Forskere udvikler teknologi til super-harddiske

En ny metode til lagring af data skulle være flere hundrede gange hurtigere end almindelige harddiske.

Artikel top billede

Et internationalt forskerhold har demonstreret en ny metode til magnetisk datalagring som bruger varme til at gemme informationerne på lagermediet. Det skulle være flere hundrede gange hurtigere end dagens harddiske, fortæller University of York.

"I stedet for at benytte et magnetfelt til at lagre informationer på et magnetisk medie, har vi udnyttet meget stærkere interne kræfter og gemt informationer kun med varme. Denne revolutionære metode gør det muligt at gemme terabyte i sekundet, hundreder af gange hurtigere end den nuværende harddisk-teknologi. Eftersom der ikke er brug for et magnetfelt, er der heller ikke noget energiforbrug," forklarer fysikeren Thomas Ostler.

Det eksperimentelle arbejde med den nye teknologi er udført i Rusland, Holland og Schweiz. Forskerne mener selv at der er tale om et betydeligt gennembrud.

"I århundrede har man troet at varme kun kan ødelægge den magnetiske struktur. Nu har vi demonstreret at det faktisk kan bruges til at gemme information på et magnetisk medie," siger Alexy Kimel fra Radboud-universitetet i Holland.

Den magnetiske lagringsteknologi bygger på princippet om, at magneter tiltrækker og frastøder hinanden - alt efter deres magnetiske orientering. For at gemme en bit skal man ændre magnetens orientering, og det sker normalt ved at bruge et eksternt magnetfelt. Nu har forskerne så demonstreret, at det kan gøres med en meget kort varmeimpuls.

Læses lige nu

    Annonce

    Jyske Bank

    IT Category Manager

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    IT Forum Gruppen

    Senior Sales Manager hos ITF

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S