Samsung løfter sløret for helt ny projektor-smartphone

Den nye Samsung Galaxy Beam har en lysstærk projektor indbygget. Se den her.

Artikel top billede

På denne uges store mobilkonference i Barcelona, Mobile World Congress, har Samsung taget endnu et skridt hen imod at gøre smartphonen til den ultimative digitale schweizerkniv for erhvervsfolk.

Her har den koreanske eletronikkæmpe lanceret en helt ny smartphone med indbygget projektor.

Den nye Samsung Galaxy Beam er en afløser for en ældre model af samme navn, der dog længe har været yderst vanskelig at opdrive i vores del af verden.

Kraftig hd-projektor

Den nye Samsung Beam er en Android-telefon med hd-projektor, der har en lysstyrke på 15 lumens og kan skyde billeder på op til 50" op på en væg eller en lignende overflade. 

Samsung omtaler selv projektoren som "ultra-bright", og den er da også en del mere lysstærk end den projektor, der sad i den forrige Samsung Beam.

I lighed med de fleste lignende telefoner havde den forrige Beam en lysstyrke på 9 lumnen.

Der er dog stadigvæk langt op til de rigtige projektorer, der står rundt omkring i mødelokalerne. De har som regel en lysstyrke på mindst 1500 lumens. Derfor skal du nok regne med, at det er nødvendigt at rulle ned for gardinerne i mødelokalet, når du skal bruge din Samsung Beam.

Ordinær Android

Ud over projektoren ser Samsung-telefonen ud til at være en relativ ordinær smartphone. Den kører med Android 2.3 og har en dual-core processor på 1 ghz samt en skærm på fire tommer med en opløsning på 800 x 600 pixels.

Herudover er den udstyret med et kamera på 5 megapixel og et frontkamera på 1,3 megapixel.

Telefonen har en hukommelse på 8 gb, der kan udbygges med et sd-kort.

Her på PC World Business Center har vi tidligere omtalt en række af de projektor-smartphones, der er kommet på markedet gennem de seneste år.

Desværre er de fleste svære at opdrive her i Danmark, men lad os krydse fingre for, at Samsung Beam snart vil være at finde på hylderne i de danske butikker.

På Mobile World Congress i Barcelona forventes det desuden, at sløret vil blive løftet for en lang række andre spændende mobiletelefoner. Heriblandt computer-producenten Acers kommende smartphone, Acer CloudMobile, som du kan læse mere om i denne artikel.

Læs også:


Epson har lavet en smart projektor til iPad og iPhone

Er dette mon den ultimative håndværker-telefon?

Tre smarte mobiltelefoner med indbygget projektor

Mere om samme emne

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job