Stil vigtigere end gigaherz for Lumigons danske luksus-telefon

(OPDATERET) Skandinavisk design skal sælge Lumigon T2 med konservative specifikationer.

Artikel top billede

Android ICS, 3,7 tommer skærm, dualcore singlecore cpu på 1,4 Ghz og en lancering i "første halvår 2012".

Disse korte facts for en ny telefon vist frem blandt hundredvis af andre på Mobile Word Congres kunne næppe i sig selv tiltrække den store opmærksomhed.

Men det danske firma Lumigon har alligevel fået sit billede i avisen i form af omtale på mange af verdens større tech-sites. Lumigon T2, som den længe ventede smartphone er døbt, spiller nemlig primært på sit udseende.

Telefonen er ifølge Lumigon en "stilfuld ny smartphone, der integrerer et skinnende flot skandinavisk design med Bang & Olufsens Icepower lydteknologi og den seneste udgave af Android".

Fra både pressematerialet og fra de første skærmbilleder synes det klart, at Lumigon gør sig store anstrengelser for at skabe associationer til Bang & Olufsens design.

Lumigon har tidligere slået på, at den danske telefon skal være et unik produkt for de stilbevidste - og underforstået velhavende - kunder.

Sideløbende med den lange og komplekse udvikling af Lumigon T2-telefonen har selskabet ifølge stifter Lars Gravesen brugt sin energi på et andet delvist dansk smartphone-projekt, nemlig luksus-telefonen Ulysse Nardin Chairman.

Milliardær-telefon

Denne telefon, hvis købspris ligger på over 100.000 kroner (i guld-udgaven er beløbet i dollars), har ligesom Lumigon T2 været udsat for store forsinkelser i forhold til de oprindeligt annoncerede planer.

Men ifølge hjemmesiden for luksustelefonen blev det første eksemplar leveret i januar i år, mens apparatet lige som Lumigon T2 først bliver generelt tilgængeligt i løbet af første halvår 2012.

Heller ikke for 100.000-kroners telefonen er det specifikationerne, der skal trække kunder til: Ulysse Nardin Chairman har en 3,2 tommer kapacitiv touch skærm, en Freescale CPU med ukendt hastighed og et alderstegent styresystem i form af Android version 2.2.

Lumgion-stifter Lars Gravesen fortalte i januar i år til ComON, at de store forsinkelser med T2 blandt andet skyldes problemer med den oprindelige platform, som havde tvunget Lumigon til at skifte hardware og i stedet for Freescale satse på Qualcom.

Fjernbetjening

Ifølge den netop udsendte pressemateriale fås Lumigon T2 med en ikke nærmere specificeret Qualcomm Snapdragon processor på 1,4 Ghz. Lumigon oplyser telefonisk, at der er tale en dualcore CPU.

Telefonen byder på andre finesser som eksempelvis fjernbetjening af tv, hvilket er beskrevet i detaljer på firmaets hjemmeside.

Vil Lumigon denne gang gøre alvor af løfterne om at sende en dansk smartphone på markedet?

Selvom man på baggrund af de hidtidige udmeldinger måske har god ret til at være skeptisk, så er troen tilsyneladende til stede hos Lumigons ledelse og aktionærer. Selskabet har nemlig startet en omfattende rekruttering af nye medarbejdere. Nærmere betegnet søger Lumigon op mod en halv snes nye medarbejdere, blandt andre Android-udviklere, en 3D-ekspert, ingeniører med speciale i hardware og pwb (printet wiring board) design, en leder af kvalitetskontrol og en leder til teknik og produktion.

Lumigon skal nu i gang med at overbevise teleselskaberne om, at det er fornuftigt at tage den danske luksustelefon på programmet ved siden af alle de øvrige smartphones, som selskaberne forhandler.

Prisen på Lumigon T2 er ikke offentligjort endnu. Den vil først blive meldt ud senere, oplyser det danske luksus-telefonfirma.

Opdatering 18:25: Overfor sitet Engagdet oplyser Lars Gravesen, at der kun er tale om en singlecore Snapdragon S2 CPU. Engadget har en nærmere omtale af telefonen samt en meget kortfattet video her.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen