Nu skal Dropbox slås med Google

Google kommer snart med en direkte konkurrent til Dropbox.

Artikel top billede

Nu er der nye rygter om Googles lagertjeneste Drive. Allerede sidste år forlød det at Google ville udvikle sin egen konkurrent til Dropbox, hvor man kan gemme sine filer i skyen og synkronisere dem mellem forskellige enheder. Wall Street Journal skriver nu, at Google er meget tæt på at lancere Drive. Det ventes at ske allerede inden for de næste uger.

Her kan man så gemme sine dokumenter, billeder og videoer på Googles servere og få adgang til dem fra enhver webopkoblet enhed.

Ligesom Dropbox bliver det gratis i en grundversion for private og virksomheder, og man kan så betale for at få mere plads.

Google vil sandsynligvis bruge en prisstruktur som minder om konkurrenten. Hos Dropbox er de første 2 GB gratis, og herefter koster det 10 dollar om måneden for 50 GB og 20 dollar for 100 GB. Der er også en firmaversion kaldet Dropbox for Teams, hvor man betaler 795 dollar om året for 1 TB.

Dropbox blev stiftet i 2007 og har omkring 50 millioner brugere. Det lille firma med 100 medarbejdere har en anslået værdi på 20 mia. kr.

Ifølge Wall Street Journal havde Google-stifter Larry Page allerede for fem år siden planer om at udvikle et cloud-produkt med titlen "G Drive", men det blev ikke til noget. Nu bliver det nye Drive en del af Google Apps, der omfatter forskellige kontorprogrammer og værktøjer.

Gartner har forudsagt at markedet for cloud-lagertjenester vil vokse fra 830 mio. dollar i 2011 til 1,2 mia. dollar i det indeværende år.

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura