Forskere udvikler teknologi til super-harddiske

En ny metode til lagring af data skulle være flere hundrede gange hurtigere end almindelige harddiske.

Artikel top billede

Et internationalt forskerhold har demonstreret en ny metode til magnetisk datalagring som bruger varme til at gemme informationerne på lagermediet. Det skulle være flere hundrede gange hurtigere end dagens harddiske, fortæller University of York.

"I stedet for at benytte et magnetfelt til at lagre informationer på et magnetisk medie, har vi udnyttet meget stærkere interne kræfter og gemt informationer kun med varme. Denne revolutionære metode gør det muligt at gemme terabyte i sekundet, hundreder af gange hurtigere end den nuværende harddisk-teknologi. Eftersom der ikke er brug for et magnetfelt, er der heller ikke noget energiforbrug," forklarer fysikeren Thomas Ostler.

Det eksperimentelle arbejde med den nye teknologi er udført i Rusland, Holland og Schweiz. Forskerne mener selv at der er tale om et betydeligt gennembrud.

"I århundrede har man troet at varme kun kan ødelægge den magnetiske struktur. Nu har vi demonstreret at det faktisk kan bruges til at gemme information på et magnetisk medie," siger Alexy Kimel fra Radboud-universitetet i Holland.

Den magnetiske lagringsteknologi bygger på princippet om, at magneter tiltrækker og frastøder hinanden - alt efter deres magnetiske orientering. For at gemme en bit skal man ændre magnetens orientering, og det sker normalt ved at bruge et eksternt magnetfelt. Nu har forskerne så demonstreret, at det kan gøres med en meget kort varmeimpuls.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S