Aktivister vil demonstrere mod Apple

Torsdag er der indkaldt til demonstrationer foran flere Apple-butikker for at protestere mod dårlige arbejdsforhold hos kinesiske leverandører.

Artikel top billede

(Foto: Apple)

Balladen om arbejdernes vilkår i de kinesiske Foxconn-fabrikker fortsætter. Torsdag er der indkaldt til protestaktioner foran flere Apple-butikker i Washington D.C., New York, London og Sydney. Det er internet-platformene Change.org og SumOfUs.org, der organiserer demonstrationerne. De skal sætte fokus på arbejdsforholdene hos de kinesiske Apple-leverandører.

En talsmand for Change.org siger til CNN Money, at man forventer omkring 40 deltagere til demonstrationen foran den nye Apple-butik i Grand Central Terminal i New York.

Change.org har indsamlet mere end 200.000 underskrifter i en kampagne, hvor man opfordrer Apple til at udarbejde en ny strategi for at beskytte sine arbejdere. En parallel aktion hos SumOfUs.org har indsamlet 50.000 underskrifter. De skal nu afleveres til Apple torsdag.

En artikel i New York Times om forholdene hos Foxconn og andre Apple-leverandører i Kina satte gang i den seneste debat om den menneskelige pris for iPhone og iPad. Apple har afvist beskyldninger om, at man er ligeglad med arbejdernes velfærd.

Samtidig har hacker-gruppen SwaggSec skaffet sig adgang til en intern server hos Foxconn og fået fat i fortrolige oplysninger, herunder kodeord fra alle medarbejderne, også Foxconn-chef Terry Gou. I en udtalelse hos Pastebin begrunder gruppen sin aktion med de dårlige forhold for arbejderne hos Foxconn.

Den hackede server er angiveligt blevet brugt til at modtage bestillinger fra Apple, HP eller Microsoft. Nu er den taget offline.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job