Apple vil gøre alle sine bærbare slankere

Nu skal alle Apples bærbare computere ligne MacBook Air.

Artikel top billede

Den ultratynde MacBook Air har inspireret Intels ultrabook-koncept (og det tilsvarende ultrathin fra AMD), som skal revolutionere notebook-markedet med meget tynde og lette computere. Nu ser det ud til Apple også vil tage sin egen medicin og fuldstændig ændre hele sit sortiment af bærbare computere, så de alle kommer til at ligne MacBook Air. Det melder bloggen AppleInsider.

Der er gået mere end tre år, siden den første MacBook Air kom på gaden, og meget har ændret sig i denne tid. Apple har selv introduceret sin iPad og dermed skabt et helt nyt marked for tavlecomputere, som også truer notebook-salget (og næsten har slået netbook'en ihjel).

Det betyder også at forbrugerne forventer det samme supertynde design i bærbare, som de kender fra tablets (man kan få begge dele, som med Asus Eee Transformer Prime).

Hvis man skal tro AppleInsider, så bliver alle MacBook Pro modeller relanceret i 2012 i tynde og lette udgaver.

Det betyder også at man sandsynligvis må sige farvel til indbyggede optiske drev og harddiske, der erstattes af Flash-baserede SSD'er. Der er ganske enkelt ikke plads til andet i det tynde kabinet.

Apple vil angiveligt først relancere 15-tommers modellen af MacBook Pro og senere følger så den større udgave med 17-tommers skærm.

Der er allerede rygter om en ultratynd 15-tommers Apple-notebook med Thunderbolt-teknologi og Intels Ivy Bridge-mikroarkitektur, der ventes til april. Her er der altså tale om den nye MacBook Pro, ifølge AppleInsider.

I de tre år siden lanceringen af den oprindelige Air har Apple tredoblet sit notebook-salg - og det sker i en periode hvor pc-markedet ellers har det svært.

Men Apples planer kan også ses som en bekræftelse af Intels ultrabook-strategi - her mener man, at slaget i det kommende år skal stå om de supertynde computere. Problemet for ultrabook-producenterne har været at få prisen ned - i de første måneder har salget været skuffende.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S