Nu skal Dropbox slås med Google

Google kommer snart med en direkte konkurrent til Dropbox.

Artikel top billede

Nu er der nye rygter om Googles lagertjeneste Drive. Allerede sidste år forlød det at Google ville udvikle sin egen konkurrent til Dropbox, hvor man kan gemme sine filer i skyen og synkronisere dem mellem forskellige enheder. Wall Street Journal skriver nu, at Google er meget tæt på at lancere Drive. Det ventes at ske allerede inden for de næste uger.

Her kan man så gemme sine dokumenter, billeder og videoer på Googles servere og få adgang til dem fra enhver webopkoblet enhed.

Ligesom Dropbox bliver det gratis i en grundversion for private og virksomheder, og man kan så betale for at få mere plads.

Google vil sandsynligvis bruge en prisstruktur som minder om konkurrenten. Hos Dropbox er de første 2 GB gratis, og herefter koster det 10 dollar om måneden for 50 GB og 20 dollar for 100 GB. Der er også en firmaversion kaldet Dropbox for Teams, hvor man betaler 795 dollar om året for 1 TB.

Dropbox blev stiftet i 2007 og har omkring 50 millioner brugere. Det lille firma med 100 medarbejdere har en anslået værdi på 20 mia. kr.

Ifølge Wall Street Journal havde Google-stifter Larry Page allerede for fem år siden planer om at udvikle et cloud-produkt med titlen "G Drive", men det blev ikke til noget. Nu bliver det nye Drive en del af Google Apps, der omfatter forskellige kontorprogrammer og værktøjer.

Gartner har forudsagt at markedet for cloud-lagertjenester vil vokse fra 830 mio. dollar i 2011 til 1,2 mia. dollar i det indeværende år.

Annonceindlæg fra XFlow

Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job