Din Facebook-side er 500 kroner værd

En driftig - men knap så heldig - fyr forsøgte at købe en populær Facebook-side.

Mikael Lemberg har lavet den humoristiske Facebook-side "At sove længe". Fansiden har intet andet formål, end at give besøgende mulighed for at trykke "synes godt om", så deres Facebook-venner kan se, at de "Synes godt om at sove længe".

Den platte opdatering har fået en større fanskare. Faktisk er der lige nu over 100.000 personer, der synes godt om at sove længe.

Det har driftige folk fået øje på. Mikael Lemberg har nu fået et tilbud om at sælge administrationsretten til siden for 111 dollars.
Det oplagte formål med at købe siden er selvfølgelig at tjene penge på de mange personer ved hjælp af affiliate marketing. Der kan være en god månedsløn i den type markedsføring kunne en teenager sidste år fortælle på ComON.

Den forkerte at spørge

Men lykkeridderen får næppe held til at købe Mikael Lembergs fanside.

Mikael Lemberg er nemlig den sammen Mikael Lemberg, som i denne måned blev ansat som client partner hos Facebook i deres irske hovedkvarter. Og Like-jacking er ikke just tilladt i det sociale netværk.

Så måske skulle den driftige lykkeridder i stedet kontakte TDC, der har en kvart million tilknyttede personer til fansiden for naturisterne Britta og Claus, som TDC ikke længere skal bruge...

Annonce

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job