Spilguru samler millioner til nyt adventure

På kun otte timer samlede den legendariske spildesigner Tim Schafer mere end to millioner kroner på Kickstarter. Pengene fortsætter med at rulle ind.

Artikel top billede

I skrivende stund har Tim Schafer indsamlet mere end 1,2 mio. dollar eller næsten syv millioner kroner til sit nye spilprojekt på crowdsourcing-platformen Kickstarter. Tim Schafer er en legende blandt spiludviklere. Han står bag klassikere som Secret of Monkey Island, Day of the Tentacle og Grim Fadango. Det er point-and-click adventures - en spilgenre, der næsten er forsvundet helt i glemslen.

Men Tim Schafer er ikke glemt. Det viser hans seneste indsamling på Kickstarter, hvor folk kan donere penge til udviklingen af et nyt adventure. Hvis man lover at bidrage med 15 dollar får man adgang til betaversionen og den færdige udgave på Steam. For 250 dollar får man en signeret poster fra udviklerne.

Hvis man har lyst til at bruge lidt flere penge, kan man spendere 10.000 dollar og blive inviteret til frokost med Tim Schafer og en rundvisning i hans firma. For 50.000 dollar kan man komme med som en figur i spillet.

Det er altså gået over al forventning. Målet var at indsamle 400.000 dollar til spiludviklingen i løbet af en måned. Allerede efter otte timer var dette beløb hentet hjem. Men pengene fortsætter med at vælte ind, og de ekstra penge skal nu bruges til at udvikle versioner til MacOS og iOS og producere en dokumentarfilm om udviklingsarbejdet.

Schafer lover at spillet er færdigt i oktober 2012 og undervejs bliver der mulighed for at følge udviklernes arbejde med løbende videoopdateringer og komme med feedback til spillet i et forum for betatesterne.

To Kickstarter-projekter har rundet 1-million-dollar grænsen i de sidste dage og det er første gang, at platformen har indsamlet så mange penge til enkelte projekter. Det ene projekt er altså Tim Schafers spil, og det andet er den såkaldte Elevation Dock til iPhone og iPad.

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S