Spilguru samler millioner til nyt adventure

På kun otte timer samlede den legendariske spildesigner Tim Schafer mere end to millioner kroner på Kickstarter. Pengene fortsætter med at rulle ind.

Artikel top billede

I skrivende stund har Tim Schafer indsamlet mere end 1,2 mio. dollar eller næsten syv millioner kroner til sit nye spilprojekt på crowdsourcing-platformen Kickstarter. Tim Schafer er en legende blandt spiludviklere. Han står bag klassikere som Secret of Monkey Island, Day of the Tentacle og Grim Fadango. Det er point-and-click adventures - en spilgenre, der næsten er forsvundet helt i glemslen.

Men Tim Schafer er ikke glemt. Det viser hans seneste indsamling på Kickstarter, hvor folk kan donere penge til udviklingen af et nyt adventure. Hvis man lover at bidrage med 15 dollar får man adgang til betaversionen og den færdige udgave på Steam. For 250 dollar får man en signeret poster fra udviklerne.

Hvis man har lyst til at bruge lidt flere penge, kan man spendere 10.000 dollar og blive inviteret til frokost med Tim Schafer og en rundvisning i hans firma. For 50.000 dollar kan man komme med som en figur i spillet.

Det er altså gået over al forventning. Målet var at indsamle 400.000 dollar til spiludviklingen i løbet af en måned. Allerede efter otte timer var dette beløb hentet hjem. Men pengene fortsætter med at vælte ind, og de ekstra penge skal nu bruges til at udvikle versioner til MacOS og iOS og producere en dokumentarfilm om udviklingsarbejdet.

Schafer lover at spillet er færdigt i oktober 2012 og undervejs bliver der mulighed for at følge udviklernes arbejde med løbende videoopdateringer og komme med feedback til spillet i et forum for betatesterne.

To Kickstarter-projekter har rundet 1-million-dollar grænsen i de sidste dage og det er første gang, at platformen har indsamlet så mange penge til enkelte projekter. Det ene projekt er altså Tim Schafers spil, og det andet er den såkaldte Elevation Dock til iPhone og iPad.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S