Samsung løfter sløret for helt ny projektor-smartphone

Den nye Samsung Galaxy Beam har en lysstærk projektor indbygget. Se den her.

Artikel top billede

På denne uges store mobilkonference i Barcelona, Mobile World Congress, har Samsung taget endnu et skridt hen imod at gøre smartphonen til den ultimative digitale schweizerkniv for erhvervsfolk.

Her har den koreanske eletronikkæmpe lanceret en helt ny smartphone med indbygget projektor.

Den nye Samsung Galaxy Beam er en afløser for en ældre model af samme navn, der dog længe har været yderst vanskelig at opdrive i vores del af verden.

Kraftig hd-projektor

Den nye Samsung Beam er en Android-telefon med hd-projektor, der har en lysstyrke på 15 lumens og kan skyde billeder på op til 50" op på en væg eller en lignende overflade. 

Samsung omtaler selv projektoren som "ultra-bright", og den er da også en del mere lysstærk end den projektor, der sad i den forrige Samsung Beam.

I lighed med de fleste lignende telefoner havde den forrige Beam en lysstyrke på 9 lumnen.

Der er dog stadigvæk langt op til de rigtige projektorer, der står rundt omkring i mødelokalerne. De har som regel en lysstyrke på mindst 1500 lumens. Derfor skal du nok regne med, at det er nødvendigt at rulle ned for gardinerne i mødelokalet, når du skal bruge din Samsung Beam.

Ordinær Android

Ud over projektoren ser Samsung-telefonen ud til at være en relativ ordinær smartphone. Den kører med Android 2.3 og har en dual-core processor på 1 ghz samt en skærm på fire tommer med en opløsning på 800 x 600 pixels.

Herudover er den udstyret med et kamera på 5 megapixel og et frontkamera på 1,3 megapixel.

Telefonen har en hukommelse på 8 gb, der kan udbygges med et sd-kort.

Her på PC World Business Center har vi tidligere omtalt en række af de projektor-smartphones, der er kommet på markedet gennem de seneste år.

Desværre er de fleste svære at opdrive her i Danmark, men lad os krydse fingre for, at Samsung Beam snart vil være at finde på hylderne i de danske butikker.

På Mobile World Congress i Barcelona forventes det desuden, at sløret vil blive løftet for en lang række andre spændende mobiletelefoner. Heriblandt computer-producenten Acers kommende smartphone, Acer CloudMobile, som du kan læse mere om i denne artikel.

Læs også:


Epson har lavet en smart projektor til iPad og iPhone

Er dette mon den ultimative håndværker-telefon?

Tre smarte mobiltelefoner med indbygget projektor

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg