Stil vigtigere end gigaherz for Lumigons danske luksus-telefon

(OPDATERET) Skandinavisk design skal sælge Lumigon T2 med konservative specifikationer.

Artikel top billede

Android ICS, 3,7 tommer skærm, dualcore singlecore cpu på 1,4 Ghz og en lancering i "første halvår 2012".

Disse korte facts for en ny telefon vist frem blandt hundredvis af andre på Mobile Word Congres kunne næppe i sig selv tiltrække den store opmærksomhed.

Men det danske firma Lumigon har alligevel fået sit billede i avisen i form af omtale på mange af verdens større tech-sites. Lumigon T2, som den længe ventede smartphone er døbt, spiller nemlig primært på sit udseende.

Telefonen er ifølge Lumigon en "stilfuld ny smartphone, der integrerer et skinnende flot skandinavisk design med Bang & Olufsens Icepower lydteknologi og den seneste udgave af Android".

Fra både pressematerialet og fra de første skærmbilleder synes det klart, at Lumigon gør sig store anstrengelser for at skabe associationer til Bang & Olufsens design.

Lumigon har tidligere slået på, at den danske telefon skal være et unik produkt for de stilbevidste - og underforstået velhavende - kunder.

Sideløbende med den lange og komplekse udvikling af Lumigon T2-telefonen har selskabet ifølge stifter Lars Gravesen brugt sin energi på et andet delvist dansk smartphone-projekt, nemlig luksus-telefonen Ulysse Nardin Chairman.

Milliardær-telefon

Denne telefon, hvis købspris ligger på over 100.000 kroner (i guld-udgaven er beløbet i dollars), har ligesom Lumigon T2 været udsat for store forsinkelser i forhold til de oprindeligt annoncerede planer.

Men ifølge hjemmesiden for luksustelefonen blev det første eksemplar leveret i januar i år, mens apparatet lige som Lumigon T2 først bliver generelt tilgængeligt i løbet af første halvår 2012.

Heller ikke for 100.000-kroners telefonen er det specifikationerne, der skal trække kunder til: Ulysse Nardin Chairman har en 3,2 tommer kapacitiv touch skærm, en Freescale CPU med ukendt hastighed og et alderstegent styresystem i form af Android version 2.2.

Lumgion-stifter Lars Gravesen fortalte i januar i år til ComON, at de store forsinkelser med T2 blandt andet skyldes problemer med den oprindelige platform, som havde tvunget Lumigon til at skifte hardware og i stedet for Freescale satse på Qualcom.

Fjernbetjening

Ifølge den netop udsendte pressemateriale fås Lumigon T2 med en ikke nærmere specificeret Qualcomm Snapdragon processor på 1,4 Ghz. Lumigon oplyser telefonisk, at der er tale en dualcore CPU.

Telefonen byder på andre finesser som eksempelvis fjernbetjening af tv, hvilket er beskrevet i detaljer på firmaets hjemmeside.

Vil Lumigon denne gang gøre alvor af løfterne om at sende en dansk smartphone på markedet?

Selvom man på baggrund af de hidtidige udmeldinger måske har god ret til at være skeptisk, så er troen tilsyneladende til stede hos Lumigons ledelse og aktionærer. Selskabet har nemlig startet en omfattende rekruttering af nye medarbejdere. Nærmere betegnet søger Lumigon op mod en halv snes nye medarbejdere, blandt andre Android-udviklere, en 3D-ekspert, ingeniører med speciale i hardware og pwb (printet wiring board) design, en leder af kvalitetskontrol og en leder til teknik og produktion.

Lumigon skal nu i gang med at overbevise teleselskaberne om, at det er fornuftigt at tage den danske luksustelefon på programmet ved siden af alle de øvrige smartphones, som selskaberne forhandler.

Prisen på Lumigon T2 er ikke offentligjort endnu. Den vil først blive meldt ud senere, oplyser det danske luksus-telefonfirma.

Opdatering 18:25: Overfor sitet Engagdet oplyser Lars Gravesen, at der kun er tale om en singlecore Snapdragon S2 CPU. Engadget har en nærmere omtale af telefonen samt en meget kortfattet video her.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S