Milliarder og håndslag - Sådan skal dansk mobildækning bringes i verdensklasse

Aftale: Teleselskaber pumper milliarder af kroner i bedre teledækning. Kommuner lover at mindske mastebøvl.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Teledækningen i Danmark er ikke perfekt men på vej til at blive væsentlig forbedret.

Erhvervsminister Ole Sohn har i dag drukket kaffe med telebranchen og de danske kommuner og regioner. Resultatet blev en markant aftale - en fempunktsplan - om at styrke mobildækningen i hele landet.

Teleselskaberne vil helt konkret investere mellem 6 og 6,5 milliarder kroner i udbygning af mobilnet de næste tre år. For at styrke både dækningen og kapaciteten.  

Ikke mere borgerbøvl

Samtidigt er parterne også blevet enige om at forbedre dialogen omkring opsætning af nye master.

Senest har både borgerprotester, manglende regelsæt og langsom sagsbehandling gjort det bøvlet at opsætte master i blandt andet Aarhus og Nordsjælland.

Parterne (Telebranchen, KL og Danske Regioner) har givet hinanden håndslag på at øge dialogen i forhold til masteplaceringer.
For eksempel ved at dele erfaringer og udarbejde best practice for byggesagsbehandling og teleselskabernes ansøgninger. Og ved at sørge for bedre oplysninger til forbrugerne om mobiltelefoners antenneforhold.

Erhvervsstyrelsen vil nu stå for at lave en kortlægning over mobildækningen, så parterne løbende vil kunne gøre status over fremskridtet. Første gang allerede inden udgangen af 2012.

Vi skal i spidsen

Der er flere tegn på, at vi skal glæde os til en mere fyldig mobildækning i Danmark.
DSB og teleselskaberne er også meget tæt på at blive enige om at styrke dækningen langs togstrækningen fra København mod Nordjylland. Blandt andet ved at placere signalforstærkere i togene.

"Danmark er et af de lande i verden, der har den bedste mobildækning, men det betyder selvfølgelig ikke, at vi ikke kan gøre det bedre. Derfor er jeg meget opsat på, at vi får undersøgt alle barrierer og muligheder for at skabe bedre mobildækning i alle dele af Danmark," skriver erhvervs- og vækstminister Ole Sohn i en pressemeddelelse.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS