Hackere havde frit spil hos Nortel i ti år

I næsten ti år har hackere haft adgang til fortrolige oplysninger hos Nortel Networks. Sporene fører til Kina.

Artikel top billede

Nu har Wall Street Journal afsløret at formodede kinesiske hackere har haft adgang til it-infrastrukturen hos teleleverandøren Nortel Networks i næsten ti år. Hackerne er trængt ind i Nortels computere helt tilbage i år 2000 med stjålne kodeord og brugernavne fra syv topmedarbejdere - herunder firmaets adm. direktør - og de har haft "adgang til alt".

Det fortæller Brian Shields, der arbejdede for selskabet i 19 år og stod i spidsen for en intern undersøgelse af hackerangrebet hos Nortel.

Han fortæller at tyvene har fået fat i tekniske dokumenter, forskningsrapporter, forretnings-planer, e-mails fra medarbejderne og andre fortrolige dokumenter.

Hackerne har også plantet spionprogrammer på medarbejdernes computere - uden at blive opdaget.

I 2004 kom de første tegn på, at store datamængder blev downloadet fra netværket, men først i 2009 fandt man et rootkit på en af firmaets computere.

Canadiske Nortel Networks var tidligere en af de største netværksleverandører. En enorm gæld sendte selskabet ud i vanskeligheder og i 2009 gik Nortel i betalingsstandsning. Siden er de forskellige forretningsområder solgt til andre selskaber som Avaya, Ciena og Ericsson.

Et konsortium bestående af Apple, EMC, Ericsson, Microsoft, RIM og Sony købte Nortels store patent-samling for 4,5 mia. dollar eller mere end 23 mia. kr. sidste år.
 
Men køberne er ikke blevet informeret om sikkerhedsproblemerne hos Nortel, ifølge Shields.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Infrastruktur | Nyborg

IBM Infrastructure Days

Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

Digital transformation | København

Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S