Genvej gennem skyen giver Flash på iPad

OnLive til iPad giver nu adgang til Windows 7-funktioner.

Artikel top billede

Forrige år beviste OnLive til manges overraskelse, at selskabets cloud-baserede streaming-teknologi rent faktisk kan afvikle selv tunge spil på lette bærbare uden grafikkort.

Nu har OnLive lanceret endnu en overaskelse: En iPad-app, der kobler Apples tablet til brugerens Windows-pc. Med den kan Apples Flash-hadende iPad pludselig bruge regneark, powerpoints - og gennem Internet Explorer selv det mest famøse af alle formater: Flash.

Desværre gælder lige præcis den finurlige detalje med Internet Explorer på iPad'en endnu kun for personer bosat i USA eller geohackere, som også har et amerikansk kreditkort. De skal desuden være villige til at betale fem dollars - cirka 30 kroner - om måneden for oplevelsen.

Med en gratis version kan man dog stadig få den syrede oplevelse at se Windows-ikoner på sin iPad - systemet kan blot ikke gå på nettet.

TV2s gadgetmagasin Beeb har prøvet betalings-versionen af OnLive-app'en, og meldingen derfra er, at oplevelsen rigtigt nok er både syret og sjov, men faktisk også meget anvendelig.

Med et bluetooth-tastatur kan man ifølge Beep arbejde ganske seriøst med Word og Excel på iPad'en.

Når Onlive engang åbner for ikke-amerikaneres adgang til at oprette en plus-konto, vil man fra en iPad kunne surfe hurtigt på nettet med Internet Explorer, viser en test Beep har udført.

OnLives egen beskrivelse af herligheden kan ses her.

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,