Windows 8 Consumer Preview kommer den 29. februar

Den nye offentlige betaversion af Windows 8 er klar i denne måned.

Artikel top billede

Nu skulle det være sikkert at Windows 8 Consumer Preview kommer den 29. februar. Fra denne dag kan alle hente den gratis betaversion og afprøve Microsofts næste operativsystem. I september sidste år kom en Developer Preview, som stadig manglede en del af de nye funktioner. Den nye Consumer Preview skulle være stort set identisk med det færdige produkt, men der kan stadig være fejl og mangler, som ikke er rettet endnu.

Microsoft har inviteret medierne til et event i Barcelona den 29. februar, der falder sammen med den store mobil-messe Mobile World Congress. Dermed sender Microsoft også et tydeligt signal om, at man ser Windows 8 som en platform til tavlecomputere og andre mobile enheder. Windows 8 har fået en mobil-inspireret Metro-brugerflade og er optimeret til touch-teknologi.

Windows 8 repræsenterer det største spring for Microsofts operativsystem siden lanceringen af Windows 95. En stor del af brugerfladen er hentet direkte fra Windows Phone 7. Startknappen er forsvundet og der er en ny Windows Store, hvor man både finder gratis programmer og betalings-software.

Denne Windows Store kan sandsynligvis også afprøves allerede fra denne måned.

Den endelige lanceringsdato for Windows 8 kendes endnu ikke, men det ventes at operativsystemet kommer på markedet inden udgangen af året. Microsoft har også signaleret at Windows Phone 8 kommer samtidig med Windows 8.

I Microsofts Building Windows 8-blog kan man læse mere om de nye funktioner i operativsystemet.

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Midtjylland

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job