Milliarder og håndslag - Sådan skal dansk mobildækning bringes i verdensklasse

Aftale: Teleselskaber pumper milliarder af kroner i bedre teledækning. Kommuner lover at mindske mastebøvl.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Teledækningen i Danmark er ikke perfekt men på vej til at blive væsentlig forbedret.

Erhvervsminister Ole Sohn har i dag drukket kaffe med telebranchen og de danske kommuner og regioner. Resultatet blev en markant aftale - en fempunktsplan - om at styrke mobildækningen i hele landet.

Teleselskaberne vil helt konkret investere mellem 6 og 6,5 milliarder kroner i udbygning af mobilnet de næste tre år. For at styrke både dækningen og kapaciteten.  

Ikke mere borgerbøvl

Samtidigt er parterne også blevet enige om at forbedre dialogen omkring opsætning af nye master.

Senest har både borgerprotester, manglende regelsæt og langsom sagsbehandling gjort det bøvlet at opsætte master i blandt andet Aarhus og Nordsjælland.

Parterne (Telebranchen, KL og Danske Regioner) har givet hinanden håndslag på at øge dialogen i forhold til masteplaceringer.
For eksempel ved at dele erfaringer og udarbejde best practice for byggesagsbehandling og teleselskabernes ansøgninger. Og ved at sørge for bedre oplysninger til forbrugerne om mobiltelefoners antenneforhold.

Erhvervsstyrelsen vil nu stå for at lave en kortlægning over mobildækningen, så parterne løbende vil kunne gøre status over fremskridtet. Første gang allerede inden udgangen af 2012.

Vi skal i spidsen

Der er flere tegn på, at vi skal glæde os til en mere fyldig mobildækning i Danmark.
DSB og teleselskaberne er også meget tæt på at blive enige om at styrke dækningen langs togstrækningen fra København mod Nordjylland. Blandt andet ved at placere signalforstærkere i togene.

"Danmark er et af de lande i verden, der har den bedste mobildækning, men det betyder selvfølgelig ikke, at vi ikke kan gøre det bedre. Derfor er jeg meget opsat på, at vi får undersøgt alle barrierer og muligheder for at skabe bedre mobildækning i alle dele af Danmark," skriver erhvervs- og vækstminister Ole Sohn i en pressemeddelelse.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Head of Development

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job