Spilguru samler millioner til nyt adventure

På kun otte timer samlede den legendariske spildesigner Tim Schafer mere end to millioner kroner på Kickstarter. Pengene fortsætter med at rulle ind.

Artikel top billede

I skrivende stund har Tim Schafer indsamlet mere end 1,2 mio. dollar eller næsten syv millioner kroner til sit nye spilprojekt på crowdsourcing-platformen Kickstarter. Tim Schafer er en legende blandt spiludviklere. Han står bag klassikere som Secret of Monkey Island, Day of the Tentacle og Grim Fadango. Det er point-and-click adventures - en spilgenre, der næsten er forsvundet helt i glemslen.

Men Tim Schafer er ikke glemt. Det viser hans seneste indsamling på Kickstarter, hvor folk kan donere penge til udviklingen af et nyt adventure. Hvis man lover at bidrage med 15 dollar får man adgang til betaversionen og den færdige udgave på Steam. For 250 dollar får man en signeret poster fra udviklerne.

Hvis man har lyst til at bruge lidt flere penge, kan man spendere 10.000 dollar og blive inviteret til frokost med Tim Schafer og en rundvisning i hans firma. For 50.000 dollar kan man komme med som en figur i spillet.

Det er altså gået over al forventning. Målet var at indsamle 400.000 dollar til spiludviklingen i løbet af en måned. Allerede efter otte timer var dette beløb hentet hjem. Men pengene fortsætter med at vælte ind, og de ekstra penge skal nu bruges til at udvikle versioner til MacOS og iOS og producere en dokumentarfilm om udviklingsarbejdet.

Schafer lover at spillet er færdigt i oktober 2012 og undervejs bliver der mulighed for at følge udviklernes arbejde med løbende videoopdateringer og komme med feedback til spillet i et forum for betatesterne.

To Kickstarter-projekter har rundet 1-million-dollar grænsen i de sidste dage og det er første gang, at platformen har indsamlet så mange penge til enkelte projekter. Det ene projekt er altså Tim Schafers spil, og det andet er den såkaldte Elevation Dock til iPhone og iPad.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S