN (content delivery network) partner til at forkorte det tidsrum hvor backup-kopier bliver gemt.

Men der er ikke sket meget. De slettede billeder ligger fortsat på Facebook i flere år. En læser fortæller om et billede af en nøgen baby, der blev slettet i maj 2008. Men i skrivende stund ligger billedet stadig på Facebook. Ars Technica har samlet flere andre historier om billeder, der er slettet i 2009 og 2010 - men altså stadig ligger online.

Nu lover Facebook igen, at man vil tage hånd om problemet - denne gang med et helt nyt system til håndtering af billeder.

"De systemer som vi brugte til at gemme billeder for et par år siden slettede ikke altid billederne fra vores content delivery networks inden for et rimeligt tidsrum, selvom de blev fjernet fra sitet med det samme," skriver Facebook-talsmand Frederic Wolens i en e-mail.

Billederne hænger altså fast i et gammelt system, lyder forklaringen. I det nye system bliver billederne slettet inden for 45 dage, lover firmaet. Kun en lille procentdel af billederne ligger stadig i det gamle system, og de skulle være slettet inden for en måned eller to.

Nu vil det så vise sig, om Facebook kan overholde sit løfte denne gang. Indtil da er det bedste råd at tænke sig godt om inden man uploader billeder - for det kan være vanskeligt at få dem fjernet igen.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect