Bye-bye til mobilopladere - Her er de trådløse afløsere

Hvad gør vi, når vi har glemt vores opladere? PC World Business Center har kigget på en række alternativer, der snart kan blive virkelighed.

Artikel top billede

Få ting er værre end at være taget af sted på konference eller forretningsrejse og opdage, at du har glemt opladeren til din telefon.

Mange har forsøgt sig med løsninger på dette problem. Der findes cases med indbygget batteri, eksterne batterier, solcelleopladere og sågar har nogle cafeer og hoteller et system, hvor de tilbyder at lade din telefon op mod betaling.

I øjeblikket tester flere barer i New York eksempelvis et system ved navn JuiceBox, der er en slags automat, hvor du kan lade din telefon op i en specialdesignet aflåst boks.

Men ville det ikke være fantastisk, hvis du kunne slippe for alt dette bøvl?

Telefon med indbygget oplader

Den tanke har en designer ved navn Fancois Rybarczyk også gjort sig.

Derfor har han på designsiden Yanko Design givet sit ekstremt stilfulde bud på, hvordan den ideelle mobil-oplader bør se ud.

Han kalder konceptet for "The Autonome", og den forvandler telefonens batteri til et aftageligt modul i magnesium med et indbygget strømstik, der kan slåes ud og sættes direkte i en stikkontakt.

Du kan sætte hele telefonen til opladning på én gang. Men du kan også vælge at sætte en del af den til opladning.

Telefonen er nemlig delt i to, hvor af den ene del er aftagelig, og derfor kan fjernes og sættes til opladning, mens du stadigvæk bruger telefonen.

Her er telefonen med trådløs strøm

"The Autonome" er dog stadigvæk blot et koncept, og derfor kan designeren også give fantasien frit løb. I konceptet er batteriet hurtigt opladeligt og kan fyldes helt op på blot 30 sekunder, hvilket ikke er i nærheden af at være muligt med den eksisterende batteri-teknologi. 

I dag tager det som regel flere timer at lade en telefon op. Eksempelvis vil en iPhone, der er løbet tør for strøm, tage omkring fire timer om at blive ladet 100 procent op, men den vil dog kunne nå 80 procent på lidt under to timer. 

Ideen om hurtigt opladende batterier er dog heller ikke helt fri fantasi.

Eksempelvis har forskere fra det amerikanske universitet University of Illinois ifølge teknologi-siden Ars Technica fundet frem til en metode, der kan gøre muligt at oplade batterier til mobiltelefoner på blot to minutter.

Motorola-telefon med trådløs strøm

En mere realistisk afløser for den klassiske telefonoplader ser dog ud til at være en induktions-oplader, hvor telefonen oplades via magnetisme. Og det er ikke helt usandsynligt, at vi i den nærmeste fremtid vil se nye telefoner med denne form for opladning. 

Eksempelvis har Motorola udviklet et induktions-cover til telefonen Motorola Droid Bionic, der for cirka 110 kroner (20 dollar) kan købes som ekstraudstyr til telefonen. Men hertil skal også lægges udgiften til en særlig opladningsplade, som telefonen skal placeres på for at få strøm. 

Desværre ser Droid Bionic endnu ud til kun at kunne købes i USA. 

Læs også: 

Har du brug for mere strøm? Her er 7 smarte opladere

10 tip som får dit smartphone-batteri til at holde længere

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Senior Projektleder til sundhedssektoren

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelev søges til Cyberdivisionen – Start din karriere hos Forsvaret

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

    Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks