Apple vil gøre alle sine bærbare slankere

Nu skal alle Apples bærbare computere ligne MacBook Air.

Artikel top billede

Den ultratynde MacBook Air har inspireret Intels ultrabook-koncept (og det tilsvarende ultrathin fra AMD), som skal revolutionere notebook-markedet med meget tynde og lette computere. Nu ser det ud til Apple også vil tage sin egen medicin og fuldstændig ændre hele sit sortiment af bærbare computere, så de alle kommer til at ligne MacBook Air. Det melder bloggen AppleInsider.

Der er gået mere end tre år, siden den første MacBook Air kom på gaden, og meget har ændret sig i denne tid. Apple har selv introduceret sin iPad og dermed skabt et helt nyt marked for tavlecomputere, som også truer notebook-salget (og næsten har slået netbook'en ihjel).

Det betyder også at forbrugerne forventer det samme supertynde design i bærbare, som de kender fra tablets (man kan få begge dele, som med Asus Eee Transformer Prime).

Hvis man skal tro AppleInsider, så bliver alle MacBook Pro modeller relanceret i 2012 i tynde og lette udgaver.

Det betyder også at man sandsynligvis må sige farvel til indbyggede optiske drev og harddiske, der erstattes af Flash-baserede SSD'er. Der er ganske enkelt ikke plads til andet i det tynde kabinet.

Apple vil angiveligt først relancere 15-tommers modellen af MacBook Pro og senere følger så den større udgave med 17-tommers skærm.

Der er allerede rygter om en ultratynd 15-tommers Apple-notebook med Thunderbolt-teknologi og Intels Ivy Bridge-mikroarkitektur, der ventes til april. Her er der altså tale om den nye MacBook Pro, ifølge AppleInsider.

I de tre år siden lanceringen af den oprindelige Air har Apple tredoblet sit notebook-salg - og det sker i en periode hvor pc-markedet ellers har det svært.

Men Apples planer kan også ses som en bekræftelse af Intels ultrabook-strategi - her mener man, at slaget i det kommende år skal stå om de supertynde computere. Problemet for ultrabook-producenterne har været at få prisen ned - i de første måneder har salget været skuffende.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect