Forhandlerprotest mod Apple breder sig

Franske Apple-forhandlere vil demonstrere mod forskelsbehandling og manglende vareleverancer

Artikel top billede

Flere uafhængige Apple-forhandlere i Frankrig vil på torsdag gå i demonstrationen i protest mod Apple, som de mener favoriserer sine egne Apple Stores på bekostning af partnere og forhandlere, der har status som Apple Premium Resellers.

Forhandlerne har ifølge det norske it-Bransjen dannet gruppen »Apple of Discord« (Stridens æble, red.), for at vise deres utilfredshed med den seneste tids manglende leverancer fra Apple, som har kostet den franske Apple-kanal dyrt de seneste måneder.

Flere forhandlere siger, at de trtods stor efterspørgsel har måttet vente flere måneder på at kunne tilbyde de produkter, ligesom marginerne på Apple-produkter er faldet fra ti til mellem nul ot tre procent.

De franske forhandleres protester kommer i kølvandet på en retssag, som den franske retailkæde Ebizcuss har rejst mod Apple. Ebizcuss, som har 16 butikker i Frankrig, mener, at manglende leverancer fra Apple er ved at drive dem ud i konkurs, siden Apple åbnede sin første butik under eget navn i Paris i november 2009.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen