IE6-problemet om igen - Apple og Google skaber nye standardproblemer på nettet

Hensygnende Internet Explorer 6 er designeres hadeobjekt. Men Google og Apple er ved at skabe et lignende problem.

Artikel top billede

De kvaler og frustrationer, som Microsofts Internet Explorer 6 gav verdens webdesignere og internetbrugere, er Google og Apple måske ved at genskabe.

Det mener en af de ansvarlige hos W3C, der overvåger standarder på nettet.

Problemet er, at stor en del af trafikken på nettet i øjeblikket går til Android-telefoner, iPads og Apples iPhone, og så vil mange udvikleres interesse naturligt koncentrere sig om dem.

"For kort tid siden var IE6 den klart mest dominerende browser. Det betød, at nettet var fyldt med hjemmesider, der kun fungerede godt i IE6, og brugere med andre browsere blev efterladt hjælpeløse. IE6 er død, og den tid er forbi, og alle browserproducenter - inklusive Microsoft - glæder sig over det. Men er problemet virkelig væk? Nej, ikke helt. IE6 er væk, men problemet er tilbage," skriver Daniel Glazman, næstformand i bestyrelsen for World Wide Web Consortium (W3C) på sin blog.

Både Google og Apple anvender WebKit-motoren i deres browsere, og ifølge Glazman findes der allerede massevis af hjemmesider, der fungerer bedst i WebKit, selv om alle talte om at vende tilbage til at bruge webstandarder efter IE6's død.

Hvad gør vi?

En af udfordringerne er ifølge Glazman, at nogle browsere får understøttelse for de nye funktioner i HTML5 hurtigere end andre.

Mange udviklere vælger derfor at designe specifikt til Webkit, for at være sikre på, at deres sider virker allerede nu.

Men selv om andre browsere med tiden understøtter de samme ting, så vil internetbesøgende stadig opleve problemer, hvis udviklere glemmer at fjerne de browserspecifikke elementer, der knytter sig til WebKit, i koden.

"Jeg opfordrer inderligt alle til at stoppe med at designe udelukkende for Webkit," siger Glazman.

Læs mere på Cnet.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    IT-arkitekt hos Digitaliseringsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job