IE6-problemet om igen - Apple og Google skaber nye standardproblemer på nettet

Hensygnende Internet Explorer 6 er designeres hadeobjekt. Men Google og Apple er ved at skabe et lignende problem.

Artikel top billede

De kvaler og frustrationer, som Microsofts Internet Explorer 6 gav verdens webdesignere og internetbrugere, er Google og Apple måske ved at genskabe.

Det mener en af de ansvarlige hos W3C, der overvåger standarder på nettet.

Problemet er, at stor en del af trafikken på nettet i øjeblikket går til Android-telefoner, iPads og Apples iPhone, og så vil mange udvikleres interesse naturligt koncentrere sig om dem.

"For kort tid siden var IE6 den klart mest dominerende browser. Det betød, at nettet var fyldt med hjemmesider, der kun fungerede godt i IE6, og brugere med andre browsere blev efterladt hjælpeløse. IE6 er død, og den tid er forbi, og alle browserproducenter - inklusive Microsoft - glæder sig over det. Men er problemet virkelig væk? Nej, ikke helt. IE6 er væk, men problemet er tilbage," skriver Daniel Glazman, næstformand i bestyrelsen for World Wide Web Consortium (W3C) på sin blog.

Både Google og Apple anvender WebKit-motoren i deres browsere, og ifølge Glazman findes der allerede massevis af hjemmesider, der fungerer bedst i WebKit, selv om alle talte om at vende tilbage til at bruge webstandarder efter IE6's død.

Hvad gør vi?

En af udfordringerne er ifølge Glazman, at nogle browsere får understøttelse for de nye funktioner i HTML5 hurtigere end andre.

Mange udviklere vælger derfor at designe specifikt til Webkit, for at være sikre på, at deres sider virker allerede nu.

Men selv om andre browsere med tiden understøtter de samme ting, så vil internetbesøgende stadig opleve problemer, hvis udviklere glemmer at fjerne de browserspecifikke elementer, der knytter sig til WebKit, i koden.

"Jeg opfordrer inderligt alle til at stoppe med at designe udelukkende for Webkit," siger Glazman.

Læs mere på Cnet.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Admin By Request

    Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

    Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S