Nu skal Dropbox slås med Google

Google kommer snart med en direkte konkurrent til Dropbox.

Artikel top billede

Nu er der nye rygter om Googles lagertjeneste Drive. Allerede sidste år forlød det at Google ville udvikle sin egen konkurrent til Dropbox, hvor man kan gemme sine filer i skyen og synkronisere dem mellem forskellige enheder. Wall Street Journal skriver nu, at Google er meget tæt på at lancere Drive. Det ventes at ske allerede inden for de næste uger.

Her kan man så gemme sine dokumenter, billeder og videoer på Googles servere og få adgang til dem fra enhver webopkoblet enhed.

Ligesom Dropbox bliver det gratis i en grundversion for private og virksomheder, og man kan så betale for at få mere plads.

Google vil sandsynligvis bruge en prisstruktur som minder om konkurrenten. Hos Dropbox er de første 2 GB gratis, og herefter koster det 10 dollar om måneden for 50 GB og 20 dollar for 100 GB. Der er også en firmaversion kaldet Dropbox for Teams, hvor man betaler 795 dollar om året for 1 TB.

Dropbox blev stiftet i 2007 og har omkring 50 millioner brugere. Det lille firma med 100 medarbejdere har en anslået værdi på 20 mia. kr.

Ifølge Wall Street Journal havde Google-stifter Larry Page allerede for fem år siden planer om at udvikle et cloud-produkt med titlen "G Drive", men det blev ikke til noget. Nu bliver det nye Drive en del af Google Apps, der omfatter forskellige kontorprogrammer og værktøjer.

Gartner har forudsagt at markedet for cloud-lagertjenester vil vokse fra 830 mio. dollar i 2011 til 1,2 mia. dollar i det indeværende år.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job