Aktivister vil demonstrere mod Apple

Torsdag er der indkaldt til demonstrationer foran flere Apple-butikker for at protestere mod dårlige arbejdsforhold hos kinesiske leverandører.

Artikel top billede

(Foto: Apple)

Balladen om arbejdernes vilkår i de kinesiske Foxconn-fabrikker fortsætter. Torsdag er der indkaldt til protestaktioner foran flere Apple-butikker i Washington D.C., New York, London og Sydney. Det er internet-platformene Change.org og SumOfUs.org, der organiserer demonstrationerne. De skal sætte fokus på arbejdsforholdene hos de kinesiske Apple-leverandører.

En talsmand for Change.org siger til CNN Money, at man forventer omkring 40 deltagere til demonstrationen foran den nye Apple-butik i Grand Central Terminal i New York.

Change.org har indsamlet mere end 200.000 underskrifter i en kampagne, hvor man opfordrer Apple til at udarbejde en ny strategi for at beskytte sine arbejdere. En parallel aktion hos SumOfUs.org har indsamlet 50.000 underskrifter. De skal nu afleveres til Apple torsdag.

En artikel i New York Times om forholdene hos Foxconn og andre Apple-leverandører i Kina satte gang i den seneste debat om den menneskelige pris for iPhone og iPad. Apple har afvist beskyldninger om, at man er ligeglad med arbejdernes velfærd.

Samtidig har hacker-gruppen SwaggSec skaffet sig adgang til en intern server hos Foxconn og fået fat i fortrolige oplysninger, herunder kodeord fra alle medarbejderne, også Foxconn-chef Terry Gou. I en udtalelse hos Pastebin begrunder gruppen sin aktion med de dårlige forhold for arbejderne hos Foxconn.

Den hackede server er angiveligt blevet brugt til at modtage bestillinger fra Apple, HP eller Microsoft. Nu er den taget offline.

Mere om samme emne

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S