Her er Windows 8 til ARM

Den kommende ARM-udgave af Windows 8 kommer samtidig med x86-versionen, men der er alligevel store forskelle. Det er ikke muligt at køre almindelige desktop-applikationer under ARM.

Artikel top billede

I et meget langt blogindlæg fortæller Microsoft om den kommende ARM-version af operativsystemet Windows 8, der har fået navnet WOA - Windows On ARM. Microsoft oplyser at WOA kommer samtidig med den almindelige x86-udgave af Windows 8, og det sker sandsynligvis hen mod slutningen af året.

Der er mange ligheder mellem ARM- og x86-versionen - men der er også vigtige forskelle. WOA er designet til at køre på tavlecomputere og andre mobile enheder med ARM-processor, og her er både regneydelsen og batteritiden typisk meget begrænset.

Så Microsoft har gjort alt for at fjerne de overflødige elementer fra operativsystemet og det betyder blandt andet at det ikke er muligt at køre desktop-applikationer til Windows 8 under ARM. Det samme gælder selvfølgelig for alle gamle Windows-programmer. Det er kun Metro-applikationer, der kan skrives så de kører både under x86 og ARM.

Det er heller ikke muligt at køre en emulator eller portere desktop-applikationer til ARM, fortæller Microsofts Windows-chef Steven Sinofsky.

Men faktisk findes den klassiske Windows-desktop også i ARM-udgaven - man kan altså vælge at skifte fra Metro-brugerfladen til desktop-modus. Men her kører kun et begrænset udvalg af indbyggede programmer fra Microsoft.

Det gælder blandt andet Internet Explorer, Windows Explorer og en version af kontorpakken Office 15, der lanceres samtidig med Windows 8. Den indeholder de kendte programmer Word, Excel, Powerpoint og Onenote.

Den nye ARM-version af Office 15 er tilpasset touch-brugerflader og optimeret til at køre på enheder med begrænset regnekraft.

Der er en række andre interessante forskelle mellem de to platforme. I WOA er der ingen funktion til at lukke computeren ned, ligesom man kender det fra normale pc'er. Der er heller ikke en dvale-modus. WOA-enheder skifter automatisk til Connected Standby modus, ligesom det kendes fra dagens mobiltelefoner.

WOA bliver ikke solgt som et selvstændigt produkt - man kan kun få det præinstalleret på en færdig hardware-enhed. 

Der er også strenge krav til de hardware-enheder, der skal bære Windows 8-logoet. De skal blandt andet være udstyret med en særlig Windows-knap, som bruges sammen med Power-knappen til at udløse en genstart.
 
Microsoft vil gøre alt for at undgå den fragmentering, som er sket med Android-platformen. Her er der meget store forskelle mellem Android-enhederne - et eksempel er Amazons Kindle Fire tablet, der har sin helt egen brugerflade og app store.

De mobile computere med ARM-Windows er låst med TPI og UEFI Secure Boot og det er kun muligt at installere software fra Windows Store. Så det er altså Microsoft der bestemmer, hvilke programmer man kan køre. Det er heller ikke muligt at installere et andet operativsystem - i hvert fald ikke officielt. Alle nye drivere og firmware-opdateringer leveres gennem Windows Update.

Den kommende Consumer Preview af Windows 8, der frigives den 29. februar, kører kun på x86-platformen. Det bliver ikke muligt at downloade en betaversion af WOA, men nogle få udviklere får dog adgang til en tidlig version af ARM-udgaven. Microsoft fortæller at WOA understøtter ARM-chips fra Texas Instruments, Nvidia og Qualcomm.

De første skærmbilleder af Windows 8 på ARM viser også, at Start-knappen som ventet er forsvundet fra desktop-modus. Men der er stadig en bjælke hvor man kan se de aktive programmer.

I sin blog understreger Microsoft at man forsøger at skabe en "integreret end-to-end" oplevelse med WOA - ligesom Apple, der leverer produkter hvor software og hardware går op i en højere enhed. I modsætning til Apple er det ikke Microsoft selv, der producerer hardwaren. Men Microsoft stiller altså strenge krav til de færdige produkter og forsøger dermed at sikre en ensartet Windows-oplevelse.

Der er også mange ligheder mellem Windows 8 til x86 og til ARM. Begge har den touch-baserede Metro-brugerflade med tiles og direkte integration med Windows Store. Denne brugerflade er stort set identisk under begge versioner. Begge har også desktop-modus - men her er funktionaliteten altså stærkt begrænset i WOA.

Men det betyder blandt andet, at man også kan bruge Stifinder til at bevæge sig rundt i filstrukturen på ARM-enheder - som ellers er skjult i Metro-brugerfladen.

Mange af de klassiske Windows-elementer - Start-knappen, muligheden for at slukke computeren, den frie installation af software - er altså væk.

Læses lige nu

    Intempus

    Senior Python Backend Developer

    Københavnsområdet

    Supporters A/S

    It-driftskonsulent i Jylland

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Java - udvikler

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S