Kvanteforsker risikerer halv million på væddemål

En forsker har udlovet en præmie på en halv million kroner til den første, der kan bevise at det er umuligt at bygge en kvantecomputer.

Artikel top billede

Forskeren Scott Aaronson fra MIT tilbyder nu 100.000 dollar eller mere end en halv million kroner til den første, der kan levere et bevis på, at det er umuligt at bygge en skalerbar kvantecomputer i den virkelige verden. Aaronson vil betale pengene fra sin egen lomme og den eneste betingelse er, at beviset skal leveres inden hans død.

Han forsker selv i kvantecomputere og tror da også på, at det er muligt at bygge en fungerende computer med kvanteteknologi. Men skeptikere mener altså at det er umuligt. Det har nu fået ham til at udlove en dusør til den skeptiker, der kan bevise denne påstand.

I magasinet IEEE Spectrum skriver han at det kun er et spørgsmål om "arbejde, tid og innovation", før vi har en kvantecomputer.

Et lille mindretal af fysikere holder dog fast i, at det er umuligt og sammenligner kvantecomputeren med en evighedsmaskine eller med at rejse hurtigere end lyset.

Hvis nogen kan levere et bevis på, at kvantecomputere er en umulighed, vil det være "en af de største revolutioner i fysikkens historie - en revolution, som vil ændre forståelsen for kvantemekanik fra det sidste århundrede," mener Aaronson.

Den pågældende fysiker kan nok regne med at modtage en Nobelpris - og så er præmien på 100.000 dollar kun en ekstra bonus, som Aaronson udtrykker det.

Der findes allerede eksperimentelle kvantecomputere i laboratorier verden over, men ingen har endnu bygget det, som Aaronson betegner som en "rigtig" skalerbar kvantecomputer.

Regner med kvantebits

Kvantecomputere bruger såkaldte kvantebits eller "qubits", som altså i modsætning til almindelige computere ikke har en fast tilstand, 0 eller 1, men kan repræsentere flere forskellige tilstande på samme tid.

Det er kun én af de mange forskelle mellem en normal computer og en kvantecomputer, der følger kvantemekanikkens mystike love. Her tales der også om "entanglement", hvor to qubits kan kædes sammen så de altid har samme værdi - uanset den fysiske afstand.

I teorien skulle det være muligt at bygge en computer der kan regne mange gange hurtigere end dagens systemer. Teknologien spås ikke mindst en stor fremtid indenfor kryptering, hvor nøgler f.eks. kan verificeres flere millioner gange hurtigere end med nutidige systemer.

Men kvanteteknologien åbner også for kommunikation over meget store afstande og måske bliver det endda muligt at teleportere genstande og mennesker én dag i en fjern fremtid.

Det er stadig science-fiction, men der er opnået store fremskridt i de sidste år. Det amerikanske National Institute of Standards and Technology (NIST) byggede en simpel universel kvante-processor med to kvante-bits i 2009. Sidste år fandt forskerne en metode til at bevare, flytte og ændre kvante-tilstande uden at ødelægge dem.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job