Den smukkeste huskeliste-app til din iPhone

Den nye app Clear er den flotteste huskeliste-app, men er det også den bedste?

Artikel top billede

Ja, vi ved det godt.

Der findes utallige to do-liste apps til vores smartphones og computere, og vi har omtalt mange af dem her.

Men når vi alligevel vælger at belemre dig med endnu en, er det, fordi den skiller sig markant ud fra mængden.

På tilbud

Der er tale om app'en Clear, der i øjeblikket sælges i Apples App Store til et introduktionstilbud på seks kroner.

Med Clear kan du prioritere dine opgaver efter væsentlighed.

Øverst kan du placere din vigtigste opgave, som skal løses som det første, når du møder ind på arbejde om morgenen. Mens du herunder kan placere dagens andre gøremål efter faldende væsentlighed. 

Den øverste opgave på listen er angivet ved at være knaldrød, og som på et varmekort bliver de nedenstående opgaver lysere og lysere.

Som papir og blyant

Men der hvor Clear for alvor skiller sig ud fra konkurrenterne, er på den gennemførte måde, som den anvender din telefons touchskærm på.

Har du løst en opgave på din liste, stryger du blot en finger fra venstre mod højre - akkurat som du vil gøre, hvis du stregede den ud med en blyant. Telefonen kvitterer herefter prompte med en lille lystig vibration og en kort fanfare.

Herudover kan du slette et punkt fra listen ved at stryge fingeren fra højre mod venstre, og ønsker du at gemme din to do-liste og åbne en ny, laver du blot en knibebevægelse på skærmen.

Har flere mangler

Vi savner dog muligheden for at synkronisere med andre enheder, ligesom mange givetvis også gerne vil se en mere kalenderlignende-funktion, der gør muligt at lave tidsindstillede påmindelser. 

Lægger du vægt på den type funktioner, vil vi i stedet anbefale dig at bruge din iPhones indbyggede huskeliste-app "Påmindelser" eller den gratis og yderst velfungerende app Wunderlist.

Netop fordi din iPhone allerede har installeret app'en Påmindelser, der kan det samme og mere til, kan du med rette spørge dig selv, hvorfor det er værd at betale 6 kroner for Clear.

Her må vi dog til Clears forsvar sige, at det er muligt, at app'en ikke kan alt. Men som det ofte er tilfældet med de bedste ting her i livet, gør Clear det den kan med en perfektion og klasse, som ingen af konkurrenterne kan matche.

Se en video-demonstration af Clear her:

Læs også:

Her er fem gode grunde til at bruge Evernote 


Fantastiske digitale huskelister gør dig mere effektiv

Politiets Efterretningstjeneste

Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Statens IT

It-revisorer til stor statslig myndighed

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse