Windows 8 bliver en radikal fornyelse

Det kommende Windows 8 er et radikalt brud med tidligere versioner af operativsystemet. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Meget tyder på at Windows 8 bliver et operativsystem som man enten elsker eller hader. Elsker for sin simple brugerflade med tiles, som er inspireret af Microsofts mobile Windows Phone. Eller hader fordi alt er anderledes - der er ingen Startknap og det hele er optimeret til touch, som ikke nødvendigvis er egnet til pc'er.

Fra den 29. februar kan alle hente og afprøve betaversionen af Windows 8. Men mange af nyhederne er allerede kendt. Microsoft har skrevet løbende om de nye funktioner i sin Building Windows 8-blog.

Det gælder blandt andet Metro, som er den primære brugerflade i Windows 8 - den klassiske desktop spiller kun en begrænset rolle. Her handler det hele om apps, som man kender det fra mobile enheder. Det er stadig muligt at skiftet til desktoppen, hvis man vil arbejde med Stifinder eller andre klassiske pc-programmer. Men Microsoft mener altså, at fremtiden tilhører Metro.

Der kommer en særlig Metro-udgave af Internet Explorer 10, som ikke understøtter plug-ins. Det betyder så, at man må undvære Flash. Her er der dog mulighed for at skifte til desktop-versionen, hvis man kommer ind på Flash-sider.

Det bliver lettere at geninstallere Windows. Der er to forskellige nye funktioner i Windows 8; "Reset your PC" og "Refresh your PC". Med den første kan man fjerne alle personlige data, indstillinger og programmer fra computeren, og geninstallere Windows.

"Refresh your PC" er den anden løsning, hvor man ikke skal installere alle sine programmer og data igen. Her bliver Windows geninstalleret, men de personlige indstillinger bevares.

Start-knappen forsvinder sandsynligvis. Den er ihvertfald ikke med i de første skærmbilleder af Windows on ARM.

Knappen bliver erstattet af et såkaldt "hot corner" i nederste venstre hjørne af skærmen, hvor man kan åbne en oversigt som minder om startmenuen ved at holde musepilen over dette område i et lille øjeblik.

Det skulle også fungere med touch-baserede enheder, hvor man så skal berøre skærmen på en bestemt måde for at åbne denne oversigt.

Det skulle også være lettere at installere Windows 8 - ikke mindst hvis man vælger at købe det online.

Der er to forskellige installationsmuligheder i Windows 8: en "streamlined setup" til brugere, der ønsker at det skal være så simpelt så muligt at opgradere, og et "advanced setup" for dem, der kræver større kontrol over processen.

Førstnævnte kan startes direkte fra Windows som en exe-fil, mens sidstnævnte kræver at man installerer fra en dvd eller usb-nøgle.

Faktisk er Windows 8 mindre hardware-krævende end forgængeren - det er også nødvendigt hvis det skal køre på mobile enheder.

Et nyt Memory Combining skal sørge for effektiv udnyttelse af hukommelsen, og man har reduceret antallet af aktive tjenester der ligger og optager plads i hukommelsen.

I ARM-versionen er hardwarekravene selvfølgelig skruet helt ned, så operativsystemet kan køre på mobile enheder med meget begrænset processorkraft.

Desuden lover Microsoft at Windows 8 starter 30-70 procent hurtigere end forgængeren. Det sker med en kombination af den normale system-opstart og den dvale-modus (hibernation), som allerede findes i Windows.

Når man lukker Windows 8 bliver alle aktive user sessions og programmer afsluttet ligesom det sker i Windows 7.

Men den såkaldte System Session - også kaldet Session 0 - bliver ikke afsluttet. Den bliver gemt på harddisken i en særlig hibernate-fil. Denne hibernate-fil - som altså er meget mindre end med den sædvanlige dvale-modus - bliver så indlæst under opstarten, og det skulle gå meget hurtigt.

En anden vigtig nyhed er Windows Store, hvor vi fremover skal købe alle vores programmer - ihvertfald hvis det står til Microsoft. Her kan man både købe de såkaldte Metro Style Apps - altså applikationer, der er tilpasset den nye mobil-lignende brugerflade - og klassiske desktop-programmer.

Læses lige nu

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect