Nu kommer Googles nye Dropbox-konkurrent

Google udfordrer Dropbox med sin nye Google Drive-tjeneste. Er du klar til at skifte fra Dropbox?

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Google er klar til at gå i nærkamp med Dropbox, der er en af de seneste år mest succesrige internettjenester.

Dropbox har med stor succes givet brugerne mulighed for at tage online backup, dele filer med venner og ikke mindst gøre brugernes filer tilgængelige på tværs af alle deres forskellige computere, telefoner og tablets.

I 2011 passerede Dropbox 25 millioner brugere på verdensplan, og de mange brugere har især taget servicen til sig, fordi den på ekstremt enkel vis gør det muligt for folk at flytte deres filer fra computeren og ud på Dropbox' servere på nettet. 

Men ifølge den amerikanske avis Wall Street Journal vil Google nu udfordre Dropbox' dominans med en ny service, der får navnet Google Drive.

Med Google Drive kan brugerne dele deres filer, foto og videoer på tværs af forskellige enheder. Akkurat som med Dropbox.

Kan være klar om få uger

Ifølge Wall Street Journal forventes Google Drive at blive lanceret i løbet af få måneder - og måske allerede i løbet af blot uger.

Ligesom Dropbox vil servicen være gratis for de fleste brugere, der blot har behov for at uploade begrænsede datamængder, mens folk med større behov må betale for det.

Dropbox har længe været et interessant bytte for verdens allerstørste tech-firmaer, og sidste år kunne det amerikanske erhvervsmagasin Forbes afsløre, at Apple allerede tilbage i 2009 forsøgte at købe Dropbox for 800 millioner dollar, hvilket svarer til mellem 4 og 5 milliarder danske kroner. Et tilbud der blev afslået af Dropbox' stifter, Drew Houston.

Sidenhen har Apple selv forsøgte at gå i Dropbox i bedene med sin gratis iCloud-service, der gør det muligt for Apple-brugere at synkronisere indhold på tværs af deres iPhones, iPad og computere.

Senest har Microsoft også lanceret sin Dropbox-pendant ved navn Skydrive, der giver brugerne intet mindre end 25 gb gratis lagerplads.

Læs også:

Her har du de sikre alternativer til Dropbox

Gratis service gør din Dropbox federe

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

Forsvaret

Cyberspecialist

Københavnsområdet

Lægemiddelstyrelsen

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS