Disse kontor-gadgets sætter vores safter i kog

Se hvilke gadgets, der tiltrækker de mest sultne blikke på kontoret.

Artikel top billede

(Foto: © Kurhan | Dreamstime.com)

Det er kun ikke til den årlige julefrokost, at blodet indimellem pumper ekstra stærkt, fingrene kribler og der ryger sultne blikke i kollegernes retning.

Nej, en ny skinnende gadget på kollegaens kontorbord kan sætte næsten samme reaktion i gang hos vores indre nørd.

Og analyse- og marketingfirmaet Captivate Network har lavet en undersøgelse blandt 580 amerikanske kontorarbejdere, hvor det er forsøgt at kortlægge, præcist hvilke arbejds-gadgets vi begærer mest.

Til det amerikanske iværksætter-magasin Inc fortæller Captivates analyse-chef Scott Marden, at den mest eftertragtede gadget i virksomheder, måske til manges overraskelse, ikke er en lækker smartphone.

Men en tablet.

Tilfredse med vores telefoner

Det skyldes ifølge analysechefen sandsynligvis, at mange mennesker allerede føler, at deres eksisterende telefon dækker deres behov, mens mange virksomheder endnu ikke har taget tabletten til sig.

Undersøgelsen viser desuden, at Apples iPad, der i øjeblikket er dominerende på tablet-markedet, nyder den største popularitet i større virksomheder. Mens Android-tablets ser ud til at have bedre muligheder for at stjæle markedsandele i mindre virksomheder.

For sammenligner man svarene fra de ansatte i store virksomheder med svarene fra ansatte i mindre virksomheder, viser undersøgelsen, at ansatte i mindre virksomheder er 24 procent mindre tilbøjelige til at nævne en iPad, som den tablet de helst vil have.

Den bærbare er favoritten

For nylig viste en global undersøgelse foretaget af analysefirmaet IDG Connect, at hele 54 procent af de adspurgte it-erhvervsfolk oplyste, at deres iPad helt eller delvist har erstattet deres bærbare computer.

Men i Captivate Networks undersøgelse oplyser et flertal af adspurgte i mindre virksomheder, at selv om de måske begærer iPad'en, så er den bærbare computer fortsat deres mest uundværlige gadget.

De ansatte i små virksomheder er øvrigt 2,5 gang mere tilbøjelige til at nævne deres bærbare computer, som deres mest uundværlige værktøj.

Men ifølge analysechefen bag undersøgelsen, Scott Marden, vinder tabletten stadigt større udbredelse, og 64 procent af de adspurgte blandt de små virksomheder oplyser, at de i den nærmeste fremtid forventer at tage deres private tablet med på arbejde.

Og det er populært at bruge de private gadgets til arbejdsformål. I undersøgelsen angiver 45 procent af de adspurgte ansatte i små virksomheder, at de bruger deres personlige gadgets til erhvervsarbejde.

Et tal der er 16 procent højere end blandt de ansatte i store virksomheder.

Læs også:
 
Derfor er en ultrabook den ultimative arbejdscomputer  

Stor forvirring: Er dette Microsoft Office til iPad? 

Test: Kan det lade sig gøre at arbejde på en iPad?

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger leder af logistikelement i Vordingborg

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksspecialister (flere roller) til opbygning af Forsvaret nye IT-platform

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sårbarhedsstyringsspecialist - bliv en nøglespiller i kampen mod cybertrusler

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S