Genvej gennem skyen giver Flash på iPad

OnLive til iPad giver nu adgang til Windows 7-funktioner.

Artikel top billede

Forrige år beviste OnLive til manges overraskelse, at selskabets cloud-baserede streaming-teknologi rent faktisk kan afvikle selv tunge spil på lette bærbare uden grafikkort.

Nu har OnLive lanceret endnu en overaskelse: En iPad-app, der kobler Apples tablet til brugerens Windows-pc. Med den kan Apples Flash-hadende iPad pludselig bruge regneark, powerpoints - og gennem Internet Explorer selv det mest famøse af alle formater: Flash.

Desværre gælder lige præcis den finurlige detalje med Internet Explorer på iPad'en endnu kun for personer bosat i USA eller geohackere, som også har et amerikansk kreditkort. De skal desuden være villige til at betale fem dollars - cirka 30 kroner - om måneden for oplevelsen.

Med en gratis version kan man dog stadig få den syrede oplevelse at se Windows-ikoner på sin iPad - systemet kan blot ikke gå på nettet.

TV2s gadgetmagasin Beeb har prøvet betalings-versionen af OnLive-app'en, og meldingen derfra er, at oplevelsen rigtigt nok er både syret og sjov, men faktisk også meget anvendelig.

Med et bluetooth-tastatur kan man ifølge Beep arbejde ganske seriøst med Word og Excel på iPad'en.

Når Onlive engang åbner for ikke-amerikaneres adgang til at oprette en plus-konto, vil man fra en iPad kunne surfe hurtigt på nettet med Internet Explorer, viser en test Beep har udført.

OnLives egen beskrivelse af herligheden kan ses her.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til Level 3 support på Forsvarets operative C2 systemer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Lokal IT Støtte i Varde

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S