ProHolding i offensiven: køber Naveksa

Efter år med milliontab får Microsoft-forhandleren ProInfo nu en tiltrængt saltvandsindsprøjtning. Den kommer med købet af udviklingshuset Naveksa.

Artikel top billede

Randrusianske Proholding har købt aktiemajoriteten i udviklingshuset Naveksa.

Dermed får ProHoldings datterselskab, Microsoft-forhandleren ProInfo, der netop har fremlagt endnu et millionunderskud, en hjælpende hånd.

Naveksa, der er specialiseret i at udvikle løsninger til produktion og logistik, fortsætter som selvstændig virksomhed. Men markedsføring, salg og implementering i Danmark flyttes til Microsoft-forhandleren ProInfo.

»Baggrunden er, at vi nu går ind i Nav-markedet. Vi har i forvejen C5 og Axapta. Samtidig åbner vi kontor i Horsens, så vi nu næsten er landsdækkende, og vi kan nu levere næsten alt, en virksomhed har brug for. Mange kunder foretrækker at have alt samlet hos en leverandør,« fortæller direktør i ProInfo og ProHolding Gert Davidsen.

Han mener, der er et godt marked for Naveksas løsninger målrettet produktionsvirksomheder.

»Vi oplever et skærpet fokus på effektivisering og optimering i de danske produktionsvirksomheder. Derfor efterspørger mange produktionsledere værktøjer, som kan gøre det nemmere at håndtere problemstillinger som for eksempel manuel planlægning, flaskehalse og leveringssikkerhed.«

Købet kan virke som en støtteerklæring til ProInfo, der i regnskabet for 2010/11 kom ud med et negativt resultat før skat på 8,7 millioner kroner og ikke har vist et overskud siden 2007/08.

Af Proholdings regnskab fremgår det nemlig, at det er selskabet Proløn, der holder gang i hjulene i holdingselskabet, der samlet set kommer ud med et overskud på 1,1 million kroner i 2010/2011.

»Resultatet er væsentlig påvirket af modtaget udbytte på 8,5 millioner kroner fra datterselskabet ProLøn A/S samt gældseftergivelse på seks millioner kroner til datterselskabet ProInfo A/S,« står der i regnskabet.

Gert Davidsen giver dog sin fulde opbakning til ProInfo.

»Vi har også tidligere investeret i ProLøn, og her så vi ikke overskud før 2001/02. Nu laver vi en investering i ProInfo. Vi er blandt andet flyttet i et nyt domicil, og vi har opbygget en CRM-afdeling på SuperOffice og Microsoft, og der ligger en hel del udgifter på Microsoft. Og så har det været hårde år, hvor specielt store projekter har været vanskelige at få hjem. På softwaresiden har markedet også været skruet ned,« siger han.

Holdingselskabet Proholding har ProInfo, ProLøn, ProInfo Viborg, Xafir og nu også ProInfo Horsens under sig.

ProInfo kommer hermed til at have afdelinger i Randers, Viborg, Horsens og Greve.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S