Sælg dine brugte mp3-filer på nettet

Amerikansk byttecentral tæt på at blive godkendt.

Artikel top billede

En amerikansk tjeneste, Redigi.com, forsøger i den digitale tidsalder at genoplive forbrugeres mulighed for at sælge det musik videre, som de ikke selv orker at høre længere. Her kan man genbruge og sælge gamle digitale sange.

Det sætter gang i en kontroversiel debat om lovligheden. For når der ikke længere er et fysisk eksemplar, der skifter hænder, så bliver handlen et spørgsmål om copyright. En foreløbig juridisk vurdering (pdf) i New York peger i retning af, at konceptet kan blive godkendt.

Et pladeselskab har bedt retten om at stoppe Redigis forretning. Det er indtil videre afvist af retten, der mener, at købere ifølge den såkaldte first-sale doctrine her ret til at videresælge ophavsretsbeskyttede værker, hvis de er kommet dem i hænde på lovlig vis.
Det er den samme lovgivning, der tidligere har bestemt, at pladeselskaber, som udsender promotion-cd'er, ikke kan forhindre, at folk sælger dem videre.

Sagen er ikke afsluttet endnu.

Sådan løser Redigi problemet

Hos Redigi forsøger man at løse rettighedsproblemet ved at garantere, at sange bliver slettet på sælgerens computer, så han ikke længere har adgang til dem. Byttecentralen fungerer også kun sammen med iTunes, så der er styr på, at den oprindelige køber rent faktisk har betalt for sangen.
Redigi tilbyder også, at kunstnere kan tilmelde sig og få en lille del af kagen, hver gang deres musik bliver solgt på ny.

LÆS OGSÅ: Køb brugt software

Redigi sælger de "brugte" filer videre for op til 4 kroner, og man kan så købe andre brugers filer for pengene. Capitol Records har i den aktuelle sag krævet erstatninger på over 800.000 kroner per sang, der efter deres mening er distribueret ulovligt via Redigi. På trods af at hver sang altså i teorien kun bliver solgt én gang.
Læs mere hos Ars Technica.

Et lignende firma Bopaboo forsøgte sig i 2008 med en lignende forretningsmodel. Det er nu lukket ned.

Den går ikke i Danmark

Redigi vil pt kun sælge mellem amerikanske kunder.

Det kan de have en god grund til, for konceptet vil næppe blive godkendt i Danmark.

"Det lyder som et spændende koncept, men det vil næppe gå på denne side af Atlanten," siger Nis Peter Dall, it-advokat hos advokatfirmaet Bvhd.

"Det er der forskellige grunde til. For det første er der konsumptionsreglen, som tillader at man videresælger ophavsretsbeskyttede værker. Den finder ikke anvendelse, når der er tale om digitale ydelse. For det andet kan man heller ikke sælge en mp3-fil. For selv om man sletter den originale, så vil den nye fil være en kopi. Og den vil være ulovlig," siger Nis Peter Dall med henvisning til, at man i Danmark kun har ret til at lave kopier med tilknytning til sin egen husstand.

(opdateret kl 12:15 med kommentar fra Nis Peter Dall)

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS