Forskere udvikler teknologi til super-harddiske

En ny metode til lagring af data skulle være flere hundrede gange hurtigere end almindelige harddiske.

Artikel top billede

Et internationalt forskerhold har demonstreret en ny metode til magnetisk datalagring som bruger varme til at gemme informationerne på lagermediet. Det skulle være flere hundrede gange hurtigere end dagens harddiske, fortæller University of York.

"I stedet for at benytte et magnetfelt til at lagre informationer på et magnetisk medie, har vi udnyttet meget stærkere interne kræfter og gemt informationer kun med varme. Denne revolutionære metode gør det muligt at gemme terabyte i sekundet, hundreder af gange hurtigere end den nuværende harddisk-teknologi. Eftersom der ikke er brug for et magnetfelt, er der heller ikke noget energiforbrug," forklarer fysikeren Thomas Ostler.

Det eksperimentelle arbejde med den nye teknologi er udført i Rusland, Holland og Schweiz. Forskerne mener selv at der er tale om et betydeligt gennembrud.

"I århundrede har man troet at varme kun kan ødelægge den magnetiske struktur. Nu har vi demonstreret at det faktisk kan bruges til at gemme information på et magnetisk medie," siger Alexy Kimel fra Radboud-universitetet i Holland.

Den magnetiske lagringsteknologi bygger på princippet om, at magneter tiltrækker og frastøder hinanden - alt efter deres magnetiske orientering. For at gemme en bit skal man ændre magnetens orientering, og det sker normalt ved at bruge et eksternt magnetfelt. Nu har forskerne så demonstreret, at det kan gøres med en meget kort varmeimpuls.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS