Er dette fremtidens batteri til elbiler?

Envia Systems melder om en ny verdensrekord for energitæthed i et genopladeligt lithium-ion-batteri.

Artikel top billede

Med det nye batteri fra Envia Systems kan en elbil køre lige så langt som en benzinbil uden stop - og batteriet koster kun det halve i forhold til de nuværende batteripakker. Det fortæller Envia Systems i en pressemeddelelse.

Envia har fået testet sit lithium-ion-batteri hos Naval Service Warfare Center i USA og her bekræfter man den høje energitæthed på 400 watt-timer per kilogram. Det skulle være en ny verdensrekord for et genopladeligt batteri.

"I en branche hvor energitætheden typisk øges med fem procent om året, har vi formået at fordoble energitætheden og samtidig halvere prisen. Det er stort skridt frem mod vores mål om at realisere en prisbillig elektrisk bil med en rækkevidde på 450 kilometer," siger Envia-chef Atul Kapadia.

Flere af de helt store bilproducenter som General Motors er netop nu ved at undersøge, om batteriet kan bruges i deres biler, men der kan gå tre-fire år inden de første fartøjer med den nye teknologi ruller ud på vejene.

Den høje energitæthed betyder også at man kan bruge mindre batterier og dermed reducere elbilens vægt, hvilket igen er med til at forlænge rækkevidden. Tricket er en speciel mangan-baseret katode, der er meget kompleks men alligevel skulle være simpel at fremstille.

Envia Systems forudsiger at fremtidens elbiler koster det samme som benzinbiler og har den samme rækkevidde. Dermed kan elbilerne for alvor få det store gennembrud.

Men der bliver sat spørgsmålstegn ved, om elbiler overhovedet er mere miljøvenlige end benzinbiler. Hvis strømmen kommer fra kul eller gas, har man alligevel de samme co2-emissioner på bundlinien.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S