Aktivister vil demonstrere mod Apple

Torsdag er der indkaldt til demonstrationer foran flere Apple-butikker for at protestere mod dårlige arbejdsforhold hos kinesiske leverandører.

Artikel top billede

(Foto: Apple)

Balladen om arbejdernes vilkår i de kinesiske Foxconn-fabrikker fortsætter. Torsdag er der indkaldt til protestaktioner foran flere Apple-butikker i Washington D.C., New York, London og Sydney. Det er internet-platformene Change.org og SumOfUs.org, der organiserer demonstrationerne. De skal sætte fokus på arbejdsforholdene hos de kinesiske Apple-leverandører.

En talsmand for Change.org siger til CNN Money, at man forventer omkring 40 deltagere til demonstrationen foran den nye Apple-butik i Grand Central Terminal i New York.

Change.org har indsamlet mere end 200.000 underskrifter i en kampagne, hvor man opfordrer Apple til at udarbejde en ny strategi for at beskytte sine arbejdere. En parallel aktion hos SumOfUs.org har indsamlet 50.000 underskrifter. De skal nu afleveres til Apple torsdag.

En artikel i New York Times om forholdene hos Foxconn og andre Apple-leverandører i Kina satte gang i den seneste debat om den menneskelige pris for iPhone og iPad. Apple har afvist beskyldninger om, at man er ligeglad med arbejdernes velfærd.

Samtidig har hacker-gruppen SwaggSec skaffet sig adgang til en intern server hos Foxconn og fået fat i fortrolige oplysninger, herunder kodeord fra alle medarbejderne, også Foxconn-chef Terry Gou. I en udtalelse hos Pastebin begrunder gruppen sin aktion med de dårlige forhold for arbejderne hos Foxconn.

Den hackede server er angiveligt blevet brugt til at modtage bestillinger fra Apple, HP eller Microsoft. Nu er den taget offline.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Statens IT

VMware-specialist til Statens It

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Presales Lead Cybersecurity

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S