Nu kommer Googles nye Dropbox-konkurrent

Google udfordrer Dropbox med sin nye Google Drive-tjeneste. Er du klar til at skifte fra Dropbox?

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Google er klar til at gå i nærkamp med Dropbox, der er en af de seneste år mest succesrige internettjenester.

Dropbox har med stor succes givet brugerne mulighed for at tage online backup, dele filer med venner og ikke mindst gøre brugernes filer tilgængelige på tværs af alle deres forskellige computere, telefoner og tablets.

I 2011 passerede Dropbox 25 millioner brugere på verdensplan, og de mange brugere har især taget servicen til sig, fordi den på ekstremt enkel vis gør det muligt for folk at flytte deres filer fra computeren og ud på Dropbox' servere på nettet. 

Men ifølge den amerikanske avis Wall Street Journal vil Google nu udfordre Dropbox' dominans med en ny service, der får navnet Google Drive.

Med Google Drive kan brugerne dele deres filer, foto og videoer på tværs af forskellige enheder. Akkurat som med Dropbox.

Kan være klar om få uger

Ifølge Wall Street Journal forventes Google Drive at blive lanceret i løbet af få måneder - og måske allerede i løbet af blot uger.

Ligesom Dropbox vil servicen være gratis for de fleste brugere, der blot har behov for at uploade begrænsede datamængder, mens folk med større behov må betale for det.

Dropbox har længe været et interessant bytte for verdens allerstørste tech-firmaer, og sidste år kunne det amerikanske erhvervsmagasin Forbes afsløre, at Apple allerede tilbage i 2009 forsøgte at købe Dropbox for 800 millioner dollar, hvilket svarer til mellem 4 og 5 milliarder danske kroner. Et tilbud der blev afslået af Dropbox' stifter, Drew Houston.

Sidenhen har Apple selv forsøgte at gå i Dropbox i bedene med sin gratis iCloud-service, der gør det muligt for Apple-brugere at synkronisere indhold på tværs af deres iPhones, iPad og computere.

Senest har Microsoft også lanceret sin Dropbox-pendant ved navn Skydrive, der giver brugerne intet mindre end 25 gb gratis lagerplads.

Læs også:

Her har du de sikre alternativer til Dropbox

Gratis service gør din Dropbox federe

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job