Disse kontor-gadgets sætter vores safter i kog

Se hvilke gadgets, der tiltrækker de mest sultne blikke på kontoret.

Artikel top billede

(Foto: © Kurhan | Dreamstime.com)

Det er kun ikke til den årlige julefrokost, at blodet indimellem pumper ekstra stærkt, fingrene kribler og der ryger sultne blikke i kollegernes retning.

Nej, en ny skinnende gadget på kollegaens kontorbord kan sætte næsten samme reaktion i gang hos vores indre nørd.

Og analyse- og marketingfirmaet Captivate Network har lavet en undersøgelse blandt 580 amerikanske kontorarbejdere, hvor det er forsøgt at kortlægge, præcist hvilke arbejds-gadgets vi begærer mest.

Til det amerikanske iværksætter-magasin Inc fortæller Captivates analyse-chef Scott Marden, at den mest eftertragtede gadget i virksomheder, måske til manges overraskelse, ikke er en lækker smartphone.

Men en tablet.

Tilfredse med vores telefoner

Det skyldes ifølge analysechefen sandsynligvis, at mange mennesker allerede føler, at deres eksisterende telefon dækker deres behov, mens mange virksomheder endnu ikke har taget tabletten til sig.

Undersøgelsen viser desuden, at Apples iPad, der i øjeblikket er dominerende på tablet-markedet, nyder den største popularitet i større virksomheder. Mens Android-tablets ser ud til at have bedre muligheder for at stjæle markedsandele i mindre virksomheder.

For sammenligner man svarene fra de ansatte i store virksomheder med svarene fra ansatte i mindre virksomheder, viser undersøgelsen, at ansatte i mindre virksomheder er 24 procent mindre tilbøjelige til at nævne en iPad, som den tablet de helst vil have.

Den bærbare er favoritten

For nylig viste en global undersøgelse foretaget af analysefirmaet IDG Connect, at hele 54 procent af de adspurgte it-erhvervsfolk oplyste, at deres iPad helt eller delvist har erstattet deres bærbare computer.

Men i Captivate Networks undersøgelse oplyser et flertal af adspurgte i mindre virksomheder, at selv om de måske begærer iPad'en, så er den bærbare computer fortsat deres mest uundværlige gadget.

De ansatte i små virksomheder er øvrigt 2,5 gang mere tilbøjelige til at nævne deres bærbare computer, som deres mest uundværlige værktøj.

Men ifølge analysechefen bag undersøgelsen, Scott Marden, vinder tabletten stadigt større udbredelse, og 64 procent af de adspurgte blandt de små virksomheder oplyser, at de i den nærmeste fremtid forventer at tage deres private tablet med på arbejde.

Og det er populært at bruge de private gadgets til arbejdsformål. I undersøgelsen angiver 45 procent af de adspurgte ansatte i små virksomheder, at de bruger deres personlige gadgets til erhvervsarbejde.

Et tal der er 16 procent højere end blandt de ansatte i store virksomheder.

Læs også:
 
Derfor er en ultrabook den ultimative arbejdscomputer  

Stor forvirring: Er dette Microsoft Office til iPad? 

Test: Kan det lade sig gøre at arbejde på en iPad?

Annonceindlæg fra XFlow

Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job