Hackere havde frit spil hos Nortel i ti år

I næsten ti år har hackere haft adgang til fortrolige oplysninger hos Nortel Networks. Sporene fører til Kina.

Artikel top billede

Nu har Wall Street Journal afsløret at formodede kinesiske hackere har haft adgang til it-infrastrukturen hos teleleverandøren Nortel Networks i næsten ti år. Hackerne er trængt ind i Nortels computere helt tilbage i år 2000 med stjålne kodeord og brugernavne fra syv topmedarbejdere - herunder firmaets adm. direktør - og de har haft "adgang til alt".

Det fortæller Brian Shields, der arbejdede for selskabet i 19 år og stod i spidsen for en intern undersøgelse af hackerangrebet hos Nortel.

Han fortæller at tyvene har fået fat i tekniske dokumenter, forskningsrapporter, forretnings-planer, e-mails fra medarbejderne og andre fortrolige dokumenter.

Hackerne har også plantet spionprogrammer på medarbejdernes computere - uden at blive opdaget.

I 2004 kom de første tegn på, at store datamængder blev downloadet fra netværket, men først i 2009 fandt man et rootkit på en af firmaets computere.

Canadiske Nortel Networks var tidligere en af de største netværksleverandører. En enorm gæld sendte selskabet ud i vanskeligheder og i 2009 gik Nortel i betalingsstandsning. Siden er de forskellige forretningsområder solgt til andre selskaber som Avaya, Ciena og Ericsson.

Et konsortium bestående af Apple, EMC, Ericsson, Microsoft, RIM og Sony købte Nortels store patent-samling for 4,5 mia. dollar eller mere end 23 mia. kr. sidste år.
 
Men køberne er ikke blevet informeret om sikkerhedsproblemerne hos Nortel, ifølge Shields.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job