Nu skal Dropbox slås med Google

Google kommer snart med en direkte konkurrent til Dropbox.

Artikel top billede

Nu er der nye rygter om Googles lagertjeneste Drive. Allerede sidste år forlød det at Google ville udvikle sin egen konkurrent til Dropbox, hvor man kan gemme sine filer i skyen og synkronisere dem mellem forskellige enheder. Wall Street Journal skriver nu, at Google er meget tæt på at lancere Drive. Det ventes at ske allerede inden for de næste uger.

Her kan man så gemme sine dokumenter, billeder og videoer på Googles servere og få adgang til dem fra enhver webopkoblet enhed.

Ligesom Dropbox bliver det gratis i en grundversion for private og virksomheder, og man kan så betale for at få mere plads.

Google vil sandsynligvis bruge en prisstruktur som minder om konkurrenten. Hos Dropbox er de første 2 GB gratis, og herefter koster det 10 dollar om måneden for 50 GB og 20 dollar for 100 GB. Der er også en firmaversion kaldet Dropbox for Teams, hvor man betaler 795 dollar om året for 1 TB.

Dropbox blev stiftet i 2007 og har omkring 50 millioner brugere. Det lille firma med 100 medarbejdere har en anslået værdi på 20 mia. kr.

Ifølge Wall Street Journal havde Google-stifter Larry Page allerede for fem år siden planer om at udvikle et cloud-produkt med titlen "G Drive", men det blev ikke til noget. Nu bliver det nye Drive en del af Google Apps, der omfatter forskellige kontorprogrammer og værktøjer.

Gartner har forudsagt at markedet for cloud-lagertjenester vil vokse fra 830 mio. dollar i 2011 til 1,2 mia. dollar i det indeværende år.

Læses lige nu

    LINK Mobility

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

    Teamleder til Application Management

    Fyn

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S