ProHolding i offensiven: køber Naveksa

Efter år med milliontab får Microsoft-forhandleren ProInfo nu en tiltrængt saltvandsindsprøjtning. Den kommer med købet af udviklingshuset Naveksa.

Artikel top billede

Randrusianske Proholding har købt aktiemajoriteten i udviklingshuset Naveksa.

Dermed får ProHoldings datterselskab, Microsoft-forhandleren ProInfo, der netop har fremlagt endnu et millionunderskud, en hjælpende hånd.

Naveksa, der er specialiseret i at udvikle løsninger til produktion og logistik, fortsætter som selvstændig virksomhed. Men markedsføring, salg og implementering i Danmark flyttes til Microsoft-forhandleren ProInfo.

»Baggrunden er, at vi nu går ind i Nav-markedet. Vi har i forvejen C5 og Axapta. Samtidig åbner vi kontor i Horsens, så vi nu næsten er landsdækkende, og vi kan nu levere næsten alt, en virksomhed har brug for. Mange kunder foretrækker at have alt samlet hos en leverandør,« fortæller direktør i ProInfo og ProHolding Gert Davidsen.

Han mener, der er et godt marked for Naveksas løsninger målrettet produktionsvirksomheder.

»Vi oplever et skærpet fokus på effektivisering og optimering i de danske produktionsvirksomheder. Derfor efterspørger mange produktionsledere værktøjer, som kan gøre det nemmere at håndtere problemstillinger som for eksempel manuel planlægning, flaskehalse og leveringssikkerhed.«

Købet kan virke som en støtteerklæring til ProInfo, der i regnskabet for 2010/11 kom ud med et negativt resultat før skat på 8,7 millioner kroner og ikke har vist et overskud siden 2007/08.

Af Proholdings regnskab fremgår det nemlig, at det er selskabet Proløn, der holder gang i hjulene i holdingselskabet, der samlet set kommer ud med et overskud på 1,1 million kroner i 2010/2011.

»Resultatet er væsentlig påvirket af modtaget udbytte på 8,5 millioner kroner fra datterselskabet ProLøn A/S samt gældseftergivelse på seks millioner kroner til datterselskabet ProInfo A/S,« står der i regnskabet.

Gert Davidsen giver dog sin fulde opbakning til ProInfo.

»Vi har også tidligere investeret i ProLøn, og her så vi ikke overskud før 2001/02. Nu laver vi en investering i ProInfo. Vi er blandt andet flyttet i et nyt domicil, og vi har opbygget en CRM-afdeling på SuperOffice og Microsoft, og der ligger en hel del udgifter på Microsoft. Og så har det været hårde år, hvor specielt store projekter har været vanskelige at få hjem. På softwaresiden har markedet også været skruet ned,« siger han.

Holdingselskabet Proholding har ProInfo, ProLøn, ProInfo Viborg, Xafir og nu også ProInfo Horsens under sig.

ProInfo kommer hermed til at have afdelinger i Randers, Viborg, Horsens og Greve.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job