Googles nye latter-algoritme: Se historiens 10 sjoveste YouTube-videoer

Google forsøger at sætte humor på en matematisk formel. Se om formelen virker her.

Artikel top billede

Nu kan Linie 3 og Casper Christensen afprøve, om deres jokes er sjove, før de stiller sig op på en scene.

Google mener, at firmaets programmører kan forudsige, hvilke videoer, der vil sætte gang i folks lattermuskler.

Algoritmen er lavet til YouTube Comedy Slam, hvor Google stiller to sjove videoer frem og opfordrer folk til at stemme på den sjoveste. Udvælgelsen af de to kandidater sker automatisk.

Ifølge Google bliver der ikke kigget så meget på antallet af views, som en video har fået. Meget af analysen ligger i tekst og kommentarer. For eksempel ved at finde ord, der minder om latter på forskellige sprog: "hahaha", "hehehe", "jajaja" og "kekeke". Men også smileys og internetslang som LOL, ROFL og LMAO er med til at kategorisere en grineværdig video.

Ifølge Google forsøger algoritmen for eksempel at finde ud af, om folk der skriver "LLoooooool" synes videoer er sjovere, end folk der bare skriver "loool" - eller om der skal tages højde for ironi.
 
Googles research-afdeling giver sin forklaring af humoralgoritmen her.

De 10 sjoveste nogensinde 

Hvis man skal bruge Googles algoritme som målestok, så er følgende 10 videoer pt. de sjoveste nogensinde:

Se hele samlingen af videoer vurderet efter Googles humor-algoritme.

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Sikkerhed | København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

20. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S