Spilguru samler millioner til nyt adventure

På kun otte timer samlede den legendariske spildesigner Tim Schafer mere end to millioner kroner på Kickstarter. Pengene fortsætter med at rulle ind.

Artikel top billede

I skrivende stund har Tim Schafer indsamlet mere end 1,2 mio. dollar eller næsten syv millioner kroner til sit nye spilprojekt på crowdsourcing-platformen Kickstarter. Tim Schafer er en legende blandt spiludviklere. Han står bag klassikere som Secret of Monkey Island, Day of the Tentacle og Grim Fadango. Det er point-and-click adventures - en spilgenre, der næsten er forsvundet helt i glemslen.

Men Tim Schafer er ikke glemt. Det viser hans seneste indsamling på Kickstarter, hvor folk kan donere penge til udviklingen af et nyt adventure. Hvis man lover at bidrage med 15 dollar får man adgang til betaversionen og den færdige udgave på Steam. For 250 dollar får man en signeret poster fra udviklerne.

Hvis man har lyst til at bruge lidt flere penge, kan man spendere 10.000 dollar og blive inviteret til frokost med Tim Schafer og en rundvisning i hans firma. For 50.000 dollar kan man komme med som en figur i spillet.

Det er altså gået over al forventning. Målet var at indsamle 400.000 dollar til spiludviklingen i løbet af en måned. Allerede efter otte timer var dette beløb hentet hjem. Men pengene fortsætter med at vælte ind, og de ekstra penge skal nu bruges til at udvikle versioner til MacOS og iOS og producere en dokumentarfilm om udviklingsarbejdet.

Schafer lover at spillet er færdigt i oktober 2012 og undervejs bliver der mulighed for at følge udviklernes arbejde med løbende videoopdateringer og komme med feedback til spillet i et forum for betatesterne.

To Kickstarter-projekter har rundet 1-million-dollar grænsen i de sidste dage og det er første gang, at platformen har indsamlet så mange penge til enkelte projekter. Det ene projekt er altså Tim Schafers spil, og det andet er den såkaldte Elevation Dock til iPhone og iPad.

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS