Milliarder og håndslag - Sådan skal dansk mobildækning bringes i verdensklasse

Aftale: Teleselskaber pumper milliarder af kroner i bedre teledækning. Kommuner lover at mindske mastebøvl.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Teledækningen i Danmark er ikke perfekt men på vej til at blive væsentlig forbedret.

Erhvervsminister Ole Sohn har i dag drukket kaffe med telebranchen og de danske kommuner og regioner. Resultatet blev en markant aftale - en fempunktsplan - om at styrke mobildækningen i hele landet.

Teleselskaberne vil helt konkret investere mellem 6 og 6,5 milliarder kroner i udbygning af mobilnet de næste tre år. For at styrke både dækningen og kapaciteten.  

Ikke mere borgerbøvl

Samtidigt er parterne også blevet enige om at forbedre dialogen omkring opsætning af nye master.

Senest har både borgerprotester, manglende regelsæt og langsom sagsbehandling gjort det bøvlet at opsætte master i blandt andet Aarhus og Nordsjælland.

Parterne (Telebranchen, KL og Danske Regioner) har givet hinanden håndslag på at øge dialogen i forhold til masteplaceringer.
For eksempel ved at dele erfaringer og udarbejde best practice for byggesagsbehandling og teleselskabernes ansøgninger. Og ved at sørge for bedre oplysninger til forbrugerne om mobiltelefoners antenneforhold.

Erhvervsstyrelsen vil nu stå for at lave en kortlægning over mobildækningen, så parterne løbende vil kunne gøre status over fremskridtet. Første gang allerede inden udgangen af 2012.

Vi skal i spidsen

Der er flere tegn på, at vi skal glæde os til en mere fyldig mobildækning i Danmark.
DSB og teleselskaberne er også meget tæt på at blive enige om at styrke dækningen langs togstrækningen fra København mod Nordjylland. Blandt andet ved at placere signalforstærkere i togene.

"Danmark er et af de lande i verden, der har den bedste mobildækning, men det betyder selvfølgelig ikke, at vi ikke kan gøre det bedre. Derfor er jeg meget opsat på, at vi får undersøgt alle barrierer og muligheder for at skabe bedre mobildækning i alle dele af Danmark," skriver erhvervs- og vækstminister Ole Sohn i en pressemeddelelse.

Læses lige nu

    IT Forum Gruppen

    Senior Network Consultant / Fortinet Specialist

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Datateknikerelever med speciale i infrastruktur til Koncern It i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS