ACTA-høring: "Vi har brug for digital grundlov"

Prosa mener, at svaret på ACTA bør være en "grundlov" om borgernes rettigheder på nettet.

Artikel top billede

(Foto: Zanbard/Flickr)

Dagbladet Information og DRs it-magasin Harddisken er gået sammen om en høring om ACTA. Den holdes på mandag den 27. februar, og en af deltagerne, fagforbundet Prosa, har allerede nu offentliggjort, hvad der skal siges.

Prosa spiller nemlig ud med et konkret forslag om en digital grundlov, der kan sikre borgernes rettigheder på nettet.
 
"De kræfter, som ligger bag det aktuelle og omdiskuterede ACTA-udspil, er konservative og kommercielt enøjede.  Der er meget mere behov for at få en digital grundlov, der kan sikre borgernes fundamentale rettigheder på nettet," hedder det i en erklæring fra fagforbundet.

Høringen, som finder sted på Informations adresse på  St. Kongensgade i København, skal ifølge arrangørerne skille facts fra formodninger og kortlægge, hvad der er oppe og hvad der er nede på den kontroversielle pirat-traktat.

"I stedet for at snakke om konservative og rendyrket kommercielle hensyn, skal vi nu tage den langt vigtigere diskussion: Hvordan sikrer vi borgernes frihed på nettet? Vi har brug for en grundlov for digitale rettigheder," siger formanden for Prosa Niels Bertelsen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS