Hackere havde frit spil hos Nortel i ti år

I næsten ti år har hackere haft adgang til fortrolige oplysninger hos Nortel Networks. Sporene fører til Kina.

Artikel top billede

Nu har Wall Street Journal afsløret at formodede kinesiske hackere har haft adgang til it-infrastrukturen hos teleleverandøren Nortel Networks i næsten ti år. Hackerne er trængt ind i Nortels computere helt tilbage i år 2000 med stjålne kodeord og brugernavne fra syv topmedarbejdere - herunder firmaets adm. direktør - og de har haft "adgang til alt".

Det fortæller Brian Shields, der arbejdede for selskabet i 19 år og stod i spidsen for en intern undersøgelse af hackerangrebet hos Nortel.

Han fortæller at tyvene har fået fat i tekniske dokumenter, forskningsrapporter, forretnings-planer, e-mails fra medarbejderne og andre fortrolige dokumenter.

Hackerne har også plantet spionprogrammer på medarbejdernes computere - uden at blive opdaget.

I 2004 kom de første tegn på, at store datamængder blev downloadet fra netværket, men først i 2009 fandt man et rootkit på en af firmaets computere.

Canadiske Nortel Networks var tidligere en af de største netværksleverandører. En enorm gæld sendte selskabet ud i vanskeligheder og i 2009 gik Nortel i betalingsstandsning. Siden er de forskellige forretningsområder solgt til andre selskaber som Avaya, Ciena og Ericsson.

Et konsortium bestående af Apple, EMC, Ericsson, Microsoft, RIM og Sony købte Nortels store patent-samling for 4,5 mia. dollar eller mere end 23 mia. kr. sidste år.
 
Men køberne er ikke blevet informeret om sikkerhedsproblemerne hos Nortel, ifølge Shields.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Cyber Security Guidance ved Cyberdivisionen i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Enterprise Arkitektur i Forsvaret på Østerbro

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S